Sari la conținut
Forum Roportal
acidcromaticle

Piramidele din Egipt

Postări Recomandate

neah ... la mine vin numai chestii "mucilaginoase" :focus:

:o: sa stii ca si acum mai ma amuz de faza aia , insa acum serios, ai fost acolo sau e o informatie la mana 2-a ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:focus: sa stii ca si acum mai ma amuz de faza aia , insa acum serios, ai fost acolo sau e o informatie la mana 2-a ?

 

nu sunt chiar atat de curat ... sa pot intra acolo. Ca locul ala mai are si paznici :o:

Iar cat despre informatie de mana a 2-a nu as zice , sa zicem o mana jumatate doar. Ca cine mi-a zis despre loc, a fost acolo.

Editat de Fluturel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu sunt chiar atat de curat ... sa pot intra acolo. Ca locul ala mai are si paznici :)

Iar cat despre informatie de mana a 2-a nu as zice , sa zicem o mana jumatate doar. Ca cine mi-a zis despre loc, a fost acolo.

hmmm :o: interesant... si ?

 

isi sufla in buzunarul tau mumiile sau ce ? :focus:

da,da... chesti mucilaginoase :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma Ravl, ma asteptam la ceva mai mult... :o: eu vorbeam despre un studiu facut acolo, documentatie adevarata, cercetari arhelogice, istorici adevarati, nu cineva care face o poza cu camera digitala si o pune pe site-ul personal... nu vezi ca acolo nu scrie nimic, nici despre origine, autori, datare, etc. Plus ca din ce reiese de pe site-ul ala piramidele alea ar avea treaba cu Mithra, ceea ce nu mai corespunde in vechime cu piramidele din Egipt (vechimea cultului vreau sa spun). Asta in caz ca unii ar sustine ca au vreo legatura...

Fluturel, deci nu mai inteleg nimic :focus: : piramida din Retezat exista in dimensiunea asta, are o forma materiala, sau exista doar la un nivel spiritual? Daca ma duc sa iau o pietricica din ea, am vreo sansa? :o: Ca tot aud ca ba o vezi, ba n-o vede oricine, ba tre sa fii spirit evoluat ca sa poti sa o vezi...

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai ma Ravl, ma asteptam la ceva mai mult... :o: eu vorbeam despre un studiu facut acolo, documentatie adevarata, cercetari arhelogice, istorici adevarati, nu cineva care face o poza cu camera digitala si o pune pe site-ul personal... nu vezi ca acolo nu scrie nimic, nici despre origine, autori, datare, etc. Plus ca din ce reiese de pe site-ul ala piramidele alea ar avea treaba cu Mithra, ceea ce nu mai corespunde in vechime cu piramidele din Egipt (vechimea cultului vreau sa spun).

pai... am citit ceva mai demult despre asta, insa deh... recunosc ca am uitat in ce studiu :focus:

 

dar in mod cert, cei specializati pe arheologie, iti vor putea confirma asta :o:

 

stiu ca nu te va lamurii pe depilin insa uite si wikipedia :

 

http://en.wikipedia.org/wiki/French_pyramids

 

vezi ca in josul paginii, se vor gasi si alte piramide , decat cele cunoscute :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiect "Piramidele" , pacat insa de la inceputul discutiei si pana acum nu am ajuns la nici o concluzie ,am auzit doar aberatii paranoice , cum ca ar fii construite de extraterestii , si inca o chestie stupefianta sunt puiramidele imprastiate pe continentul european, pacat ca nu au nici o legatura cu apogeul piramidelor reprezentate de Piramida lui Kheops . Pentru mine acest subiect ramane deschis insa cu o singura conditie aceea de a se evita discutiile paralele subiectului.Astept pareri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant subiect "Piramidele" , pacat insa de la inceputul discutiei si pana acum nu am ajuns la nici o concluzie ,am auzit doar aberatii paranoice , cum ca ar fii construite de extraterestii , si inca o chestie stupefianta sunt puiramidele imprastiate pe continentul european, pacat ca nu au nici o legatura cu apogeul piramidelor reprezentate de Piramida lui Kheops . Pentru mine acest subiect ramane deschis insa cu o singura conditie aceea de a se evita discutiile paralele subiectului.Astept pareri.

 

Mult timp s-a crezut ca aceste monstruase edificii serveau drept morminte si nu aveau decat scopul de a adaposti o camera funerara in care era inmormantat corpul imbalsamat al faraonului constructor.

Parerea lui Gerard de Nerval era ca piramidele serveau Misterelor si ca Orfeu si Moise fusesera initiati in acest sens.

Doctorul Lepsius a inceput sa intrevada deja cate ceva deosebit, atunci cand a bagat de seama ca dimensiunile Piramidelor erau proportionale cu durata domniei faraonilor.

