Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Robotei

Postări Recomandate

hmm..eu sunt de parere ca pana la adevaratul AI mai este destul,sau poate ca este deja descoperit,cine stie,in orice caz ceea ce vedem la tv si ne este prezentat din cand in cand este doar un bob de nisip intr-o plaja de descoperiri...

 

pe.sa. incercati filmul de animatie Animatrix(cel putin inceputul m-a facut sa ma gandesc destul de serios la problema descoperiri `gandirii` de catre niste creaturi metalice....)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm..eu sunt de parere ca pana la adevaratul AI mai este destul,sau poate ca este deja descoperit,cine stie,in orice caz ceea ce vedem la tv si ne este prezentat din cand in cand este doar un bob de nisip intr-o plaja de descoperiri...

 

Exact asta ma gandeam si eu: daca au ajuns sa ne arate la televizor asa ceva ce au reusit ei de fapt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o La multi ani ! :o

 

Nu cred ca pe baza structurii tehnologice/informatice existente astazi (lasand la o parte teoria conspiratiei) se poate crea inteligenta artificiala. Tot ce se poate face e o simulare a acesteia la nivel mai mult sau mai putin restrans. La un moment dat putem programa un robot sau chiar o pagina in php :) sa raspunda la o multime de intrebari sau un robot sa faca o gramada de chestii, chiar sa invete miscari, etc. Dar asta nu inseamna inteligenta. Inteligenta apare in momentul in care exista constienta. Si cred ca constienta poate aparea doar pe o structura tehnlogica/biologica. Deci sa nu confundam programarea (oricat de avansata ar fi ea) cu I.A.

 

Daca vreti un exemplu concret de programare care SIMULEAZA I.A., vedeti aici: http://netbizplus.de/ai/aitalca.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ieri prezentau francezii la TV un robotel japonez care stie 10 000 cuvinte, poate sa recunoasca pana la 15 persoane si poate sa simta emotiile stapanilor. Ziceau ca in caz de urgenta poate sa cheme medicul.

Nu stiu cat de adevarata este toata chestia, dar era simpatic tare robotelul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai "optimist"..consider ca daca nu ne distrugem noi insine in urmatoarii 100 ani, vor fi mari sanse ca AI sa inceapa sa ne domine..deja suntem dependenti de calculatoare si alte inventii de acest gen.Sunteti de acord ca in momentul de fata sunt in lume cateva masini (a se citi calculatoare) care ne-ar putea distruge in cateva minute?Eu consider ca omul,din egoismul lui si dorinta de a se juca de-a Dumnezeu,va merge tot mai departe si va descoperi robotul care va gandi singur si care va putea lua decizii in nume propriu..atunci sa vedeti ce ne asteapta. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine. O sa ajungem in faza in care calculatoarele vor lua decizii majore pentru noi. Eu spun insa in continuare ca asta nu inseamna inteligenta artificiala ci e o forma avansata de programare. pana la a.i. mai este mult. cred ca deocamdata singura modalitate de a creea inteligenta e de a face un copil :).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

super faza cu copilul.. :dee .Eu as incerca totusi sa pastrez o anumita inferioritate a calculatoarelor in fata omului...pentru orice eventualitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar ieri prezentau francezii la TV un robotel japonez care stie 10 000 cuvinte, poate sa recunoasca pana la 15 persoane si poate sa simta emotiile stapanilor. Ziceau ca in caz de urgenta poate sa cheme medicul.

Nu stiu cat de adevarata este toata chestia, dar era simpatic tare robotelul.

 

Ce n-au spus respectivii, este ce senzori are acel robotel, pentru ca asta mi se pare cea mai interesanta chestie. Restul este soft si baze de date, de ex. cele 10 000 de cuvinte. Recunoasterea persoanelor se poate realiza prin inregistrarea in memoria robotului a amprentelor vocale sau chiar amprentele degetelelor respectivilor (am vazut mausi optici cu senzori care realizau recunoasterea utilizatorului). Emotiile pot fi aproximate prin compararea inflexiunilor vocii cu amprenta vocala stocata in memoria robotelului, sau prin metode mai avansate ce pot analiza mai multi parametri, cum ar fi temperatura corpului, puls, tensiune arteriala, etc. Pentru asta, insa, respectivul robotel trebuie sa detina niste senzori plasati pe corpul stapanului. De aici, pana la "uimitoarea" performanta de a chema medicul, nu este decat un pas de furnica. :) Concluzia: respectivul robotel este de fapt un PC mai dichisit, introdus intr-o carcasa "robotica", dotata cu anumite motorase, rotite, leduri, difuzoare si antenute :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×