Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

TUTORIAL: Cum sa uploadezi un site

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe www.as.ro am uploadat un site fara sa fie nevoie de Smartftp sau Cuteftp . Iata ce zic ei:

"Pentru a veni in sprijinul utilizatorilor care nu pot accesa direct serverul de FTP (ftp://ftp.as.ro) datorita restrictiilor impuse de providerii de internet sau de companiile/organizatiile in care lucreaza, am comceput o aplicatie web-based ce permite accesul la contul de ftp prin intermediul unui browser. "

Deci nu timp pierdut, nu firewall, no control conection closed .

Apropo, ca sa uploadez un site cu ajutorul unui program ftp, trebuie neaparat sa dezactivez firewall-ul?

 

si daca ai de uploadat sa zicem 1000 de fisiere ? :flowers: si 50 de foldere si subfoldere !?

cred ca un client de ftp cum e filezilla sau altele (ca sunt o gramada) e mult mai bun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand trebuie sa downloadezi SmartFTP

Acum va inregistrati la un site cu free web hosting. ( 3x.ro ) Eu am ales Lx.ro

Dupa ce v-ati inregistrat la lx.ro, si ati confirmat contul, v-eti primi un mail de acest gen:

 

 

 

Acum, acest mail il tineti deschis, intrati in SmartFTP (shortcut-ul de pe desktop) si faceti urmatoare setari:

 

post-38536-1162238092_thumb.jpg

 

Dupa ce a-ti facut aceste setari v-eti avea:

 

post-38536-1162238258_thumb.jpg

 

Stergeti fiserele deja existente ( le selectati tinand apasat pe ctrl si dupa aceea apasati pe tastea delete ).

Upload-are fiserelor:

1. Dati click dreapta in main. Va duceti pe Upload->Direct->Select (uitati-va in imaginea de mai jos)

 

post-38536-1162238398_thumb.jpg

 

2. Dupa ce ati dat pe Upload>Direct>Select apasati pe Add Files, cautati unde aveti site-ul, selectati toate fiserele si dati click pe Open (uitati-va in imaginea de mai jos)

 

post-38536-1162238634_thumb.jpg

 

Dupa ce ati dat click pe Open, dati click pe Ok ! Asteptati putin si in scurt timp va vor aparea in main fiserele uploadate.

 

Asta a fost tot. Se salveaza totul automat, acum tot ce trebuie sa faceti este sa iesiti din SmartFTP si sa intrati pe Yahoo Messenger. Apoi sa dati multe massuri pe cu noul vostru site.

 

Acest tutorial este facut in intregime de mine. Oricine doreste sa-l puna pe forum-ul/site-ul său, sa puna la sfarsit asta:

 (c) [url=http://www.roportal.ro/discutii/ftopic19268.html]Crusher[/url]

 

 

Care sunt setarile?

 

In primul rand trebuie sa downloadezi SmartFTP

Acum va inregistrati la un site cu free web hosting. ( 3x.ro ) Eu am ales Lx.ro

Dupa ce v-ati inregistrat la lx.ro, si ati confirmat contul, v-eti primi un mail de acest gen:

 

 

 

Acum, acest mail il tineti deschis, intrati in SmartFTP (shortcut-ul de pe desktop) si faceti urmatoare setari:

 

post-38536-1162238092_thumb.jpg

 

Dupa ce a-ti facut aceste setari v-eti avea:

 

post-38536-1162238258_thumb.jpg

 

Stergeti fiserele deja existente ( le selectati tinand apasat pe ctrl si dupa aceea apasati pe tastea delete ).

Upload-are fiserelor:

1. Dati click dreapta in main. Va duceti pe Upload->Direct->Select (uitati-va in imaginea de mai jos)

post-38536-1162238398_thumb.jpg

 

2. Dupa ce ati dat pe Upload>Direct>Select apasati pe Add Files, cautati unde aveti site-ul, selectati toate fiserele si dati click pe Open (uitati-va in imaginea de mai jos)

 

post-38536-1162238634_thumb.jpg

 

Dupa ce ati dat click pe Open, dati click pe Ok ! Asteptati putin si in scurt timp va vor aparea in main fiserele uploadate.

 

Asta a fost tot. Se salveaza totul automat, acum tot ce trebuie sa faceti este sa iesiti din SmartFTP si sa intrati pe Yahoo Messenger. Apoi sa dati multe massuri pe cu noul vostru site.

 

Acest tutorial este facut in intregime de mine. Oricine doreste sa-l puna pe forum-ul/site-ul său, sa puna la sfarsit asta:

 (c) [url=http://www.roportal.ro/discutii/ftopic19268.html]Crusher[/url]

Ce e cu albastru am reusit asa de proba ,dar nu am reusit sa sterg fisierela existente :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit numai ca nu merge asa bine ,doar prima pagina e functionala

Cand dau clic pe Home sau Contact nu vrea ,spune ca pagina nu exista.

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cateodata nu merge sa le stergi, le uploadezi pe ale tale si dupa aceea le stergi pe cele care erau acolo.

 

ps: daca ai incercat sa le stergi pe toate deodata, incearca sa le stergi pe rand, daca nu merge, incearca invers (toate de odata, le selectezi cu shift [click pe primu si dupa aceea click pe ultimul] sau cu ctrl [click pe fiecare in parte]).

pss: daca se intampla cand le uploadezi pe ale tale peste cele deja existente (pentru ca nu merge sa le stergi inainte) sa aiba acelasi nume, dupa aceea, nu le mai stergi pe cele care le-ai pus peste.

Nu cred ca m-am exprimat foarte bine, dar sper ca ai inteles.

 

Am reusit numai ca nu merge asa bine ,doar prima pagina e functionala

Cand dau clic pe Home sau Contact nu vrea ,spune ca pagina nu exista.

:P

 

Pentru ca ai uploadat doar index.html. Trebuie sa uploadezi toate paginile, contact.html etc. Daca sunt uploadate toate si tot iti zice asa, este problema din site, continut. Poate linkul care l-ai pus in meniu (exemplu: contact.html) nu se potriveste cu numele pagini (exemplu: pagina are nume contact3.html, trebuie sa aiba acelasi nume cu numele din meniu)

Editat de Crusher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge :flowers:

Cand incerc sa il vad se observa tot ce am facut eu cand, il uploadez insa nu se vede nimic.

Nu stiu ce are dar cand vreau sa uploadez fisieru TXT cu directoare nu vrea,am incercat si pe rand sa le uploadez si tot nu vrea adica merge dar nu se vede nimic.

Am descarcat un altu nemodificat si l-am uploadat asa acelasi rezultat nu se vede nimic.(adica cel folosit de Crusher)

Cand insa am uploadat altu se vede bine numai ca nu pot sa il modific eu decat putin pt ca e in Photoshop sau ceva de gebu asta

nu stiu daca ati inteles ceva asa ca priviti imaginea de mai jos

 

:flowers:

post-74799-1172933485_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu pozele este de la lx.ro. Nu poti sa vezi pozele cu mozilla, nu stiu de ce. Incearca sa-l uploadezi pe alt site. (www.xhost.ro)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lx.ro are multe probleme nu numai cu poze dar si cu viteza de uploadare sau de vizualizare a paginilor...sa nu mia spunem k da din cand in cand eroare la uploadarea fisierelor prin smartftp....dar astai viatza-n Romania..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×