Sari la conținut
Forum Roportal
cineva_

Cuplul se destrama, copilul sufera

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o prietena, a carei parinti se cearta mereu... Nu voi mentiona numele fetei... Spun doar ca parintii ei se cearta mereu din chestii banale. S-au saturat unul de celalalt... Este groaznic... Fetita sta singura acasa. Tatal vine acasa de la servici sau din oras (de cele mai multe ori beat) si o cearta din nimic. Dupa aprox o ora vine mama la servici. Tatal o ia la rost, o cearta, o bate. Ii spune ca el munceste si ca ea ii strica lui banii, cand de fapt e invers. O data chiar a scos toporul la ea. Fetita a auzit ca se cearta si a pandit, iar cand a vazut ca tatal ii ameninta mama cu toporul s-a speriat si a inceput sa planga. Scene de acest fel s-au tot repetat pana cand fetita a vrut sa fuga de-acasa, insa tatal ei, iarasi beat, a prins-o si a batut-o... Va vine sa credeti?... :P In fine, acuma e mai bine, caci unul din parinti a fost plecat in strainatate, dar a fost o vreme in care o gaseam tot timpul plangand intr-un colt intre etaje, in scara blocului... :roll: :o: very sad...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, exista multe astfel de cazuri....e ingrozitor....cunosc si io unul....o femeie maltrtata de un alcoolic...venea la serviciu cu vanatai :P...iar coipiii ajunsesera sa;i spuna tatalui : "te urasc!"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, daca vreti sa vedeti continuarea unei astfel de povesti vedeti topicul meu.... din pacate. Cam la asta se va ajunge. la fel am fost si eu cand eram mica, de multe ori nici nu mai puteam sa reactionez la ceea ce vedeam in casa, ramaneam ca de piatra, paralizata cand imi vedeam tatal urmarind-o pe mama cu toporul. Si desi o sa vi se para o scena rupta din filme horror va zic ce am trait la vro 10 ani, nu mai stiu exact: eram in pat cu mam a mea, el facea pe nebunu ca de obicei si nu aveam cum sa iesim din camera, ne-a stropit cu benzina dupa care a aprins un chibrit pe care il tinea deasupra mea si ma intreba cu o moaca schilodita de nebunie si parca hlizita "sa-i dau drumul sau sa nu-i dau drumul?!" (nu i-a dat drumul, dar asta nu-l scuza cu nimic) hmmmmmmmmmmm............. Si mai am. Cum poti sa faci asa ceva unui copil?????? Propriului tau copil!!!!!!!!!!!

 

Mai bine sa sufere copilul pt ca nu are tata, decat sa aiba un asemenea tata. Doar a plecat in strainatate sau a si divortat de el.? Recomand separea totala de un asemenea om.Nu va iesi nimic bun niciodata, nu se va schimba cum ar vrea ea sa creada. Stiu ca mai sunt si exceptii, dar nu merita sa-ti distrugi viata ta si pe a copiilor tai crezand ca el se va schimba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine sa sufere copilul pt ca nu are tata, decat sa aiba un asemenea tata. (...)Nu va iesi nimic bun niciodata, nu se va schimba cum ar vrea ea sa creada. Stiu ca mai sunt si exceptii, dar nu merita sa-ti distrugi viata ta si pe a copiilor tai crezand ca el se va schimba.

 

Mamei mele i-a luat vreo trei ani de zile ca sa isi dea seama de asta. Si un al doilea copil. Adica eu. M-a nascut cu speranta stupida ca eu o sa fiu medicamentul potrivit pentru relatia lor. Nimic mai fals. Bine ca pana la urma s-a trezit la realitate si a divortat de el. Iar tata mi-a fost bunicul, si a facut o treaba mai buna decat orice altcineva. Sigur ca mi-ar fi placut sa am o familie ideala, asa cum vezi in filmele americane de categoria B, dar intotdeauna am fost mandra de mama mea ca a avut curajul sa indrepte macar in al 13-lea ceas o greseala facuta.

Singurul meu regret este ca tata a murit spunandu-mi ca nu l-am iubit niciodata... :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti de un topic nou legat de acesta, oarecum, spun eu: parinti care se iubesc atat de mult incat isi ignora copii? pt ei familie inseamna doar ei doi, copii sunt anexe. am vazut asa ceva la mine in familie si in alte familii, nu e ceva deosebit cred. nu stiu sa fac topic nou si sunt eu prea noua in forum ca sa propun ceva. ma dau doar cu parerea.

post-62885-1162639382_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate, exista multe astfel de cazuri....e ingrozitor....cunosc si io unul....o femeie maltrtata de un alcoolic...venea la serviciu cu vanatai :flowers:...iar coipiii ajunsesera sa;i spuna tatalui : "te urasc!"...

 

Cazuri de genul asta o sa tot vedem, o sa tot auzim. Daca acum ne cutremuram de ce vedem (auzim) peste ani si ani o sa ni se para ceva comun, obisnuit (nu zic normal) si nu o sa ne mai afecteze in asa hal. Sper sa nu se ajunga niciodata in aceasta situatie. Haideti sa ne implicam si noi (activ,da?), sa nu ne limitam doar la a povesti. sa dovedim ca ne pasa! eu una am inceput deja: mi-am ales meseria de asistent social. Va rog tare mult, cand mai vedeti astfel de cazuri, sunati la politie (112), sunati la Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (983), mergeti la asistentul social din primarie, implicati-va ca voluntari in cadrul organizatiilor non-guvernamentale care au ca specific al activitatii protectia copilului, a familiei, a femeii. Nici nu va inchipuiti cata nevoie este de implicarea societatii civile! Salvati copiii care sunt abuzati, exploatati prin munca, care sunt folositi ca obiecte sexuale, care au cazut in capcana drogurilor, care nu au acces la educatie, salvati femeile care sunt maltratate, care sunt marginalizate, excluse din societate!

Sa va povestesc! La noi a ajuns cazul unei femei, pensionare. Locuia intr-o garsoniera mizerabila, plina de gunoaie colectate de la ghena de gunoi, umbla prin oras murdara, beata, o gaseai de multe ori cazuta pe marginea drumurilor, umbla cu diversi barbati (alcoolici, ratati) care ii luau pensia, isi bateau joc de ea. Copii nu are, sotul i-a murit de mult timp. Femeia asta e a nimanui. Mi-a fost greata de ea, o condamnam pentru felul in care a ajuns...pana cand i-am aflat povestea...trecutul...Era o femeie frumoasa, eleganta, lucra ca asistenta la maternitate (meserie nobila, in slujba oamenilor, a vietii), politicoasa, casa in care locuia era o bijuterie, farmacie pot sa zic. Toti o respctau. In oras era d-na Anca. Era cineva! Si declinul a inceput cu sotul ei...o batea, venea beat acasa, o forta sa bea impreuna cu el, o alunga de acasa, o tinea flamanda...nici copii nu a vrut... a indepartat-o de toti prietenii.Si ea s-a agatat de speranta ca el se va indrepta, ca va fi bine. Dar nu a fost asa, el a murit, iar ea a innebunit. A stat si la Socolo (spitalul de psihiatrie), dar medicii au conchis: este pierduta pentru societate.

Trist: ( Dar ma gandesc: daca cineva intervenea? chiar si in al 13-lea ceas? Eu cred ca putea fi salvata!

Ganditi-va si voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×