Sari la conținut
Forum Roportal
SanmariS

Greseli gramaticale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

..Catavencu si Evenimentul imbratiseaza forma veche a diacriticelor (ex. miini in loc de maini). Voi ce parere aveti?

 

 

Eu zic ca ar trebui sa se foloseasca "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intru ieri in atelier si gasesc pe masa o hartie pe care scria cu litere de-o schioapa:

 

"VA ROG FRUMOS SA NU MAI BAGATI CATELU IN CERC.

A FACUT TREABA MARE.

EU AM PROBLEME CU FIEREA SI NU SUPORT.

VA MULTUMESC."

 

Biletul era scris de menajera si se referea la cercul de sculptura si la un catel de cateva luni pe care la-au adoptat profesorii.

In alta ordine de idei e chiar distractiv sa treci pe la avizierul din bloc si sa citesti ce scriu diferiti suparati, si mai ales cum scriu. cateva perle: "nu mai dati sticle pe toPogan ca se infunda ghiena" , "noi, comitetul de bloc, va ureaza Sarbatori fericite!"

Iar favorita mea am gasit-o scris-a tot pe o foaie pe fereastra de pe holul unui bloc: "V-AM RUGAT SA NU MAI GASESC GEAMUL DESCHIS, DACA MAI IL GASESC IL SPARG!", iar alaturi numarul apartamentului si semnatura.

:8):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e o greseala, e un protest al lor fata de decizia Academiei, deci e voluntar 8)

8)

 

Nu stiam ca e un protest...ce nu le convine? defapt de ce protesteaza?

 

 

Tu preferi forma veche a diacriticelor sau cea noua??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea e de fapt: de ce acum, cand sa-a mai obisnuit lumea cu ortografia noua?

nu e cam tarziu acum pentru protest?

 

Tu preferi forma veche a diacriticelor sau cea noua??

diacriticele nu cred ca si-au schimbat forma... poate doar ortografia e alta. 8)"

Editat de Nachtvogel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Protestul lor nu e chiar un protest. Pur si simplu au refuzat forma noua de scriere deoarece o considerau o prostie (problema lor). Eu dupa cum se vede folosesc forma noua, asta am invatat-o in scoala. Cu timpul vor exista tot mai putin protestatari 8)

Culmea, desi scriu miini in loc de maini (ei), pe sunt il scriu exact asa (nu sint).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, marea problema nu este folosirea diacriticelor dupa forma veche, ci modul in care lumea a inceput sa scrie verbele (sau alte parti de vorbire articulate hotarat). Nu de putine ori m-am izbit de exprimari de genul: "hai, veni-ti la mine?" sau "nebun-o!!!" 8) Ce se intampla? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inot - a inota - inotand - inotat.

 

Merg la inot.

I-am prins inotand. (haha)

A inotat douazeci de cailometri. (sigur ca da...)

 

Nici o forma nu are 2 n, sau cel putin nu vad eu acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×