Sari la conținut
Forum Roportal
Bobo

Unde e dragostea?exista?.....nu cred

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O relatie de dragoste care dureaza mai mult de 2 ani fara o finalitate cum ar fi casatoria....este inevitabil destinata esecului! fiindca dragostea piere in rutina si indiferenta.

Reluarea unei relatii dupa ce ai "luat teapa" este clar o pierdere de timp, acelasi lucru ti se va intampla in mod sigur dupa o perioada, de obicei mai scurta!

Persoana de langa tine pentru care ti-ai da viata, si care iti jura credinta si iubire vesnica intr-o clipa devine un strain si ramai pierdut in spatiu nestiind ce te-a lovit.

De accea merita oare sa mai crezi in dragoste :?: oare nu cumva e foarte mare pierdere de energie care ar trebui canalizata in alte directii? Pana la urma ceea ce ar trebui sa ne intereseze este perpetuarea speciei si atat. :dee

Poate aveti si voi alte pareri.....din experinta mea nu reiese altceva decat ca ceea ce conteaza intradevar este prietenia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O relatie de dragoste care dureaza mai mult de 2 ani fara o finalitate cum ar fi casatoria....este inevitabil destinata esecului! fiindca dragostea piere in rutina si indiferenta.
La partea asta nu prea sunt de acord cu tine. Noi am stat 4 ani impreuna inainte de a ne casatori si totul a mers ca pe roate.

 

Reluarea unei relatii dupa ce ai "luat teapa" este clar o pierdere de timp, acelasi lucru ti se va intampla in mod sigur dupa o perioada, de obicei mai scurta!

  Persoana de langa tine pentru care ti-ai da viata, si care iti jura credinta si iubire vesnica intr-o clipa devine un strain si ramai pierdut in spatiu nestiind ce te-a lovit.

 

Reluarea unei relatii cu cineva care ti-a inselat asteptarile e pierdere de timp. Niciodata nu va mai fi ca inainte.

 

Pana la urma ceea ce ar trebui sa ne intereseze este perpetuarea speciei si atat. :dee

 

Fi atent la partea cu perpetuarea speciei, sa nu te trezesti ca platesti trei pensii alimentare ::): ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O relatie de dragoste care dureaza mai mult de 2 ani fara o finalitate cum ar fi casatoria....este inevitabil destinata esecului! fiindca dragostea piere in rutina si indiferenta.

  Reluarea unei relatii dupa ce ai "luat teapa" este clar o pierdere de timp, acelasi lucru ti se va intampla in mod sigur dupa o perioada, de obicei mai scurta!

  Persoana de langa tine pentru care ti-ai da viata, si care iti jura credinta si iubire vesnica intr-o clipa devine un strain si ramai pierdut in spatiu nestiind ce te-a lovit.

  De accea merita oare sa mai crezi in dragoste :?: oare nu cumva e foarte mare pierdere de energie care ar trebui canalizata in alte directii? Pana la urma ceea ce ar trebui sa ne intereseze este perpetuarea speciei si atat. :dee 

  Poate aveti si voi alte pareri.....din experinta mea nu reiese altceva decat ca ceea ce conteaza intradevar este prietenia!

 

Eu inainte de a ma casatori am fost aproape 7 ani de zile prietena cu sotul meu. Si nu regret asta, dupa cum nu regret absolut nici o secunda faptul ca ne-am casatorit.

De fapt, bunica mea draga spunea ca nu cunosti un om nici dupa ce mananci impreuna un sac de sare (calculand matematic am ajuns la concluzia ca asta ar fi 7-8 ani, dar depinde de gusturile fiecaruia, nu? ). Deci 2 ani oricum nu ar fi suficienti pentru a te cunoaste bine :) - parerea mea.

Merita sa crezi in dragoste - eu cred ca dragostea ne fac mai buni :)

Si un ultim comentariu - prietenia este excelenta, intr-adevar, dar cel mai bine e sa iti poti gasi pe cineva care sa iti fie si prieten/prietena si iubit/iubita. Ai incercat asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt deacord cu corinae! Mi-a luat-o inainte. si daca tot e sa zic si eu ceva... :?

Prietenie? dar ce-i prietenia? este doar o dragoste a bunului plac care alege sa iubeasca pe aceia care sunt asemanatori noua. Prieteniile noastre exista in principal pentru lucrurile pe care le avem in comun si placerea pe care o primim din relatii. Si atat :!: Vreau sa spun ca mai exista si un un fel de dragoste care depaseste si prietenia si pasiunea si dragostea afectiunii naturale - este dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o prietenie care a luat foc. Iubirea - este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze. Este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd ... Este dragostea capabila de sacrificiu de sine, sacrificiu complet care ajunge pana la moarte, sacrificiu facut chiar si pentru aceia care urasc si se impotrivesc in totalitate persoanei care iubes-te. Depaseste capacitatea omeneasca. Iubim pentru ca vrem sa fim iubiti. Dragostea nu ia in considerare vatamarea pe care a suferit-o. De sa nu avem parte de ceea ce-i mai frumos decat frumos? Ne multumim doar cu placutul :?: ? si atat :?:

Sunt sigur ca toti am fost,intr-un moment sau altul al vietii, raniti de cineva. E logic sa tragem concluzia si sa intoarcem pagina, dar NU!!! natura omului e asezata contra legilor firesti! In loc sa analizeze situatia data si sa scoata din ea tot ce-i mai bun si frumos, persoana ranita incepe a se face cea mai nefericita si sa-si puna intrebarea "Nu inteleg nimic, a fost atat de bine si ce sa-a intimplat acum, unde-i dragostea?" Este un egoism! nimic nu se intimpla asa pur si simplu! Sa accepti in acest caz prietenia? da dar nu inseamna sa te dai batut, si sa zici ca dragoste nu mai exista! :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  Persoana de langa tine pentru care ti-ai da viata, si care iti jura credinta si iubire vesnica intr-o clipa devine un strain si ramai pierdut in spatiu nestiind ce te-a lovit.

