Sari la conținut
Forum Roportal
Bismarck

Probleme cu un DVD Writer ASUS DRW-1608P

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Subiectul in cauza: ASUS DRW-1608P , dupa cum spuneam ... care functioneaza, dar totusi nu functioneaza sub windows !! :D

 

Cum functioneaza !?: ca si orice unitate optica pana sa intru in windows (bag "sau introduc" un CD bootabil in el si merge fara nici un fel de problema); chiar windows-u l-am instalat de pe DVD-RW !!

Care e problema !? ... odata intrat in sistem, introduc un CD sau DVD ... iar daca are autoplay imi apare iconitza CD-ului respectiv, volumul si marimea acestuia, ... dar, cand il accesez se invarte, sta, iara se invarte si tot asa pana imi apare o eroare de genu "ca nu a putut citi intreaga informatie si nush'ce" sa imi mai da "invalid win32 operation sau aplication !!" ceva de genu !!

 

Nota*: ... problema a intervenit prima data odata cu un upgrade la firmware !! remediata cu chiu cu vai inainte !! dar de cand cu ultima versiune de firmware ... in windows nu mai vrea sa miste nicicum !!!

 

Primu lucru care l-am facut m-am dus in device manager pe Secondary IDE (ca pe primary am un HDD IDE). Pe Secondary IDE am DVDRW-u in cauza ca master si slave mai am un Combo Samsung care a fuctionat si functioneaza perfect de un an si ceva iar CD-uri numai cu el am scris !! Acolo m-am uitat la "Transfer Mode" si surpriza ... DVDRW-u nu numai ca nu era setat pe DMA, dar nici nu-l puteam seta astfel sau altfel ...

 

Am intrat si in BIOS, acolo alta surpriza .... Atat Combo cat si DVDRW-u erau setate pe UltraDMA ... scria clar (alb pe albastru) "curent transfer mode UltraDMA 3 sau 4 nu mai stiu exact !! in fine ... odata in windows Combo isi pastra proprietatiile in schimb dvdrw-u de nici o culoare ... am dezinstalat si reinstalat "Chipset Software Installation Utility" de la placa de baza ... i-am facut si un UpGrade la *inf, i-am schimbat cablu de date, l-am pus si Master pe Primary IDE (ca sistemu il am pe un HDD SATA), l-am pus si slave pe secondary IDE ... da nimik !!

Mai ca n'am dat cu pumnii in el, in rest am facut aproape tot ce mi-a venit prin cap la momentu respectiv si in limita timpului disponibil ... da mai mult a stat pe tusa ca n'am timp de el "deocamdata!"-- da azi maine tre sa scriu niste DVD-uri si tare mi-e ca o sa dau cu el de pamant sau o sa-l arunc pe geam sau sa-l desfac pana la ultimul integrat !!

 

Asa ca o idee sau un sfat dar care sa si dea rezultate din prima ar fi binevenit !! ca alttfel mi-e ca se inchide topicu si rezolvare n-o sa fie ... dacat presupuneri !!

 

Componentele din jurul DVD-RW-ului ar fi:

MB Asus P5P800 (sk775, Chipset Intel 865PE, Fsb 800, 2xUltraDMA100/66/33 2xSATA, etc)

RAM 2x512 DDR PC3200 (cred 400Mhz)

Video ... nu mai conteaza ...

Unitati disc : 1x IDE HDD 80GB ATA133 Maxtor 8M, etc - single on Primary IDE

1xSATA HDD 200GB tot Maxtor

Unitati cd: 1x ASUS DRW-1608P --> cel in cauza !! - master on Secondary IDE

1x SAMSUNG CRW/DVD SM-352F - (sclav) on Secondary IDE :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai gresit cuplarea!

Folosestele ca slave ambele unitati optice cu masteri hdd-urile.Desfa cutia bla...bla!

Conecteazale cum ti-am spus si incearca sa nu faci greseli la conectari.Sper ca stii de jumperi!

Insa inainte de a taia in carne vie uita-te la MANAGE ,system tool,event viewer din start si vezi erorile la cuplare.Win iti va spune ce si de ce nu merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai gresit cuplarea!

Folosestele ca slave ambele unitati optice cu masteri hdd-urile.Desfa cutia bla...bla!

Conecteazale cum ti-am spus si incearca sa nu faci greseli la conectari.Sper ca stii de jumperi!

Insa inainte de a taia in carne vie uita-te la MANAGE ,system tool,event viewer din start si vezi erorile la cuplare.Win iti va spune ce si de ce nu merge.

 

Dupa cum am spus prima data ... am incercat toate combinatiile si "cuplarile posibile" ... chiar am schimbat si cablil de date cu altu nou si sigilat si toate cele ... povestea aceeasi !! Combo scrie si citeste din orice pozitie iar DVDRW-u numa in DOS .. .acolo functioneaza el in DOS si poate si in Linux !! da odata in Windows divice manageru "il vede" da nu pot sa-i setez in nici un fel "transfer mode" care normal ar trebui sa fie pe DMA sau Ultra DMA (cum dealtfel in bios il vede) !!!

 

Si dupa cum am mai spus odata cu firmware update a aparut problema !! dar nici cu un update la chipset .inf n'am rezolvat nimik :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia de pe saitul producatorului o versiune mai veche de firmware.

 

bun ... o sa iau ... daca gasesc !! daca nu vad ce ma am prin frigider :D !! oricum ... din cate imi aduc aminte am incercat sa fac un downgrade sau cum se zice da nu vroia ... zicea ca-i versiune mai veche si ca nu poate :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e simpla... nu conteaza cum este conectat, el trebuie sa functioneze. Asus are cam 3 probleme care il fac sa fie exceptie de la enuntul de mai sus, una ar fi ca prezinta uneori sindrom de sefie (lasa-l singur ca Secondary Slave), alta ar fi ca uneori nu citeste ceea ce tot el a scris si a treia problema este ca uneori nu este vazut sau nu functioneaza corepunzator la citire. Uneori aceste probleme apar toate 3 la un loc, in cascada, una dupa alta (seen this horror).

 

Incearca asta :

1. restart in safe mode

2. in device manager dai remove la : toate unitatile optice, Secondary IDE Controller, Primary IDE Controller, xxx IDE Controller. NU dai restart pana nu le scoti pe toate.

3. Restart, va cere de cateva ori... odata mi-a cerut 8 sau 9 restarturi la o faza ca asta...

 

Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru faza cu Asus e recomandat Safe Mode, mai ales daca exista drive-uri virtuale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×