Sari la conținut
Forum Roportal
whitehope

De ce suferim din dragoste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este simplu; suferim din pricina egoismului, pt ca nu exista dragoste adevarata, sau in orice caz foarte putini o cunosc, persoanele mai elevate cum sunt anumiti monahi de pe la noi sau calugari tibetani.

Daca iubesti cu adevart, ti la un strain de pe strada ca la propriul tau copil. Nu poti spune "- pe tine te iubesc iar pe el il urasc". Dragostea adevarata este cea pe care o poarta D-zeu pt noi. Sa ierti totul si sa nu porti ranchiuna. Daca iubesti pe cineva nu poti suferi din cauza faptului ca te-a parasit, pt ca dragostea adevarata este neconditionata. Cel mai bun exemplu al dragostei zic eu, se gaseste in "Fericirile" din noul testament.

 

Ma intreb oare cati oameni iubesc neconditionat?E destul de vehiculata aceasta varianta cu dragostea neconditionata...dar eu una,nu am reusit niciodata sa iubesc neconditionat desi am incercat de multe ori in tentativa mea de a atinge perfectiunea...

 

Daca sunt persoane care au reusit sa faca asta...sa ma invete si pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb oare cati oameni iubesc neconditionat?E destul de vehiculata aceasta varianta cu dragostea neconditionata...dar eu una,nu am reusit niciodata sa iubesc neconditionat desi am incercat de multe ori in tentativa mea de a atinge perfectiunea...

 

Daca sunt persoane care au reusit sa faca asta...sa ma invete si pe mine.

Putini reusesc cu adevarat... dar... incercarea se merita.... inveti mai multe despre propria persoana.... si se merita sa esuezi si sa incerci din nou... si din nou... pentru ca cu cat sunt mai putine conditii pentru iubire cu atat e mai adevarata....

Editat de Cavaleru' Jedi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De prosti, mai pe romaneste. Suntem ceea ce suntem pentru ca asa vrem sa fim. Simtim ce simtim, pentru ca asa ne dorim.

 

mai da noi oamenii chiar suntem catastrofali :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb oare cati oameni iubesc neconditionat?E destul de vehiculata aceasta varianta cu dragostea neconditionata...dar eu una,nu am reusit niciodata sa iubesc neconditionat desi am incercat de multe ori in tentativa mea de a atinge perfectiunea...

 

Daca sunt persoane care au reusit sa faca asta...sa ma invete si pe mine.

Simplu..nu mai avea asteptari..iiubesti si atit.

In cel mai rau caz ..nu alegi pe cine trebuie. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun topicul asta ... chiar in momentul de fata sufar din dragoste ... din prea multa dragoste ... si de ce?!? de ce atata suferinta ? pentru ca imi doresc ca aceasta dragoste sa se materializeze, iar acest lucru nu este posibil in urmatorii 5 ani ... iar timpul se scurge cu repeziciune ... :roll: ... dar nu pot grabi lucrurile oricat de mult imi doresc ... c'est la vie ..... :senile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din aceeasi cauza din care suferim si cand apar esecurile in viata.

Hi hi ... ce zic aicea seamana cu ce am scris pe alt topic, dar pe dos. Incep sa cred ca pot transforma totul in informatie digitala, chiar si sentimentele ... hi hi hi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca unora le place suferinta,si nu pot concepe iubirea fara suferinta,

acestea sunt bineinteles persoane superficiale care nu stiu ce-i iubirea si

ce implica iubirea,precum si ce atributii si responsabilitati ii revin celui ce

iubeste.Nimeni nu-i perfect ceea ce duce de la sine la faptul ca iubirea nu

o sa fie niciodata completa si perfecta,dar se spune ca prin iubire atingi

perfectiunea.Iubirea doare doar daca nu stii cum s-o iei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca pot fi controlate! La fel cum controlam si rasaritul sau apusul soarelui... adicalea... nu-ti convine lumina: bagi capul sub plapuma.... nu-ti convine intunericul... aprinzi becul.

Sentimentele de iubire(din punctul meu de vedere)nu pot fi controlate,caci adevarata e zicala"inimii nu-i poti porunci"Daca autosugestia te poate sa crezi ce vrei,sentimentele nu ti le poate schimba.Sentimentele de iubire nu pot fi controlate........din pacate uneori ele controleaza omul,pe cei care sunte mai slabi,mai sensibili.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×