Sari la conținut
Forum Roportal
whitehope

De ce suferim din dragoste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Interviu cu monahul Savatie (Bastovoi) realizat de Alina Grigorascenco

unde pot citi/asculta interviul aloa,k n-am vazut..

imi spui te rog?

chiar asa...de ce tre sa suferim din dragoste?

sau de ce e consid pacat faptul k faci drag?oare nu atunci dai tot ce-i mai bun si mai frumos in tine?atunci iub mai mult..de ce e pacat?nu inteleg!!

nu face nimeni rau

sau poate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce suferim din dragoste?

 

de fraieri :offtopic: ... pentru ca pretuim prea mult lucrurile care nu merita dragostea noastra.

Editat de Crusher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ce parere aveti?Sentimentele de iubire pot fi controlate???Se poate impune o limita in dragoste?

Normal ca pot fi controlate! La fel cum controlam si rasaritul sau apusul soarelui... adicalea... nu-ti convine lumina: bagi capul sub plapuma.... nu-ti convine intunericul... aprinzi becul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm oamenii sufera din dragoste ca apoi sa poata aprecia ceea ce au... adica..fara suferinta nu sti aprecia fericirea... asa e si in dragoste... pierzi o data pe cineva.. a doua oara.. te inveti minte frate...:offtopic: si stii cum sa tratezi problema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pierzi o data pe cineva.. a doua oara.. te inveti minte frate...:offtopic:

asta in ce lume ideala?

Daca lumea ar invata din propriile greseli atat de usor... ar fi mult mai multi oameni fericiti...

 

Nu, lumea nu invata decat sa-si amuteasca sufletul....

Eu am vazut multi reusind cu succes :think:

 

Din experienta personala pot spune doar ca dragostea adevarata nu cauzeaza durere... durerea e cauzata de ceva etichetat gresit ca dragoste... de egoismul ala din noi care spune "Tu ai dat sentimente... de ce nu primesti la schimb..." egoismul asta nu intelege ca simplu act de a oferi contine si rasplata... daruind devenim mai aproape de natura noasta divina.... si da... doare uneori pentru ca trebuie sa calcam peste instincte primare...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poti sa eviti excesul atunci c
Editat de Yvonna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta in ce lume ideala?

Daca lumea ar invata din propriile greseli atat de usor... ar fi mult mai multi oameni fericiti...

 

Nu, lumea nu invata decat sa-si amuteasca sufletul....

Eu am vazut multi reusind cu succes :yawn:

 

Din experienta personala pot spune doar ca dragostea adevarata nu cauzeaza durere... durerea e cauzata de ceva etichetat gresit ca dragoste... de egoismul ala din noi care spune "Tu ai dat sentimente... de ce nu primesti la schimb..." egoismul asta nu intelege ca simplu act de a oferi contine si rasplata... daruind devenim mai aproape de natura noasta divina.... si da... doare uneori pentru ca trebuie sa calcam peste instincte primare...

 

:offtopic:

As usual ...

nu mai e mare lucru de adaugat la ce spui tu

 

True : only the dark side hurts !

 

So : Desire or ... true love ?

... Totusi varianta 2 in 1 e cea optima .

 

Dar nu e singura .

 

... Exista ceva in natura umana ... aceea care se apropie de cea divina , care poate si reuseste sa sfideze instinctele primare !

 

Daca n-ar fi asa ,

porunca << Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti >> ... ar suna grotesc

 

si ...

 

... vestala sau ... 'catea' in calduri ,

monah sau ... gigolo ,

... n-ar fi nimic altceva decat ... inca doua banale seturi de sinonime ale limbii romane :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×