Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

Legea Invatamintului

Postări Recomandate

dar ai uitat ceva!!

scoala este un loc in care copii sunt educati...nu conteaza in ce masura

daca un copil ar avea libertatea de a se duce doar la cursurile care-i plac pai atunci ar putea foarte bine sa nu se duca deloc pentru ca ar zice ca nu are nevoie de educatie, ca deja stie.

el nu este destul de constient si nici nu are initiativa de a invata...trebuie impins de la spate...si de asta este invatamantul obligatoriu!

daca nu ar fi atata rautate pe lume s-ar fi putut aplica teoria ta ..... dar in conditiile actuale chiar nu se poate :aranjare:

Adica de ce sa nu se poata ? Ce moare copilu daca nu se duce la scoala ?

De ce trebuie neaparat o educatie obligatorie ?

Cine nu vrea la scoala : Liber frate !

Nu te obliga nimeni sa inveti sa scrii si sa citesti. Cind o sa ai chef sa inveti ceva intrarea la scoala o sa fie intotdeauna libera ! De ce sa tina statu pe banii lui cu forta niste timpiti la scoala ? Am vazut ca o profesoara a trebuit sa cheme politia ca sa aduca elevii chiulangii inapoi la scoala , fiindca plecasera toti si nu mai avea cui sa tina ore. Daca nu vor , da-le liber . De ce sa tii politia pe dinsii ca sa-i obligi cu forta sa stea la scoala ? La angajare sa intre numai cei care au invatat ! Dati-le voie oamenilor sa ramina prosti ! De ce sa obligi pe cineva sa fie cult si erudit ?

 

Adica teoria mea se poate si inca foarte usor !

 

Cu cit mai multi vor fi inculti cu atit mai mare valoare vor avea intelectualii.

Mie imi convine ! Si oricarui om inteligent o sa-i convina.

 

Acuma tot omu are diploma si nu mai este nici o diferenta intre prost si destept.

 

eu imi amintesc ca atunci cind eram mic venea la noi la scoala un nene si ne propunea sa ne inscriem la cercuri de la casa pionierilor si toata lumea se ducea din proprie initiativa , fiindca vedeam aceste lucruri ca pe niste terenuri noi de joaca. Eu cred ca multi copii s-ar duce la scoala din placere.

Care sint timpiti lasa-i in banca lor. Sa joace fotbal toata viata daca asta vor !

Am tinut si eu ceva ore recent si am vazut ca unii elevi ma ascultau interesati de ce le spuneam iar altii faceau panarama. Mi se pare logic sa vorbesc doar acelora care vor sa ma asculte. Ceilalti ? La fotbal cu ei !

 

e drept ca acuma cu calculatoarele... cine ar mai invata ceva cind ai atitea jocuri ?

da pina si la jocuri trebuie sa stii sa citesti si sa scrii...

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate putina istorie a scolii nu strica.

Intr-adevar, anticii nu aveau habar sa scrie si sa citeasca de mici. Invatau daca voiau doar. Insa s-a observat ca un copil invata mai repede ca un adult, si prinde mai bine. Prin urmare, educatia copiilor este o actiune cu doua scopuri: scuteste statul de a investi prea mult in educatie cand copiii cresc, si scuteste viitorii adulti de o corvoada care e lucru usor in tinerete.

 

Cum s-a ajuns la sistemul actual? Treptat, oamenii de cultura au considerat ca omul poate asimila din ce in ce mai multe informatii. E de preferat sa inveti cat esti tanar, nu cand ai imbatranit. Si tu ce preferi? O lume plina de analfabeti, sau de oameni care pot gandi singuri, pot rationa, pot intelege argumente logice si sunt in stare sa actioneze conform unor cunostinte minime despre lumea inconjuratoare? Si te rog tine minte in argumentatia ta, ca tendinta oricarei persoane este spre delasare - daca cineva are de ales intre a invata si a nu invata, va alege mereu ultima varianta.

 

Considera-te angajator. Vine o persoana care are capabilitati, dar care n-a facut scoala. Nu-i asa ca iti vine sa-i platesti tu cheltuielile de educatie, doar pentru a putea apoi sa-i valorifici calitatile? Si uite cum incet-incet tot la necesitatea obligativitatii educatiei ajungem :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact daemon :D

 

tocmai ca un copil cand este mic stie ce vrea sa devina si ce sa faca, de-abia cand intra parintii in mintile lor si incep sa le bage in cap tot felul de tampenii care mai de care se strica si ajung sa ascunda cunoasterea si de ei insisi...nu trebuie impins de la spate dar felul in care sunt crescuti isi lasa amprenta ireversibil asupra lor....cei care au probabilitatea cea mai mare sa scape din aceasta capcana sunt cei care au libertate foarte mare, dar de obicei aleg a 2-a cale

chiar crezi ca stie? stie el de ce e in stare?! cand e mic vrea sa fie doctor..ca asa e si bunica lui, apoi creste si vrea sa fie contabil...ca a vazut la vecinul lui. daca il lasi dupa capul lui nu se alege nimic in viata, ca el nu va avea capacitatea (in cele mai multe cazuri) de a fi un bun..invatator de ex

 

dar de obicei aleg a 2-a cale

chiar tu ai spus-o...asa ca de ce sa lasam ca lumea sa se umple numai de idioti?!

 

Adica de ce sa nu se poata ? Ce moare copilu daca nu se duce la scoala ?

De ce trebuie neaparat o educatie obligatorie ?

