Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.As vrea sa stiu daca e cineva care si-a facut laparoscopie,deoarece eu luni sunt programata al una si as vrea sa stiu care este procedura(cat dureaza,cum se face,daca au aparut ceva simptome dupa si daca da rezultate).

Am 3 chisturi (cu dimensiuni de 4/6,de 3/4 si de 2/4).Va rog sa-mi raspunde-ti cat mai repede.

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.As vrea sa stiu daca e cineva care si-a facut laparoscopie,deoarece eu luni sunt programata al una si as vrea sa stiu care este procedura(cat dureaza,cum se face,daca au aparut ceva simptome dupa si daca da rezultate).

Am 3 chisturi (cu dimensiuni de 4/6,de 3/4 si de 2/4).Va rog sa-mi raspunde-ti cat mai repede.

 

 

Laproscop se cheama instrumentul cu care se face procedura, adica doctorul doar dirijeaza prin computer ecran operatia, un fel de teatru de papusi sau marionete trade de sfoara ?!?!?

 

Daca nu te razi de parul pubic perfect de acasa, iti va face femeia de serviciu.

 

Doctorul face vreo 3 puncte pe corp cam pe unde o sa faca cate o mica incizie dupa ce esti anesteziata.

 

Te leaga bine pe masuta ingusta de operatie cu niste curele, iti pune oxigen in nas prin doua tubusoare mici, IntraVenous in brate, pe deget pentru tensiunea arteriala, ventuze pentru controlul inimii si incepe sa administreze anestezicul prin IV si te umfla cu un gaz in aproximatia locului operatiei sa aiba loc instrumentele sa lucreze fara sa atinga si alte cele interne !!!

 

Chist ovarin ai zis parca ??? nu pe uter ca e o mare diferenta de procedura. De pe uter se scot chisrutile insa ovarul se scoate cu chisturi cu tot !!! presupun eu intre stiinta si fantezie !!!

 

Restul e traba lor, operatia poate dura 3 ore in total de la anesteziere dar depinde de ce gasesc acolo dupa ce intra tubul cu camera prin buric !?!?!??! si transmite poze clare pentru programul lor dupa care opereaza.

 

La desteptare o sa ai doua tuburi de eliminare care se scot dupa ce s-a eliminat o cantitate oarecare de material lichid din cavitatea respectiva.

 

Va fi absolut necesar sa te plimbi cu durere cu tot sa n-ai mai tirziu probleme !!!

 

Numai cancer sa nu fie, ca procedura e floare la ureche!

 

Sanatate si succes !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit de la spital.Mi-au facut analizele si maine dimineata la 7 mi-au spus sa ma duc sa-mi faca clisma :P si sa ma opereze.Mi-a spus ca terbuie numai scoase chisturiel nu si ovarele.Am numai 18 ani.Se poate sa fie cancer? :P

Cam cat dureaza operatia?Mi-a spus ca marti ma lasa acasa ,credeti ca se poate asa repede?Din cate am vazut prin saloane majoritatea femeilor aveau o sonda pentru "pipi",sper sa nu-mi puna si mie.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laproscop se cheama instrumentul cu care se face procedura, adica doctorul doar dirijeaza prin computer ecran operatia, un fel de teatru de papusi sau marionete trade de sfoara ?!?!?

 

Daca nu te razi de parul pubic perfect de acasa, iti va face femeia de serviciu.

 

Doctorul face vreo 3 puncte pe corp cam pe unde o sa faca cate o mica incizie dupa ce esti anesteziata.

 

Te leaga bine pe masuta ingusta de operatie cu niste curele, iti pune oxigen in nas prin doua tubusoare mici, IntraVenous in brate, pe deget pentru tensiunea arteriala, ventuze pentru controlul inimii si incepe sa administreze anestezicul prin IV si te umfla cu un gaz in aproximatia locului operatiei sa aiba loc instrumentele sa lucreze fara sa atinga si alte cele interne !!!

 

Chist ovarin ai zis parca ??? nu pe uter ca e o mare diferenta de procedura. De pe uter se scot chisrutile insa ovarul se scoate cu chisturi cu tot !!! presupun eu intre stiinta si fantezie !!!

 

Restul e traba lor, operatia poate dura 3 ore in total de la anesteziere dar depinde de ce gasesc acolo dupa ce intra tubul cu camera prin buric !?!?!??! si transmite poze clare pentru programul lor dupa care opereaza.

 

La desteptare o sa ai doua tuburi de eliminare care se scot dupa ce s-a eliminat o cantitate oarecare de material lichid din cavitatea respectiva.

 

Va fi absolut necesar sa te plimbi cu durere cu tot sa n-ai mai tirziu probleme !!!

 

Numai cancer sa nu fie, ca procedura e floare la ureche!

 

Sanatate si succes !!!

 

 

EU AM FACUT O OPERATIE DE CHIST PE OVAR SI DIN FERICIRE CHISTUL SE EXTIRPA FARA OVAR.

A FACUT CINEVA HSG LA GIULESTI?AM AUZIT CA ESTE O D-NA FOARTE DRAGUTA.MERSI! :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea este pusa incorect. Laparoscopia poate fi cu functie investigatorie, sau operatorie. Tu la care te referi? Apoi, daca te referi la operatie, ce fel de operatie ai in minte?...fiecare difera. Laparoscopic se opereaza in multe cazuri. Deci, fiecare interventie are particularitatile ei. E ca si cum ai intreba, care sunt etapele unei operatii?...la care raspunsul ar fi...ce fel de operatie?...si la ce ar folosi unui profan in ,materie de chirurgie sa stie cum opereaza chirurugul?...pentru ca nu ar pricepe mai nimic. Etapele unei interventii chirurgicale suna cam asa:" incizia pielii la nivelul X,Y, sectionare cutare si cutare plan, abord pe cutare si cutare cale...etc...la ce ar folosi aceste detalii de protocol operator unui profan?...la nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua sunt noua pe acest forum si vreau sa va intreb pe voi care a-ti trait aceasta experienta si anume LAPAROSCOPIA si la cat timp a-ti ramas insarcinate?Eu am avut probleme cu trompa(am doar una din cauza unei sarcini extrauterine)stanga,in urma acestei laparoscopii s-a rezolvat problema,prima luna nu am ramas din pacate acum prestam din nou sa vedem daca luna aceasta a fost cu noroc.Sincer sunt cam speriata din cauza ca dupa aceasta interventie ar trebui sa ramai foarte repede insarcinata,iar la mine inca n s-a intamplat.Astept raspunsurile voastre si sper sa ma ajutati :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice operatie chirurgicala e gratuita in sistemul public de sanatate, in spitalele private pretul variaza de la unul la altul ca de-alea sint private. Mai depinde si de ce fel de operatie prin laparoscopie e vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×