Sari la conținut
Forum Roportal
dana_buc

inceputul calvarului

Postări Recomandate

buna,

 

ma bucur ca am gasit un forum in care se discuta despre aceasta boala crunta.

 

sunt la inceputul drumului, sunt speriata si nu stiu unde sa ma duc

 

vreau sa imi fac analizele care mai mult ca sigur imi vor confirma boala

 

mi-e frica si nu am pe nimeni langa mine, mi-ar fi de ajutor un sfat si o vorba buna din partea voastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,

 

ma bucur ca am gasit un forum in care se discuta despre aceasta boala crunta.

 

sunt la inceputul drumului, sunt speriata si nu stiu unde sa ma duc

 

vreau sa imi fac analizele care mai mult ca sigur imi vor confirma boala

 

mi-e frica si nu am pe nimeni langa mine, mi-ar fi de ajutor un sfat si o vorba buna din partea voastra

 

 

Draga Dana,

dupa cum spuneam, nu cred ca trebuie sa intri in panica. Nu stiu ce anume te face sa crezi ca esti bolnava, dar cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie si sa-i ceri trimitere pentru laboratorul de analize, faci o analiza speciala care se plateste ( costa cam 700.000 lei vechi) si apoi stii exact cum stai.

Eu nu cred ca la tineretea ta rezista vreun virus! :focus:

Ti-am raspuns si la mesajul meu, daca ai impresia ca ai fost contaminata pe cale sexuala, sa stii ca riscul e f.f.f. mic! Posibilitati de infestare sunt: transfuzie de sange, stomatologie, manichiura, pedichiura, deci contact direct cu sangele.

Parerea mea este sa faci acel test si apoi mai stabilim pasii urmatori.

Cred ca nu e bine sa-i alarmezi pe parinti acum cand nu esti sigura, dar daca totusi se confirma boala, cred ca nu e bine sa treci singura prin ce urmeaza. Nu te speria, sunt boli mult mai grave :crazy:

Starile de rau prin care treci pe perioada tratamentului sunt suportabile, iar tinerii nici nu prea au efecte secundare. Mai mult, cu tratamentul existent, boala poate fi vindecata, ceea ce este f.f.f. impotant.

Sunt alaturi de tine, oricand cu un sfat!

Hai, fii fetita cuminte, fa analiza si spune-ne ca nu ai nimic!

Te imbratisez si astept vesti bune!

Cu drag, Lidiuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as fi vrut sa fiu fetita cuminte cand trebuia... acum nu mai are nici un sens... lucrurile sunt mult mai grave decat par si sunt mai mult decat sigura ca am fost infectata, nu pe cale sexuala ci intr-un mod in care nu am cum sa nu iau boala, dar asta e o sa imi fac curaj si o sa ma duc sa imi fac analizele, mai incolo vad eu ce fac

oricum nu o sa imi pierd speranta ca poate totul va fi bine, mai ales ca am inteles ca stresul nu prea face bine acestei boli

o sa incerc sa zambesc si sa merg mai departe

merci pentru cuvintele de incurajare

 

ai putea sa imi spui cam cat costa analizele, daca imi iau trimitere de la medicul de familie conteaza la ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as fi vrut sa fiu fetita cuminte cand trebuia... acum nu mai are nici un sens... lucrurile sunt mult mai grave decat par si sunt mai mult decat sigura ca am fost infectata, nu pe cale sexuala ci intr-un mod in care nu am cum sa nu iau boala, dar asta e o sa imi fac curaj si o sa ma duc sa imi fac analizele, mai incolo vad eu ce fac

oricum nu o sa imi pierd speranta ca poate totul va fi bine, mai ales ca am inteles ca stresul nu prea face bine acestei boli

o sa incerc sa zambesc si sa merg mai departe

merci pentru cuvintele de incurajare

 

ai putea sa imi spui cam cat costa analizele, daca imi iau trimitere de la medicul de familie conteaza la ceva?

 

 

Buna, Dana

faptul ca iti iei trimitere de la medicul de familie nu te ajuta decat la efectuarea analizelor, nu-ti asigura si gratuitatea, deoarece aceasta analiza nu face parte din categoria analizelor obligatorii. Asta e, n-avem ce face!

Costa 700.000 lei vechi, ti-am spus si data trecuta. Pe urma celelalte analize le vei face in spital si nu mai trebuie sa platesti, daca ai asigurare medicala sau esti eleva.

Fa analiza ca sa stii exact cum stai, nu vrei sa-ti lamuresti o problema?

Curaj, nu e chiar asa de rau!

Sanatate multa si...tinem legatura!

P.S. fac munca de teren si nu vin in fiecare seara acasa, asa ca nu pot sa-ti raspund chiar zilnic, imi cer scuze. acum ca a venit frigul, poate ma mai linistesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×