Cine nu vrea la scoala : Liber frate !

 

eu imi amintesc ca atunci cind eram mic venea la noi la scoala un nene si ne propunea sa ne inscriem la cercuri de la casa pionierilor si toata lumea se ducea din proprie initiativa , fiindca vedeam aceste lucruri ca pe niste terenuri noi de joaca. Eu cred ca multi copii s-ar duce la scoala din placere.

Care sint timpiti lasa-i in banca lor. Sa joace fotbal toata viata daca asta vor !

adica d.p.t.d.v. dupa ce am evoluat atata sa lasam lumea sa decada si sa se ridice o mana de intelectuali!

ok, nu sunt impotriva...dar crezi ca vor avea viata lunga acestia? daca domnii elevi nu sunt educati, nu li se baga fortat scoala pe gat nu vor sti ce-i aia respect, bun-simt si civilizatie!! cu alte cuvinte vor ajunge sa traiasca ca-n codru!? de ce crezi ca Domnul a spus ca un copil trebuie sa asculte de parinti? pentru ca nu stie sa faca diferenta intre ce-i bine si ce-i rau. copii aia care acceptau sa se duca la diverse cercuri erau niste copii ascultatori...sa vina acum nenea ala cu aceeasi propunere l-ar lua elevii in ras si l-ar da pe usa afara. lumea s-a degradat cumplit!! cum era in epoca medievala si cum e acum? cu toata tiganimea si manelismul asta e necesar ca tineretul sa fie pus in frau!!

 

daca ai lasa toti tampitii in banca lor....mai incolo nu te vor lasa ei pe tine si sa mai vedem noi pe cine vei chema tu sa-ti faca dreptate!!

 

toate cele bune dar nu cred ca va fi aplicata si imbratisata prea mult teoria ta :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uitam si substratul teoriei lui Oliver aici: anume ca exista un Dumnezeu (care i s-a revelat lui personal, inca nu stim de ce ) care ar fi autoritatea de reglare in lume. Prin urmare efectele negative ale lipsei educatiei (respect, bun-simt si civilizatie) ar fi suplinite de trairea religioasa pe glob. Nu-i asa? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu cit mai multi vor fi inculti cu atit mai mare valoare vor avea intelectualii.

Mie imi convine ! Si oricarui om inteligent o sa-i convina.

Poate, dar numai dacă respectivul "om inteligent" e şi meschin, preocupat doar de propria bunăstare şi nu de bunăstarea restului societăţii.

 

Altfel,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate, dar numai dacă respectivul "om inteligent" e şi meschin, preocupat doar de propria bunăstare şi nu de bunăstarea restului societăţii.

 

Altfel,

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate putina istorie a scolii nu strica.

Intr-adevar, anticii nu aveau habar sa scrie si sa citeasca de mici. Invatau daca voiau doar. Insa s-a observat ca un copil invata mai repede ca un adult, si prinde mai bine. Prin urmare, educatia copiilor este o actiune cu doua scopuri: scuteste statul de a investi prea mult in educatie cand copiii cresc, si scuteste viitorii adulti de o corvoada care e lucru usor in tinerete.

 

Cum s-a ajuns la sistemul actual? Treptat, oamenii de cultura au considerat ca omul poate asimila din ce in ce mai multe informatii. E de preferat sa inveti cat esti tanar, nu cand ai imbatranit. Si tu ce preferi? O lume plina de analfabeti, sau de oameni care pot gandi singuri, pot rationa, pot intelege argumente logice si sunt in stare sa actioneze conform unor cunostinte minime despre lumea inconjuratoare? Si te rog tine minte in argumentatia ta, ca tendinta oricarei persoane este spre delasare - daca cineva are de ales intre a invata si a nu invata, va alege mereu ultima varianta.

 

Considera-te angajator. Vine o persoana care are capabilitati, dar care n-a facut scoala. Nu-i asa ca iti vine sa-i platesti tu cheltuielile de educatie, doar pentru a putea apoi sa-i valorifici calitatile? Si uite cum incet-incet tot la necesitatea obligativitatii educatiei ajungem :focus:

 

Apostolu Petru a fost analfabet !!!! :)

 

E vreun om pe lumea asta macar egal cu apostolu Petru ?

 

Sa inveti ? Ce vrei sa inveti ? Din ce in ce mai multe informatii inutile ?

 

Cit e util din ce invatam si cit este inutil ?

Cu cit sint mai multe informatii cu atit mai important devine sa alegi ce anume sa inveti. Ca degeaba inveti ceva daca nu foloseste la ceva. Aceea este pieredere de vreme. Timp irosit . Era si un banc : Pierdut timpul ma declar nul ! :P:

Hai sa va mai zic un caz. Am avut un profesor de matematica la masterat care m-a facut sa-mi placa matematica. Eu toata viata am urit dint ot sufletul matemetica. Si uite ca la 27 ani am devenit pasionat de matematica datorita acelui profesor extraordinar. Adica se poate.

 

Dar citi dintre profesorii actuali sint ca acel om ?

 

Veti zice ca nu sint destui oameni extraordinari... Ba sint foarte multi dar daca nulitatile ocupa posturi de profesori cum ai vrea ca cei intr-adevar buni sa ajunga sa devina profesori ?

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai bine omule, si pentru ca sunt profesori de kk in Romania (nu vorbim la nivel mondial), tu spui ca e mai bine sa desfiintam scolile? Asta e solutia facila. Aia grea ar fi sa schimbe cineva sistemul :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×