Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

TUTORIAL: Cum sa uploadezi un site

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand trebuie sa downloadezi SmartFTP

Acum va inregistrati la un site cu free web hosting. ( 3x.ro ) Eu am ales Lx.ro

Dupa ce v-ati inregistrat la lx.ro, si ati confirmat contul, v-eti primi un mail de acest gen:

 

Contul ***.***.ro a fost creat!

Parola dumneavoastra: ****** (in cazul in care o uitati puteti merge aici pentru a o recupera)

Site-ul este vizibil pe internet la adresa http://***.***.ro sau http://www.***.***.ro

 

Din acest moment va puteti conecta la contul dumneavoastra de FTP pentru a uploada fisiere. Pentru a face acest lucru veti avea nevoie de un client FTP (va recomandam SmartFTP) .

 

Datele de conectare la ftp sunt:

Hostname: ftp.lx.ro

Username: ***.***.ro

Password: ******

 

Tot acum a fost creata o baza de date numita ***_***_ro pe care o puteti administra la aceasta adresa.

 

Datele de conectare la baza de date sunt:

Hostname: mysql.lx.ro

Username: ***_***_ro

Password: ******

 

 

Cateva informatii suplimentare despre contul dumneavoastra:

Spatiul web disponibil: 350MB (dimensiunea bazei de date nu este luata in considerare la calcularea spatiului ocupat si nu exista nici o limita pentru ea)

Dimensiunea maxima a unui fisier la upload: 6MB

Nu exista restrictii de banda consumata

Functia mail() este activa in limita a 51 de email-uri pe zi

Va rugam sa cititi F.A.Q.-ul si termenii si conditiile de utilizare a contului

Pentru suport trimiteti un email la suport@lx.ro sau vizitati forum-ul nostru.

 

 

 

Cu respect, Echipa LX.

 

Acum, acest mail il tineti deschis, intrati in SmartFTP (shortcut-ul de pe desktop) si faceti urmatoare setari:

 

post-38536-1162238092_thumb.jpg

 

Dupa ce a-ti facut aceste setari v-eti avea:

 

post-38536-1162238258_thumb.jpg

 

Stergeti fiserele deja existente ( le selectati tinand apasat pe ctrl si dupa aceea apasati pe tastea delete ).

Upload-are fiserelor:

1. Dati click dreapta in main. Va duceti pe Upload->Direct->Select (uitati-va in imaginea de mai jos)

 

post-38536-1162238398_thumb.jpg

 

2. Dupa ce ati dat pe Upload>Direct>Select apasati pe Add Files, cautati unde aveti site-ul, selectati toate fiserele si dati click pe Open (uitati-va in imaginea de mai jos)

 

post-38536-1162238634_thumb.jpg

 

Dupa ce ati dat click pe Open, dati click pe Ok ! Asteptati putin si in scurt timp va vor aparea in main fiserele uploadate.

 

Asta a fost tot. Se salveaza totul automat, acum tot ce trebuie sa faceti este sa iesiti din SmartFTP si sa intrati pe Yahoo Messenger. Apoi sa dati multe massuri pe cu noul vostru site.

 

Acest tutorial este facut in intregime de mine. Oricine doreste sa-l puna pe forum-ul/site-ul său, sa puna la sfarsit asta:

 (c) [url=http://www.roportal.ro/discutii/ftopic19268.html]Crusher[/url]

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laudabila initiativa, cu atat mai mult cu cat vine din partea unui adolescent. :doh:

Felicitari Crusher! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Thanks :yes:

 

--> more to come ;)

 

Pe www.as.ro am uploadat un site fara sa fie nevoie de Smartftp sau Cuteftp . Iata ce zic ei:

"Pentru a veni in sprijinul utilizatorilor care nu pot accesa direct serverul de FTP (ftp://ftp.as.ro) datorita restrictiilor impuse de providerii de internet sau de companiile/organizatiile in care lucreaza, am comceput o aplicatie web-based ce permite accesul la contul de ftp prin intermediul unui browser. "

 

 

Deci nu timp pierdut, nu firewall, no control conection closed .

Apropo, ca sa uploadez un site cu ajutorul unui program ftp, trebuie neaparat sa dezactivez firewall-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, mie mi-a mers tot timpu, nu am dezactivat nici odata firewall-ul

 

Si felicitari celor de pe as.ro :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, mie mi-a mers tot timpu, nu am dezactivat nici odata firewall-ul

Ce trebuie sa fac ca sa nu mai apara mesajul "control conection closed"? Dupa ce am scos firewalurile de pe ambele calculatoare (si cel din antivirus si cel din windows) - lucrez de pe un calculator conectat la altul , care e pe post de server - de abia atunci mi s-a facut legatura cu serverul unde trebuia sa uploadez si , at last, i made it!

 

Cum fac sa nu mai scot firewalul?Trebuie sa mai astept sau imi ia din prima? (ma refer la conexiune, cu firewall)

Editat de Arcadia2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci stai putin. Tu ai un server, acasa la tine, si vrei sa uploadezi un site pe el fara sa mai dezactivezi firewall si etc. Pai nu prea stiu cum. Depinde de mai multe lucruri. Cu ce program uploadezi, ce net ai, windows/linux, setariile calculatoarelor, set. netului. In mare nu stiu. Dar zic sa mai astepti putin, poate o ia dupa un timp.

Editat de Crusher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci stai putin. Tu ai un server, acasa la tine, si vrei sa uploadezi un site pe el fara sa mai dezactivezi firewall si etc. Pai nu prea stiu cum. Depinde de mai multe lucruri. Cu ce program uploadezi, ce net ai, windows/linux, setariile calculatoarelor, set. netului. In mare nu stiu. Dar zic sa mai astepti putin, poate o ia dupa un timp.

Tu cand ai uploadat ai asteptat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai am asteptat cateva secunde, in functie de cate fisere erau, sa se incarce. La ce am pus mai sus a durat in jur de 10-15 secunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai am asteptat cateva secunde, in functie de cate fisere erau, sa se incarce. La ce am pus mai sus a durat in jur de 10-15 secunde.

Rapid, n-am ce zice. Am stat o seara intreaga ca sa mi se realizeze o conexiune. Tot timpul imi aparea control conection closed.... Stie cineva ce trebuie sa fac sa nu imi mai apara asta? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×