Sari la conținut
Forum Roportal
Bobo

Unde e dragostea?exista?.....nu cred

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine se indoieste de existenta dragostei inseamna ca nu a iubit niciodata. Dragostea sau iubirea, spuneti-i cum doriti este cat se poate de reala, uneori chiar tangibila. Ce simtim atunci cand el sau ea ne atinge usor pe obraz si ne mangaie chipul, iar noi inchidem ochii si zambim? Excitatie nervoasa? Poate, insa eu cred ca dragostea salasuieste in orice gest de tandrete, in orice sarutare infocata dar nu grabita, in orice suspin si de ce nu in orice suras is lacrima. Daca nu ar fi asa, nu credeti ca viata asta ar fi mai lipsita de sens, ca si-ar pierde din farmec? Eu unul cred ca da. ne-am nascut sa iubim si sa fim iubiti. Fara dragoste suntem niste cochilli goale...suntem lipsiti de viata. Sa fiti iubiti. Pa.

[snapbacca]37090[/snapbacca]

 

 

Iata un barbat care stie sa vorbeasca despre iubire. :oca: Sa fii iubit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iata un barbat care stie sa vorbeasca despre iubire. :oca: Sa fii iubit!

[snapbacca]37406[/snapbacca]

 

Cred ca a reusit sa exprime ceea ce simte..,nu numai sa scrie vorbe frumoase despre iubire,.. cu siguranta este si iubit :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E destul de riscant pentru inima si suflet dar daca daruiesti dragoste fara sa astepti neaparat raspuns pana la urma vei primi acel semnal deosebit!Trebuie sa lasi deschisa calea catre inima ta,sa nu fi egoist si sa lasi deoparte orgoliul.Surpriza poate veni de oriunde cand nu te astepti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

            E destul de riscant pentru inima si suflet dar daca daruiesti dragoste fara sa astepti neaparat raspuns pana la urma vei primi acel semnal deosebit!Trebuie sa lasi deschisa calea catre inima ta,sa nu fi egoist si sa lasi deoparte orgoliul.Surpriza poate veni de oriunde cand nu te astepti!

[snapbacca]38801[/snapbacca]

AHh!!! cat adevar graiesti tu AnMar... Eu, una am invatat asta de la altcineva, :">, este o exceptie in cazul extremelor(sub genericul: "Sa nu cadem in extreme", asta merita incercata, totusi!! ) si riscant doar in cazul in care iti pierzi speranta, si schimbi carma de frica sa nu te lovesti de mal !! pentru ca intotdeauna rasplata este pe masura daruirii si asteptarii.. Eu una n-am avut curajul asta, am avut doar noroc.. nu stiu de ce ... :roll: Depinde de noi cat suntem dispusi sa investim.....de multe ori nu sunt atat de mari pierderile pe care le suferim, cu siguranta invatatm lectia care trebuie sa-o stim pentru a persevera, un fel de feedbacca :crazy: ... Toate cate ni le da Dumnezeu, toate sunt bune..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat din proprie experienta si pragul a fost destul de jos,ca am si acum cucuie!Am fost destul de singura inperioada cand incepi sa analizezi cu mai multa atentie viata si mi-a prins foarte bine!

Am riscat "la sange" de groaza de a nu mai fi singura!M-am ars de multe ori si am inghitit multe mizerii dar pana la urma rezultatul conteaza,nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AHh!!! cat adevar graiesti tu AnMar... Eu, una am invatat asta de la altcineva,  :">, este o exceptie in cazul extremelor(sub genericul: "Sa nu cadem in extreme", asta merita incercata, totusi!! )  si riscant doar in cazul in care iti pierzi speranta, si schimbi carma de frica sa nu te lovesti de mal !! pentru ca intotdeauna rasplata este pe masura daruirii si asteptarii.. Eu una n-am avut curajul asta, am avut doar noroc.. nu stiu de ce ... :roll:  Depinde de noi cat suntem dispusi sa investim.....de multe ori  nu sunt atat de mari pierderile  pe care le suferim, cu siguranta invatatm lectia care trebuie sa-o stim pentru a persevera, un fel de feedbacca :crazy: ... Toate cate ni le da Dumnezeu, toate sunt bune..

