Sari la conținut
Forum Roportal
vlad672003

Estetica dentara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Estetica Dentara

Care este procedeul de albire a dintilor?

Primul pas este amprentarea ambelor arcade dentare . Apoi in laboratorul de tehnica dentara se fac 2 gutiere de albire din material special care se muleaza perfect pe dintii pacientului . In cabinet se face periaj dentar profesional si detartraj si pacientul primeste instructiuni de folosire a gutierelor impreuna cu un gel de albire special .

Gutierele se aplica pe dinti timp de 4-5 zile consecutive timp de 2 h sau toata noaptea.

Dupa 4-5 zile pacientul revine in cabinet , dintii deja s-au albit considerabil , in gutiere se aplica alt gel cu continut crescut de floruri .

Toate manoperele sunt complet nedureroase!

Rezultatul este garantat!

NU exista riscul sensibilizarii dintilor sau cresterii riscului de aparitie a cariilor!

Culoarea se mentine cel putin 3 ani !

http://www.anuntmagazin.ro/?link=show_company&id=5

post-62724-1162556394_thumb.jpg

post-62724-1162556420_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am incercat si eu un tip de tratament pt albirea dintilor... dar la mine e putin mai complicat...am o coronita dentara in partea de sus (4 dinti)

Am cupmarat din farmacie un tratament IWHITE cu gutier si benzi de albire... Surpriza a fost alta.... dupa cateva zile am facut candidoza orala...poate cazul meu reprezinta o exceptie de la regula... Dar nu reusesc sa gasasc o alta explicatie pt candidoza...doar aparatul ala sau un sistem imunitar mai sensibil.

voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am incercat si eu un tip de tratament pt albirea dintilor... dar la mine e putin mai complicat...am o coronita dentara in partea de sus (4 dinti)

Am cupmarat din farmacie un tratament IWHITE cu gutier si benzi de albire... Surpriza a fost alta.... dupa cateva zile am facut candidoza orala...poate cazul meu reprezinta o exceptie de la regula... Dar nu reusesc sa gasasc o alta explicatie pt candidoza...doar aparatul ala sau un sistem imunitar mai sensibil.

voi ce credeti?

 

Stomatologul iti poate face albirea cu metode adecvate si aparatura performanta. Nu exista riscuri daca dintii sunt sanatosi, nu e atinsa dentina, iar smaltul protejeaza si acesta e curatat!i Astfel, prin transparenta, se obtine albirea, deoarece e indepartat tartrul sau alte depuneri de pe smaltul dentar. Depinde de dentina, are diverse categorii de culoare: de la foarte alb la galbui!!!

Nu mai incerca singura, mai ales daca ai lucrari dentare. Chiar si apa de gura dauneaza unei danturi cu probleme sau gingiilor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca albirea dintilor poate fi un risc,chiar si ptr cei cu dintii sanatosi.

Una dintre reactiile adverse este sensibilitatea dintilor la rece si la cald...si cu cat faci aceasta mai des,cu atat mai repede dintii sunt afectati iremediabil (sensibilitatea dintilor,aparitia cariilor cu mai multa usurinta)

Si in plus,culoarea dintilor,nu este niciodata garantata ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea e ca albirea dintilor poate fi un risc,chiar si ptr cei cu dintii sanatosi.

Una dintre reactiile adverse este sensibilitatea dintilor la rece si la cald...si cu cat faci aceasta mai des,cu atat mai repede dintii sunt afectati iremediabil (sensibilitatea dintilor,aparitia cariilor cu mai multa usurinta)

Si in plus,culoarea dintilor,nu este niciodata garantata ! :D

 

 

Sunt mai multe metode de albire.

Daca te teferi la albira chimica ai dreptate.

Mai exista si albirea mecanica(periaj profesional ) care nu duce la hipersensibilitae nici la aparitia cariilor,dinpotriva e indreptata spre a prevenii acestea(prin continutul de Flor) etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Metodele chimice de albire pot afecta intr-adevar smaltul. Dar, dupa cum spunea tarlev exista si metodele mecanice detartraj, preiaj si, chestie care chiar functioneaza, sablajul cu bicarbonat, asa-numitul sistem Prophy-Jet care nu afecteaza dintele cu absolut nimic. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun ...si pana la urma albirea asta profesionala kt costa ?:tease:

eu am cumparat un set de albire dintr'o farmacie ...am dat 1 mil jumate p el .....are gutiere si un gel ...l'am folosit de cateva ori insa am observat o sensibilizare a dintilor ..... ma dureau si gingiile de la el.mai mult de 5 minute nu puteam sa tin gutiera in gura deoarece simteam cum ma dureau dintii ....

voi ati folosit seturi d'astea de albire din farmacii ???

aaaa ...apropo ...care a folosit pasta de dinti pearl drops ???ce parere are de ea ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×