Sari la conținut
Forum Roportal
acidcromaticle

Piramidele din Egipt

Postări Recomandate

Baietas, topicul este despre piramide, ii raspundeai unei fete care vorbea despre piramide, ai si citat-o.

Iar legat de pozele tale, acelasi lucru iti spun: se cunosc instrumentele cu care se lucra, atat din descoperiri arheologice, cat si din picturi care reprezentau muncitori si uneltele lor. Poti continua liber sa aberezi despre civilizatii avansate pe teritoriul Egiptului, de mult nu m-am mai distrat asa copios. :jester:

 

AHA!!! Acum am inteles!!! de ce nu zici asa???

Deci, daca topicu e despre piramide, orice as intreba eu in post e MUSAI sa mi se raspunda DESPRE PIRAMIDE si despre cum NU au ele legatura cu civilizatiile avansate!!!

Intreb de slefuire- mi se raspunde despre piramide

intreb de oalele egiptenilor -mi se raspunde despre piramide :good:

FOARTE CONSTRUCTIVE DISCUTII

Cat despre pozele mele iti spun si eu: NU EXISTAU INSTRUMENTE DE ASA PRECIZIE SI PERFORMANTA IN EGIPTUL NEOLITIC! CE NU TI-E CLAR, FETITA DIN CE SPUN EU?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bombonel, daca aveau metalurgie, deja nu mai e neolitic. :jester:

 

Pei da, tocmai ce iesisera cu brio din el (neolitic) maaaare diferenta! :jester: Iar in acest rastimp I-au mai pocnit doi-trei meteoriti metalici in moalele capului, cu care au pus bazele metalurgiei! si pentru ca tot erau "loviti rau de Inspiratie divina" ce-au zis: mah, ia sa facem noi niste lacase de cult sa moara toti vecinii, da nu patrate , nici dreptunghiulare, da uite-asea, piramide! Si nu orice piramide, ci d-alea, captatoare si emitatoare de energie si in care musai sa se regaseasca numaru'lu'Fibonacci din orice parte-ai masura si orice ai masura in ea, adica Proportia Divina, ca las'ca stim noi ce-s alea energii de forma si la ce e buna proportia aia....sa ramana cu gurili cascate astia si peste 2000 de ani, d-aia!

Nu, Enki? Chiar asa crezi tu ca au aparut piramidele? :good:

Cu drag, Bombonel :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pei da, tocmai ce iesisera cu brio din el (neolitic) maaaare diferenta! :jester: Iar in acest rastimp I-au mai pocnit doi-trei meteoriti metalici in moalele capului, cu care au pus bazele metalurgiei! si pentru ca tot erau "loviti rau de Inspiratie divina" ce-au zis: mah, ia sa facem noi niste lacase de cult sa moara toti vecinii, da nu patrate , nici dreptunghiulare, da uite-asea, piramide! Si nu orice piramide, ci d-alea, captatoare si emitatoare de energie si in care musai sa se regaseasca numaru'lu'Fibonacci din orice parte-ai masura si orice ai masura in ea, adica Proportia Divina, ca las'ca stim noi ce-s alea energii de forma si la ce e buna proportia aia....sa ramana cu gurili cascate astia si peste 2000 de ani, d-aia!

Nu, Enki? Chiar asa crezi tu ca au aparut piramidele? :jester:

Cu drag, Bombonel :jester:

Daca tu crezi ca au facut din prima piramidele de pe platou, te inseli. Primele piramide nici macar nu aratau a piramide, de mastaba ai auzit? E, astea erau ca niste trunchiuri de piramida. Apoi s-au hotarat ca sa le puna pe astea una peste alta, si a iesit piramida in trepte. Si abia dupa aceea au facut piramidele cu forma bine cunoscuta, dar nici pe alea nu le-au facut calumea din prima.

Si da, printre altele, le faceau si ca sa moara vecinii de ciuda, asa gandeau ei, asa isi"marcau" teritoriul. Si care e problema ta ca aveau baza patrata si nu dreptunghiulara? Ce, erau prea prosti ca sa descopere... patratul? :good:

Cu drag, Enki. :jester:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piramidele aveau mai multe functionalitati in mentalitatea Egiptului antic. La origine, aceste constructii erau morminte regale, menite sa-i slaveasca pe regii vechiului regat, pe care ideologia teocrata ii considera descendenti divini. Religios vorbind, ideologia religioasa asociau piramidele cu zeul Ra. Sacerdotii egiptenii credeau că forma pe care o are piramida imită razele solare spre păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dr. Hawass: Not a single piece of material culture - not a single object - has been found at Giza that can be interpreted to come from a lost civilization. Instead we find an abundance of tombs, bodies, ancient boats, hieroglyphic inscriptions, pottery, bakeries and so on, from the Egyptian culture of the 4th Dynasty, about 2,500 BC. In archaeology we have no evidence for an advanced civilization prior to 3,200 BC