Dar Diderot, enciclopedistul, a fost acela care s-a apropiat cel mai mult de adevar, considerand ca piramidele erau destinate de fapt transmiterii unor cunostiinte si date istorice.

Marea Piramida, numoita si Koufou, este prima si cea mai nordica dintre toate aceste edificii. Ea a fost construita nu departe de vechile orase Heliopolis si Memphis si in apropierea amplasamentului actualului oras Cairo, a carui piatra de temelie nu a fost pusa decat multe mii de ani dupa construirea Marii Piramide.

Marea Piramida este asezata exact la baza Deltei Nilului. Ea este orientata cu o precizie geometrica, in timp ce surorile sale nu sunt orientate decat cu aproximatie. Una din fetele sale, si anume aceea a intrarii, este exact la nord. Liniile diagonalelor sale - prelungite - incadreaza Delta de o parte si de alta, iar meridianul Piramidei imparte aceasta Delta in doua parti riguros egale.

Piramida are 137 m inaltime si fiecare din fetele sale baza are o lungime de 227 m. Varful piramidei lipseste. Daca acest varf ar fi fost refacut, inaltimea totala a edificiului ar fi fost de 147 m.

Data constructiei piramidei lui Kheops a fost foarte controversata. Scolile de cronologie egipteana situeaza aceasta constructie intre 2700 si 3100 inainte de Iisus.

Dupa traditia copta, piramida a fost construita " inaintea Potopului ", in urma unei viziuni anuntand Potopul care ar fi trebuit sa survina trei sute de ani mai tarziu.

Datele astronomice furnizate de catre intrarea piramidei indica 2592 la 2654, intervalul acesta fiind plauzibil ca data reala a construirii piramidei.

Planul Piramidei va fi fost, fara indoiala, mult anterior constructiei, iar ansamblul cunostiintelor cu adevarat supraomenesti pe care edificiul le ascunde, ar fi, dupa exegeti, al unuia din marii Inspirati ai Bibliei, Melchisedech sau Enoh.

Enoh, potrivit Bibliei, este nascut in 3378 I.D.C. si a trait 365 de ani. El nu a putut deci - materialiceste vorbind - sa fie inginerul piramidei, dar nimic nu se poate opune la aceea ca el ar fi putut fi arhitectul ce ar fi intocmit planul. Urmand traditia egipteana, unul dintre nepotii sai, numit Sisithros, ar fi putut aduce acest plan in Egipt si prin ascendentul sau spiritual i-ar fi putut convinge pe egipteni sa-i furnizeze o suta de mii de lucratori.

Ceea ce se stie este ca ridicarea monumentului a fost opera unuia dintre regii celei de-a IV - a dinastii, Kheops sau Koufou.

Dupa Herodot, constructia Piramidei a necesitat peste doua zeci de ani. Nu exista alta dovada decat aceea a scriitorului grec, a carui precizie matematica, sau macar buna sa credinta, este o adevarata garantie.

Dupa informatiile pe care acesta le detinea de la preotii egipteni, Koufou avea sa fie in acelasi timp si un mare constructor, si un tiran notoriu, care a facut ca abundentei si echitatii domniei Rhampsiniste sa-i urmeze o perioada de munca si privatiuni. Sacrificiile au fost interzise, templele inchise si Kheops avea sa foloseasca la ridicarea lucrarilor pe care le avea in vedere o imensa armata umana. Erau folositi o suta de mii de oameni, reinnoiti la fiecare trei luni. Cat despre timpul in care poporul a fost astfel chinuit, se stie ca zece ani au trecut numai pentru constructia drumului, pe care urmau sa fie trase apoi pietrele.

Editat de scorpionhunter

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant subiect "Piramidele" , pacat insa de la inceputul discutiei si pana acum nu am ajuns la nici o concluzie ,am auzit doar aberatii paranoice , cum ca ar fii construite de extraterestii , si inca o chestie stupefianta sunt puiramidele imprastiate pe continentul european, pacat ca nu au nici o legatura cu apogeul piramidelor reprezentate de Piramida lui Kheops . Pentru mine acest subiect ramane deschis insa cu o singura conditie aceea de a se evita discutiile paralele subiectului.Astept pareri.

la ce ? :yahoo:

 

si inca o chestie stupefianta sunt puiramidele imprastiate pe continentul european, pacat ca nu au nici o legatura cu apogeul piramidelor reprezentate de Piramida lui Kheops . .

pai de unde stii tu daca au sau n-au legatura ? :D

ai facut vreun studiu comparat ? :yahoo:

sau te-ai trezit dis de dimineata si ti s-a relevat asta ? :crazy:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×