[snapbacca]38803[/snapbacca]

Vreau doar sa adaug ca a zis cineva mai demult (parca un sfant): "Sa ai masura in toate in afara de dragoste"

cu precizarea ca dragostea la care ma refer e cea care nu asteapta si nu cere nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am invatat din proprie experienta si pragul a fost destul de jos,ca am si acum cucuie!Am fost destul de singura inperioada cand incepi sa analizezi cu mai multa atentie viata si mi-a prins foarte bine!

      Am riscat "la sange" de groaza de a nu mai fi singura!M-am ars de multe ori si am inghitit multe mizerii dar pana la urma rezultatul conteaza,nu?

[snapbacca]38834[/snapbacca]

Si totusi nu e tocmai usor de suportat cand...din dorinta de a darui dragoste ...fara limita..neconditionat, ramai cu cucuie in loc de un suflet inundat de dragostea oglindita din sufletul iubitei..sau al celorlalti...si uiti carma izbindu`te de stanci..da asa e...rezultatul conteaza..

John Gay zicea "Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata."...e atat de adevarat..Suntem plamaditi din dragoste..si suntem "blestemati" :tease: glumesc:pe sa iubim, sa fim iubiti..nimeni nu poate afirma ca dragostea nu exista, ca ea nu face din suflet cea mai frumoasa si mai pretioasa floare atunci cand e udata cu dragoste...si daca exista acel cineva care are curajul sa afrime asa ceva...trimite-ti-la la mine :tease: Ranile se vindeca, iar rabdarea e sfanta..rupta din Rai..se intampla uneori ca oglinda sufletului tau nu reflecta dragostea asa cum vrei tu..sa`o faca...nimeni nu e perfect, si totusi...cam tindem toti spre perfectiune..asta nu e o scuza!Iubiti-va mult! :oca: :pee: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti bine ca dragostea e oarba...degeaba zici ca trebuie sa ai grija de cine te indragostesti...de cele mai multe ori "ti se pune pata" pe cine nu trebuie,si cu toate ca toti iti zic asta,tu nu vrei sa o crezi pentru ca....IUBESTI!..sau crezi ca iubesti....acum,cuvantul asta iubire ar trebui folosit mai rar cu un inteles generalizat fiindca iubirea este ceva personal si subiectiv...nu exista un sablon de iubire si fiecare iubeste cum stie sau cum poate...asa ca este greu sa zici ce se intampla cand iubesti.Fiecare traieste altfel sentimentul..dar ceea ce este clar este ca omul nu poate trai fara iubire...nu exista om care sa nu iubeasca,fie ca iubeste o fiinta,un lucru sau o idee...

Asadar...iubiti ca sa fiti iubiti,oferiti ca sa puteti primi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi nu e tocmai usor de suportat cand...din dorinta de a darui dragoste ...fara limita..neconditionat, ramai cu cucuie in loc de un suflet inundat de dragostea oglindita din sufletul iubitei..sau al celorlalti...si uiti carma izbindu`te de stanci..da asa e...rezultatul conteaza..

John Gay zicea "Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata."...e atat de adevarat..Suntem plamaditi din dragoste..si suntem "blestemati" :tease: glumesc:pe sa iubim, sa fim iubiti..nimeni nu poate afirma ca dragostea nu exista, ca ea nu face din suflet cea mai frumoasa si mai pretioasa floare atunci cand e udata cu dragoste...si daca exista acel cineva care are curajul sa afrime asa ceva...trimite-ti-la la mine :cry:  Ranile se vindeca, iar rabdarea e sfanta..rupta din Rai..se intampla uneori ca oglinda sufletului tau nu reflecta dragostea asa cum vrei tu..sa`o faca...nimeni nu e perfect, si totusi...cam tindem toti spre perfectiune..asta nu e o scuza!Iubiti-va mult! :oca:  :pee:  :tease:

[snapbacca]39360[/snapbacca]

 

Cucuiele sunt pentru mine ca un semn de atentionare permanent pentru ca sufletul e ''inundat de dragostea"ce i-o port fara nici un fel de opreliste.A fost si dragostea vietii mele alaturi de puii nostrii atat de firav plamaditi.As vrea cand ai chef sa citesti pe Forumul Literatura la tema"Destin".Ma intereseaza parerea ta! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×