Vorbeste si despre "asemanarea" cu centura lui Orion. Linkul la restul interviului e mai jos:

Interviu cu Zahi Hawass

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dr. Hawass: Not a single piece of material culture - not a single object - has been found at Giza that can be interpreted to come from a lost civilization. Instead we find an abundance of tombs, bodies, ancient boats, hieroglyphic inscriptions, pottery, bakeries and so on, from the Egyptian culture of the 4th Dynasty, about 2,500 BC. In archaeology we have no evidence for an advanced civilization prior to 3,200 BC

Vorbeste si despre "asemanarea" cu centura lui Orion. Linkul la restul interviului e mai jos:

Interviu cu Zahi Hawass

Interesant! A avut dreptate un arheolog german care afirma la un colocviu din Cluj (prin 2000), ca mai avem nevoie inca de cel putin 300 de ani ca sa putem sustine ca stim tot despre civilizatiile antice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dr. Hawass: Not a single piece of material culture - not a single object - has been found at Giza that can be interpreted to come from a lost civilization. Instead we find an abundance of tombs, bodies, ancient boats, hieroglyphic inscriptions, pottery, bakeries and so on, from the Egyptian culture of the 4th Dynasty, about 2,500 BC. In archaeology we have no evidence for an advanced civilization prior to 3,200 BC

Vorbeste si despre "asemanarea" cu centura lui Orion. Linkul la restul interviului e mai jos:

Interviu cu Zahi Hawass

 

 

 

 

 

 

http://www.theglobaleducationproject.org/e...s/stonetech.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine credeti ca le-a construit?

 

 

Eu cred ca numai egiptenii nu

 

 

Astept raspunsurile voastre!!!!

 

pai spun asta deoarece nu cred ca cu acea tehnologie se poate face asa ceva pentru ca ei nu aveau cabluri de metal cu care sa le taraie pe jos ci doar niste franghii facute din nu stiu ce coaja de copaci si altele.....

 

 

greu de spus...toti egiptenii cu care am stat de vorba afiseaza un aer foarte misterios si mandru cand ii intreb, dar, in loc sa dea explicatii, ma indeamna sa citesc carti scrise de....americani! :tease:

si cand te gandesti ca eu ii apar cauza lui vlad tepes cu patriotism si convingere :cry: ...

in orice caz, civilizatia egipteana nu mai este ce era...am hotarat ca cel mai bine e sa merg acolo si sa vad cu ochii personali si sa incerc sa dau de cineva care nu a fost "corupt" de asa zisele "binefaceri" (la nivel cultural ma refer) ale civilizatiei occidentale.

cand ma intorc cu vesti, postez! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
greu de spus...toti egiptenii cu care am stat de vorba afiseaza un aer foarte misterios si mandru cand ii intreb, dar, in loc sa dea explicatii, ma indeamna sa citesc carti scrise de....americani! :blink:

si cand te gandesti ca eu ii apar cauza lui vlad tepes cu patriotism si convingere :doh: ...

in orice caz, civilizatia egipteana nu mai este ce era...am hotarat ca cel mai bine e sa merg acolo si sa vad cu ochii personali si sa incerc sa dau de cineva care nu a fost "corupt" de asa zisele "binefaceri" (la nivel cultural ma refer) ale civilizatiei occidentale.

cand ma intorc cu vesti, postez! :good:

 

 

super! cand pleci? vezi ca taxele de intrare s-au marit la mai toate obiectivele turistice, cel putin din 2004 cand am fost ultima oara si pana in toamna aceasta :blink: in plus, daca vrei sa vezi lucruri cu adevarat interesante, trebuie sa-ti pregatesti si ceva fonduri pt spagi, pt ca cele mai tari chestii sunt in afara obiectivelor turistice clasice

sunt piramide intr-un sir de localitati unde accesul strainilor este interzis, unele pazite militar Havass a monopolizat tot si nu misca nimeni fara semnatura lui personala in calitate de sef al Comitetului egiptean pentru Antichitati, asta daca vrei sa obtii un statut oficial pt a cerceta ceva

Nu prea e clar ce se intampla acolo(daca nu esti in tema) si ce ascund cu atata inversunare, dar si asa cred ca e clar....prea multe dissertatii si teze de doctorat s-au scris, prea multa cerneala a curs in favoarea versiunii oficiale si nimanui nu-i convine ca adevarul sa iasa la iveala

oricum, succes! vom face schimb de informatii! in 3 calatorii am strans destule...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×