Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

virus mesenger

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am dat clic pe un link si de atunci linkul asta se trimite automat la lista mea . Ce fac? Ca sunt si injuraturi pe acolo. Ma trimite la un site mytermex, cam asa ceva .

Apoi imi apare "Task manager has been disabled by your administrator" :friends:

Editat de Arcadia2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta am patit si eu. am reinstalat windows-ul si am luat un antivirus nou(bitdefender) si l-am instalat. sper sa mearga, abia am terminat.

succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta am patit si eu. am reinstalat windows-ul si am luat un antivirus nou(bitdefender) si l-am instalat. sper sa mearga, abia am terminat.

succes!

 

N-as vrea sa ajung chiar la reinstalarea Windows-ului. :friends: :focus: :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta se intampla daca iti bagi nasu unde nu-ti fierbe oala. Era o modalitate sa scapi de acel virus, dar nu mai stiu cum, mi se pare ca la ctrl+alt+del apare sub numele de "svchost" dar ai grija ca sunt si scvhosturile de la calculator si inchizi internetu de acolo. Dar din cate am inteles nu-ti merge ctrl+alt+del. Mai cauta si tu ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am primit pe messenger acele mesaje, dar n-am facut greseala sa dau click pe ele. Asadar, aveti grija pe ce dati click! :spiteful:

 

Ca sa aflati mai exact despre ce virus este vorba va recomand un scan online cu Bitdefender si sunt convinsa ca puteti rezolva problema fara a necesita formatare. Preferabil ar fi sa atasati si raportul rezultat dupa scanare.

 

Rulati si AdAware SE Personal de la Lavasoft foarte util si free pe deasupra.

 

Atentie: cititi cum anume functioneaza scan online, necesita Internet Explorer si acceptarea instalarii unui ActiveX.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi patanie am avut-o si eu. Profit de ocazie sa intaresc ideea ATENTIE LA LINK-URILE PRIMITE PE MESS. Eu am deschis pagina cu pricina si instantaneu mesengerul a trimis acelasi link tuturor din lista mea. Efectiv ma uitam neputincios la calc. si nu ma lasa sa ii fac nimic. Nu mai retin bine dar era ceva de genul schoolgirls.....org , si un mesaj in engleza care il insotea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apoi imi apare "Task manager has been disabled by your administrator" :cry:

Daca vrei sa iti reactivezi Task Manager-ul [Ctrl+Alt+Delete] dai la Start / run / gpedit.msc, iar acolo mergi la User Configuration / Administrative Templates / System / Ctrl+Alt+Del Options / Remove Task Manager si dai sa fie Disabled

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Shocheru

Acea eroare privind Task Manager poate fi cauzata de un svchost32.exe, in consecinta daca isi dezinfecteaza corect PC-ul, eroarea nu-i va mai apare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Shocheru

Acea eroare privind Task Manager poate fi cauzata de un svchost32.exe, in consecinta daca isi dezinfecteaza corect PC-ul, eroarea nu-i va mai apare.

Nu este eroare, ci este o setare din Group Policies facuta de "virusul" respectiv [aflat sub numele svchost32.exe].

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×