Sari la conținut
Forum Roportal
SanmariS

Greseli gramaticale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O greseala de exprimare foarte folosita ...atat de folosita incat probabil multi dintre noi am uitat ca e pleonasm.Este vorba despre "traditionalul" TACI DIN GURA!...de parca ai putea sa taci din altceva ::spiteful::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista o explicatie logica pentru astfel de pleonasme: mesajul este transmis mai clar prin dublare. In plus, e vorba de inertia si taria vocii - sunt pleonasme folosite exclusiv verbal, ma indoiesc ca in scris apar.

Bineinteles, ar fi bine sa zica doar -hai jos' sau -hai sus- In fond, directia e inutil precizata pentru ca de obicei e desprinsa din context :spiteful:

 

Alte greseli: inca mai gasesc la mine. Acum o luna am reusit sa elimin greselile cu -placea-

Acum lucrez la: -ce-sa cu CD-urile astea aici?'. Corect ar fi prescurtarea de la -ce este'='ce-i- Sper :crazy:

 

In fond se pune problema de efortul pe care il depune fiecare in vocabular. Provin dintr-un liceu in care accentul pe gramatica era aproape inexistent si o facultate care promoveaza agramatismul prin insasi aparatul ei profesoral :o:

 

pe.sa. chiar va rog sa ma corectati cand vedeti (auziti?) greseli, cresteti in ochii mei (daca afirmatia este fondata, bineinteles)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe.sa. chiar va rog sa ma corectati cand vedeti (auziti?) greseli, cresteti in ochii mei (daca afirmatia este fondata, bineinteles)
Esti sigur-sigur ca vrei corecturi? 8)

 

Am spus ca nu e treaba mea...

But now that you-re (- so nicely -) ascaing for it...

 

Si eu sunt tot pentru solutia cu appletul, acum discutam sa vedem ce applet accepta automat setari de server, canal si eventual nicca (pentru a sti fiecare cu cine vorbim - ar trebui sa fie nicca-ul=contul de pe care sa-a intrat) :dee

 

Sunt convinsa ca nu ai nevoie si de explicatii;

totusi, pentru neavizati:

 

> pentru a sti fiecare cu cine vorbeste - fiecare = subiect, pron. nehotarat, verbul e intotdeauna la singular!

 

Multi zic ca de ce nu se includ si oameni in poze...faza e ca nu prea poti face poze la oameni pe nepusa masa.

> Aici ar fi indicat un dativ.

 

 

De obicei tot ce-mi pot dori e sa cresc, dar cand stiu ca am dreptate, stiu ca am dreptate. :o:

Numai bine! :spiteful:

 

 

PS: De cand m-am inscris in acest forum am deprins un obicei prost: citesc mesajele altora!! :crazy:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

perfect!

de-acum voi fi cu ochii-n patru cand mai scriu mesaje; ma rog, aproximativ, dar cam tot asta era si ocupatia mea cand am intrat pe forum primele dati :o:

 

 

:spiteful: :crazy:

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS: De cand m-am inscris in acest forum am deprins un obicei prost: citesc mesajele altora!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa am pardon de intrebare.............insa care mai este rolul unui forum dragilor daca nu acela de a intra pe pagina, a citi mesajele altora si eventual a-ti da si tu cu parerea acolo.......... :blinca:

 

Tocmai asta era ideea, spider. Imi cer scuze ca nu m-am exprimat destul de explicit.

(stiu: sunt offtopic)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum e corect :"filosof" sau "filozof"?

am gasit ambele forme in manuale de limba romana, de istorie, de "folizofie"....saracu' elev roman ce sa inteleaga?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×