 

  De accea merita oare sa mai crezi in dragoste :?: oare nu cumva e foarte mare pierdere de energie care ar trebui canalizata in alte directii? Pana la urma ceea ce ar trebui sa ne intereseze este perpetuarea speciei si atat. :dee 

  Poate aveti si voi alte pareri.....din experinta mea nu reiese altceva decat ca ceea ce conteaza intradevar este prietenia!

 

 

toata viata mea am fost fascinata de cum noi ca oameni, reactionam emotional in circumstantele vietii, si este ceva care ma face sa pot intelege cum ar simti oamenii in anumite situatii, bineinteles sint multe aspecte care pot influenta cum reactioneaza oamenii..... si ce motivatii au

 

 

mda.... pot intelege foarte usor ce te face sa simti ceea ce simti.....si poate toti "traim" unele momente din viata simtind asa, dar nu este cea mai buna metoda de a apropia "dragostea" in viata.

 

Trebuie sa stim cu totii ca noi ca oameni sintem intr'o schimbare constanta fara sa ne dam seama neaparat, unele circumstante ne fac mai buni, si poate in altele "devenim mai rai" in functie de cum reactionam...si cum acceptam lucrurile.... Cind persoana pe care tu o iubesti si iti manefesti dragostea ptr. ea/el asa cum iti spune tie inima..... dar tu in schimb esti tratat(a) ca un pres de sters pe picioare INIMA TA AR TREBUI SA'TI SPUNA CA ESTE O FOARTE MARE PIERDERE DE ENERGIE SI TIMP, si aia nu este dragoste se numeste ABUZ si poate fi practicat si de femei si de barbati, si nimeni nu ar trebui sa fie tratat asa dar .......

Inainte de dragoste TREBUIE SA EXISTE RESPECT, si toate celelate lucruri urmeaza ..., si prietenia este un lucru care trebuie sa existe inainte de dragoste ........ hey pot spune multe lucruri care poate mai mult te'ar speria, dar iti pot spune ca se merita sa crezi in dragoste, cred ca Celine Dion are un cintec care zice "love gives us hope to carry on" si ne face mai buni intr'adevar, altfel devenim ca niste "roboti goi pe dinauntru", si devenim "rai ,amari, schirbiti" cu noi insine, si cu cei din jurul nostru!!!!!

 

Cit despre perpetuarea speciei, oare cei care nu vor copii nu merita sa fie iubiti??? or nu simt nevoia sa fie iubiti .

 

Lucrurile nu se intimpla "intr'o clipa", ele se schimba in timp, faptul ca noi observam ori nu, doar decizia ni se prezinta intr'o clipa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!........???

 

Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar in viata nu cred ca avem nici o garantie... este cam dureros, mai ales cind ne gindim la dragoste care in sine este asa de "complexa", si totusi nu ar trebui sa fie asa, dar asa sintem noi oamenii.....IMPERFECTI, asa ca nu putem genera perfectiune....

 

In cazul tau de fata, ori oricine se afla intr'o situatie de genul acesta stiu si inteleg ca nu este usor, dar trebuie sa'ti ingadui timp sa "te vindeci", si sa reflectezi ce lectie ai invatat din "intimplarea asta", si cum poti sa infrunti viata in continuare..... ptr. moment este chair recomandat sa'ti folosesti energia ptr ceva "mai folositor" ptr tine......... nu neaparat "cautind" dragostea.... poate fara sa te stradui prea mult " ea te va gasi pe tine ", cind nu stii ce sa faci in viata, asculta ce'ti spune "inima", ea stie.....asta nu inseamna neaparat ca este usor .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clar exista dargostea si din cat stiu eu are cea mai mare incarcatura emotionala dintre toate sentimentele! Hai sa va dau solutia pentru pacea mondiala si sfarsitul tuturor problemelor inclusiv in dragoste: RESPECT RECIPROC!

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea exista cu siguranta....asta va spun pentru ca eu am intalnit-o .:roll: :cat: :-

Editat de CristinaParus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista! :roll: si are multe forme. Important este sa o gasesti pe cea care ti se potriveste cel mai bine. :cat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu inainte de a ma casatori am fost aproape 7 ani de zile prietena cu sotul meu. Si nu regret asta, dupa cum nu regret absolut nici o secunda faptul ca ne-am casatorit.

dar cel mai bine e sa iti poti gasi pe cineva care sa iti fie si prieten/prietena si iubit/iubita. Ai incercat asta?

[snapbacca]20251[/snapbacca]

 

Perfect de acord cu tine :roll:

 

 

 

 

Exista! :cat: si are multe forme. Important este sa o gasesti pe cea care ti se potriveste cel mai bine. ;)

[snapbacca]24730[/snapbacca]

 

CLAR CA EXISTA :- :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea exista si o traiesti in fiecare zii.

 

Dar cu fiecare despartire inveti cate ceva , si al cel ceva te va ajuta in urmatoarea relatie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×