Sari la conținut
Forum Roportal
SanmariS

Greseli gramaticale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu cred ca formulam noi propozitii in care sa folosim vii pe post de subiect.

 

N-am inteles la ce te referi.

Nici nu ma refeream la "vii" pe post de subiect. Cu 3 "i" se substantivizeaza, practic. La origine, "viu, -i" nu e substantiv, e adjectiv.

 

Deci.. n-am inteles la ce te referi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"viii cu viii si mortii cu mortii". Sau la biserica "aprinzi o lumanare pentru vii".

 

Doar pe asta o stiu cu viii.

 

aprinzi o lumanare pentru cei vii

 

 

L-am trecut la subiect pentru ca nu gaseam alte ipostaze ale substantivului, in afara de cazul de mai sus.

 

E corect cum ziceti, dar evidentiam ca nu avem formulari de acest tip. Sau poate nu le stiu eu. (da, cu viii substantiv, si mai mult, subiect.) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu schimba faptul ca asa se scrie. Ca nu prea e folosit.. e alta treaba.

 

Oarecum legat de asta as mai putea sa amintesc confuzia care se face intre pronumele personal "vi" [vi se pare (voua), vi se spune] si prezentul verbului a veni, la pers. a II-a singular/conjunctivul (tu vii/tu sa vii). Mare enigma, multi scriu "sa vi", "tu vi".. Naspa.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista asa regula in DOOM2? Poate ca nu-i pentru limba romana. Un prieten de-ai mei...nu trebuie sa se articuleze substantivul cu acel pronume posesiv?

Da, am citat exact de acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu schimba faptul ca asa se scrie. Ca nu prea e folosit.. e alta treaba.

 

Oarecum legat de asta as mai putea sa amintesc confuzia care se face intre pronumele personal "vi" [vi se pare (voua), vi se spune] si prezentul verbului a veni, la pers. a II-a singular/conjunctivul (tu vii/tu sa vii). Mare enigma, multi scriu "sa vi", "tu vi".. Naspa.

 

Nup, nu incercam sa te contrazic aici. :)

 

Am observat ca multi folsesc vi gresit, printre care chiar si cei care studiaza in domeniul literar, lingvistic etc.

Dar nu am idee cum li se poate explica de ce vii are 2 de i atunci cand e verb la prezent. Explicatie pe care sa o si inteleaga. :doh:

 

La fel e si cu verbul a fi : Tu sa fi aici.

 

 

Da, am citat exact de acolo.

 

Aha.

Tot nu inteleg de ce se accepta astfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Am observat ca multi folsesc vi gresit, printre care chiar si cei care studiaza in domeniul literar, lingvistic etc.

2. Dar nu am idee cum li se poate explica de ce vii are 2 de i atunci cand e verb la prezent. Explicatie pe care sa o si inteleaga. :doh:

 

La fel e si cu verbul a fi : Tu sa fi aici.

 

1. Atunci aia nu studiaza lingvistica, ci doar se prefac.

 

2. Nu trebuie sa li se explice. Explicatia tine de evolutia istorica a limbii romane, de fiecare verb in parte, de limba din care a venit, de felul cum a fost asimilat, de transformarile fonetice, morfologice si sintactice pe care le-a suferit.

 

Important este ca lumea sa retina regula: la infinitv de scrie cu un singur i (a fi, a veni), iar la conjunctiv, pers I sg este cu doi i (sa fii, sa vii). Unii scriu efectiv dupa ureche, adica daca aud un i accentuat, atunci cred in mod eronat ca in scris trebuie sa fie cu doi i.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si asta poti face decat daca intri in contact cu ea

 

gresit.

 

corect: "asta poti face doar intrand/doar daca intri sau numai intrand/numai daca intri in contact cu ea"

 

Dar nu am idee cum li se poate explica de ce vii are 2 de i atunci cand e verb la prezent. Explicatie pe care sa o si inteleaga.

 

Nu exista explicatie, este o regula pe care trebuie sa si-o insuseasca si punct. Al doilea -i se numeste DESINENTA - element care, adăugat la tema unui verb, exprima persoana, numarul (si diateza).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca dejtul ala pe care-l tot vanturi tu acolo va ajunge moasta...

 

Cuvântul "moaştă" nu există in limba română, "moaşte" nu are singular, este un substantiv defectiv de singular. (ca şi zori, ochelari, pantaloni, câlţi)

Editat de Amarena
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×