Sari la conținut
Forum Roportal
scorilo

Votati si voi

Postări Recomandate

La Rosia Montana se pregateste un mare dezastru ecologic si nu numai.Ar fi multe de spus dar cel mai bine cititi Declaratia Academiei Romane din 16.07.2004 pe www.acad.ro .Daca sunteti impotriva proiectului,intrati pe www.cdep.ro si votati impotriva.Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hi hi. Cam tarziu te prinzi. Pare-mi-se ca a fost si o petitie publica, care putea fi semnata si pe internet, in care se cerea oprirea lucrarilor la Rosia. Asta se intampla in August, cand a fost festivalul de la Rosia. Ce s-a ales? Praful. Dar hai sa ne mobilizam, inca o data, poate facem ceva. Poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit de curand subiectul si ma gandesc ca daca camera deputatilor ne cere parerea sa o spunem .Tot ce am citit despre acest proiect mi se pare strigator la cer.Tipii astia de la Gabriel sunt fara scrupule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla ceea ce se va intampla cu intreaga tara: jaf, distrugere si profit, dupa care, dupa ce nu vom mai avea nimic acolo, vom fi catalogati din nou de catre unii (inclusiv "romanasi") drept "amaratii si saracii Europei". Interesele sunt mult prea mari din afara granitelor. Zacamintele de aur de acolo sunt cele mai mari din Europa. Asa ca , inca o data, suntem extrem de "atractivi", insa doar cand vine vorba de a se profita de pe urma noastra. Atunci intreaga Europa (si nu numai) este fff interesata de "prosperitatea" si "binele" pe care-l pot aduce devenindu-ne "parteneri". In rest "nu suntem suficient de buni". Numai ca acolo, din pacate pentru unii, au uitat ca au de-a face cu "tara motilor" si s-ar putea sa nu le mearga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am votat...uitasem că ne cer părerea, deşi anunţaseră c-o vor face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se intampla ceea ce se va intampla cu intreaga tara: jaf, distrugere si profit, dupa care, dupa ce nu vom mai avea nimic acolo, vom fi catalogati din nou de catre unii (inclusiv "romanasi") drept "amaratii si saracii Europei". Interesele sunt mult prea mari din afara granitelor. Zacamintele de aur de acolo sunt cele mai mari din Europa. Asa ca , inca o data, suntem extrem de "atractivi", insa doar cand vine vorba de a se profita de pe urma noastra. Atunci intreaga Europa (si nu numai) este fff interesata de "prosperitatea" si "binele" pe care-l pot aduce devenindu-ne "parteneri". In rest "nu suntem suficient de buni". Numai ca acolo, din pacate pentru unii, au uitat ca au de-a face cu "tara motilor" si s-ar putea sa nu le mearga.

Ar fi cazul sa intelegi ca cea mai mare bogatie a unei tari e OMUL!

Vezi Japonia fara rezerve de aur si un pic mai mare ca Romania unde este fata de Romania?

Si efectul secundar ... atata vreme cat in romania nu exista oameni morali si integri, asa cum ar trebui... ci numai otrepe interesate.... de sus de la ministru pana la asistenta medicala sau politzai .... cui te adresezi ?

 

Mai bine ai trece pe forumul cu invatamantul si educatzia si ai activa acolo in favoarea unei revolutii educatzionale si ptr faptul ca profesorilor ar trebui sa li se reduca salariile cu cel putin 99,9 %

Si pana la formarea altora asa dupa cerinte europene, sa fie inlocuiti de femeia deservici careia sa i se deie doar o caseta cu lectzia cea noua si sa i se spuna care e clasa unde sa duca casetofonul!

Efectul ar fi cam asa: nu se pierde nimic din nivelul pregatirii elevilor dar se economisesc sume importante la buget!

Iar ca sa nu se mai intample ce se intampla acum la Rosia Montana si aiurea se va rezolva cand vor creste noi generatii normale, morale si nu smecheri hrapareti cu creierul spalat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu avem putere decizionala,avem ocazia sa votam impotriva acestui proiect.Politicienii ne fac de ras prin Europa si nu numai dupa care presa straina nu pierde nici o ocazie de a ne umili.Ce se intampla in presa engleza e o magarie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu prea putine fapte concrete despre meritele sau nemeritele acestui proiect ....ca atare mai astept sa aflu mai multe - am sa revizitez acest forum - ar fi bine sa pot citi si motive concrete pentru care o opinie este pentru sau contra ....vreau prea mult ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×