Sari la conținut
Forum Roportal
SanmariS

Greseli gramaticale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu mai sunt o noutate pentru nimeni asa numitele greseli gramaticale.Le intalnim peste tot,de la oricine.Acel oricine poate fi un simplu "el" sau poate fi profesor,persoane pubica,etc.

E asa de greu sa evitam unele pleonasme/expresii sau mai stiu eu cum le zice acum...

E asa de greu sa evitam "urc pana sus" sau "cobor jos" sau..atatea si atatea...mult mai grave.

Sunt sigur ca va intalniti cu ele in fiecare zi.Poate daca apar aici ne vom gandi de 2 ori inainte de a le folosi din nou.Hai sa vedem care sunt cele mai uzuale...hai sa fim "carcotasi"...

Cine incepe?Cine? :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O graseala frecventa este "mi-ar place" corect fiind "mi-ar placea".

Trebuie sa recunosc ca aceasta greseala am mai facut-o si eu.

 

Alte greseli ar fii: "averse de ploaie" (o greseala care ma enerveaza enorm, adesea intalnita la meteo), "ies pana afara" (???)

 

O sa va mai spun pe masura ce mai aud ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel mai frecvent intalnite greseli sunt dezacordurile verbale, pleonasmele, folosirea gresita a virgulei (mai ales inainte de etc sau si) si multe altele... Eu am citit candva o carte: "Vorbiti si scrieti corect". Nu mai stiu de cine era scrisa... parca de un profesor... Daca aveti vreodata ocazia, cititi-o!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc sti in loc de stii (la i g i u sa ma corecteaza de fiecare data cand are ocazia).

 

Pe Dexonline gasiti o lista destul de completa cu greseli http://dexonline.ro/corect.php

 

Am observat ca nu prea mai stiu sa vorbesc romaneste am uitat multe de cand sunt la facultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Reguli ce trebuiesc respectate..." in loc de "reguli ce trebuie respectate..." Verbul "a trebui" nu are varianta de plural... :? :? :?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am observat ca nu prea mai stiu sa vorbesc romaneste am uitat multe de cand sunt la facultate.

 

Asta am observat si eu.Poate din cauza faptului ca sunt putine domenii de activitate in care incearca sa te specializeze si din cauza faptului ca nu mai citesti atata incepi incet sa-ti pierzi "vasta" cultura generala pe care o aveai cand ai inceput facultatea.

 

Nu ar trebui sa uitam de cacofoniile inca foarte des folosite.In scris folosesti o virgula si gata, te-ai scos.Dar in vorbire ce faci?Zici virgula...Nu suna deloc bine.Ar trebui evitate situatiile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este scris in toate cartile de specialitate ca este interzis sa folosesti virgula atat in scris, cat si in vorbire numai pentru a masca o cacofonie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai sunt o noutate pentru nimeni asa numitele greseli gramaticale.Le intalnim peste tot,de la oricine.Acel oricine poate fi un simplu "el" sau poate fi profesor,persoane pubica,etc.

E asa de greu sa evitam unele pleonasme/expresii sau mai stiu eu cum le zice acum...

E asa de greu sa evitam "urc pana sus" sau "cobor jos"  sau..atatea si atatea...mult mai grave.

Sunt sigur ca va intalniti cu ele in fiecare zi.Poate daca apar aici ne vom gandi de 2 ori inainte de a le folosi din nou.Hai sa vedem care sunt cele mai uzuale...hai sa fim "carcotasi"...

Cine incepe?Cine?  :cat: ;)  :-

[snapbacca]20785[/snapbacca]

 

Draga SanmariS, dupa cum bine vezi chiar in mesajul tau, asa cum ai spus si tu, NIMENI nu e scutit de greseli.... :roll: Acum, nu ca as fi eu perfectiunea intruchipata in ale gramaticii, dar daca tot ne-ai facut invitatia la "carcotit"....iete ca ma conformez. Asadar si prin urmare......sa am pardon de intrebare. Insa.....Ce e aia "persoane pubica" draga? :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa am pardon de intrebare. Insa.....Ce e aia "persoane pubica" draga? :blinca:

[snapbacca]24726[/snapbacca]

 

 

Ah, draga spider, chiar ne-ai lipsit ! :roll:

 

PS :Scuze pentru ca am fost offtopic dar mi-a placut reply-ul tau :cat:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:pee Multumesc stimabile! Insa chiar vreau sa aflu raspunsul la intrebarea mea :roll: pentru ca mi-a "sarit in ochi" aceasta greseala. Am citit chiar de cateva ori inainte sa dau replica...nu de alta dar sa fiu sigura ca nu mai "ofensez" pe nimeni cu aciditatea mea. :cat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×