Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Dacia L90 (X90)

Postări Recomandate

In ciuda misterului care inconjoara mult asteptatul model Dacia cunoscuta acum sub numele de L90 (dupa ce denumirea proiectului a fost de X90), in ultima vreme sa-au inmultit informatiile despre cum va arata si cum va fi echipat produsul creat in Franta si care va fi lansat oficial pe 2 iunie, la Technocentre, linga Paris.

 

Un articol complet gasiti pe pagina ziarului Evenimentul Zilei

 

Au aparut si poze dar false din pacate. Va trebui sa asteptam pana la lansarea oficiala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit astazi prin mail cateva poze cu noua dacie l90. Sper ca in sfarsit acestea sa fie pozele reale.

 

dacia1.jpg

 

 

dacia2.jpg

 

 

dacia3.jpg

 

 

dacia4.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arata foarte bine. Daca asa va arata noua Dacie si pretul va fi de 5000 Euro cred ca vor face vanzari record.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi va avea loc lansarea la Bucuresti ora 18.30.

La Paris noua dacie a fost deja lansata inca de la 11:30.

Articole despre evenimente gasiti in Evenimentul Zilei si Adevarul.

 

Sa asteptam stirile de la principalele posturi de televiziune si sa vedeam articolele de maine din ziare pentru a afla cat sunt de adevarate informatiile care au circulat pe internet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noua dacie va costa 5000 Euro (dar fara o gramada de obtiuni). Varianta inbunatatita (cu obtiunile pe care o masina moderna le are) va fi 8000 Euro.

 

Logan - caracteristici tehnice

 

• Dimensiuni:

- lungime: 4,26 m

- latime: 1,70 m

- inaltime: 1,50 m

- apartament: 2,63 m

• Transmisie: cutie manuala cu cinci trepte

• Motorizare: 1,6 litri (1.598 cmc)

• Putere maxima: 90 CP, la 5.000 rpm.

• Viteza maxima: 175 cam/h

• Consum: intre 6,5 litri/100 cam (extraurban) si 8,7 litri/100 cam (urban)

• Trenul de rulare: punte fata tip McPherson, spate-semirigida, frine discuri fata neventilate (238 mm fara ABS, 259 mm cu ABS), spate - tamburi, pneuri 165/80 R14, jante 5.5 J14 sau pneuri 185/65 R14, jante 6 J15.

• Pret (cu tot cu TVA): intre 5.000 si 8.000 de euro.

 

Mai multe informatii gasiti pe pagina Dacia

 

Stirile din ziarele de astazi: http://www.roportal.ro/stire/dacia_logan.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa imi spun parerea, fiind vorba despre o Dacia, chiar daca membra a grupului Renault, dupa vreo 1 an cand o sa inceapa sa picure pe langa chedere, sa apara primele pete de rugaina pe la praguri si usi si, eventual, dupa vreo 2-3 reprize de service A la Dacia.

 

 

Daca nici unul dintre lucrurile enumerate mai sus nu se intampla, sa auzim numai de bine si sa bem o cupa de sampanie! Peste 1 an, repet!

:dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tare mi-e frica ca ai dreptate si toate aceste probleme vor aparea.

Totusi a trecut vremea cand iti era frica sa pleci cu masina in strainatate: pentru a nu ramane cu masina pe acolo si fiinca trebuia sa mergi pe banda cu camioanele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×