Sari la conținut
Forum Roportal
gpaula

ciroza alcoolica

Postări Recomandate

d curand am aflat k tatal meu are aceasta boala

nu prea stiu multe c inseamna

mi-e putin cam teama

nu stiu c sa fac,cum sa-l ajut

am nevoie d sfaturi,ma puteti ajuta????????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
d curand am aflat k tatal meu are aceasta boala

nu prea stiu multe c inseamna mi-e putin cam teama nu stiu c sa fac,cum sa-l ajut

am nevoie d sfaturi,ma puteti ajuta????????????

 

 

Cel mai esential sa nu mai bea decat apa !!! daca vrea sa mai traiasca. Treaba e serioasa tare si cred ca stii insa exista scapare daca mai are o bucatica de ficat sanatos.

 

Supa de pui si de vita ajuta foarte mult si cate o bucatica de carne zilnic foarte bine fiert.

 

Atitudinea lui conteaza foarte mult, dar ceea ce-ti spune doctorul este decisiv.

 

Eu doar ce am vazut la capataiul verisoarei mele in spital am scris, a murit dupa 20 de zile de internare.

 

Sa fii alaturi de el si vorbeste cu el cat poti de mult sa-i alini durerea cu asta, daca se poate.

 

 

Cu simpatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai esential sa nu mai bea decat apa !!! daca vrea sa mai traiasca. Treaba e serioasa tare si cred ca stii insa exista scapare daca mai are o bucatica de ficat sanatos.

 

Supa de pui si de vita ajuta foarte mult si cate o bucatica de carne zilnic foarte bine fiert.

 

Atitudinea lui conteaza foarte mult, dar ceea ce-ti spune doctorul este decisiv.

 

Eu doar ce am vazut la capataiul verisoarei mele in spital am scris, a murit dupa 20 de zile de internare.

 

Sa fii alaturi de el si vorbeste cu el cat poti de mult sa-i alini durerea cu asta, daca se poate.

Cu simpatie.

ms ptr msg

am tot cauta p net despre boala asta si nu prea imi place c scrie acolo

ma sperie anumite lucruri

incerc sa fiu tare

problema e k nu prea vrea sa se mai duk la medic

cred k ii e teama si lui

vreau sa vb cu el dar nu prea vrea sa vb el cu noi

d putine ori il vad zambind

nu vreau sa-l pierd

am inteles k poate trai poate 1 an ,3 sau 8ani

tu c sti???????????

ms inca odata pt msg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ms ptr msg

am tot cauta p net despre boala asta si nu prea imi place c scrie acolo

ma sperie anumite lucruri

incerc sa fiu tare

problema e k nu prea vrea sa se mai duk la medic

cred k ii e teama si lui

vreau sa vb cu el dar nu prea vrea sa vb el cu noi

d putine ori il vad zambind

nu vreau sa-l pierd

am inteles k poate trai poate 1 an ,3 sau 8ani

tu c sti???????????

ms inca odata pt msg

 

 

Cumnatul meu a murit la Bucuresti tot de boala asta dar a suferit vreo 30 de ani cu ficatul, din tinerete. Obisnuia sa bea pe ascuns !!! Cand i-a fost lumea mai draga si n-a mai baut de ani de zile, s-a dus.

 

Un baiat vecin la 34 de ani, alta la 59 de ani, fara multa suferinta in prealabil astea doi, doar durerile cand organele se opresc din functie. Pentru asta trebuie morfina sau altceva sa nu sufere luni de zile.

 

Doua cazuri nu sint la fel, fiecare corp se comporta altfel. Daca se trateaza bine, mai imprumuta timp.

Mai depinde si in ce faza se afla boala, daca a cazut la pat si refuza mancare, sau abia mai sta pe picioare si n-are chef de mancat nimic, cand nu mai poate sa bea si fuma .... si vorbeste fara sens ca si asta apartine de boala, dementia din pacate, ca alcoolul a cam spalat si creierii nu numai ficatul.

 

Eu mai veghez langa romani in Hospice-uri, locuri unde se da duhul, pe langa spitale ca se administreaza si narcotice si alte substante controlate de personal autorizat si am invatat destul despre comportarea omului.

 

Iti doresc curaj si sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Ciroza alcoolica este poate una dintre situatiile cele mai "fericite" din grupa cirozelor, in sensul ca imbunatatirea starii pacientului tine intr-un procent ridicat de VOINTA si DETERMINAREA lui de a renunta la alcool. Daca ficatul nu este deterioarat total din cauza alcoolului, daca boala nu a afectat foarte mult celelalte organe vitale, va avea mari sanse sa mearga mai departe, insa in conditiile renuntarii definitive la alcool.Ca in orice boala, trebuie sa te gandesti la mecanismul cauza-efect:aici ecuatia este foarte simple:cauza este alcoolul iar efectul este deteriorarea celulei hepatice. In general, pentru a scapa de aceasta dependenta de alcool este nevoie de suport moral din partea familiei, monitorizare totala a evolutiei, regim de viata echilibrat si sanatos, multa energie alocat bolnavului din partea familiei in vederea asigurarii unui echilibru psihic al acestuia.

Pasii sunt simpli: mers la medic de urgenta, investigatii in vederea evaluarii bolii, administrat tratamentul adecvat, renuntare totala la alcool.Este adevarat ca fiecare organism reactioneaza diferit fata de ceilalti. Si mai ales, lupta cu alcoolul este foarte grea. Dar trebuie sa luptati, este pentru o cauza nobila:viata unui om drag!

Sa va ajute Dzeu!

Lasthope

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog am nevoie de ajutor, de cineva cu care sa vb despre aceasta boala crunta

sunt la inceput, nu mi-am facut analizele dar sigur am boala, vreau sa ma duc sa mi le fac si am nevoie sa imi spuneti cam care ar fi pasii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog am nevoie de ajutor, de cineva cu care sa vb despre aceasta boala crunta

sunt la inceput, nu mi-am facut analizele dar sigur am boala, vreau sa ma duc sa mi le fac si am nevoie sa imi spuneti cam care ar fi pasii....

nu prea stiu c sa-ti spun pt k d curand am aflat k si tatal meu are aceasta boala

tot c pot sa-ti spun e k trebuie sa fi tare si sa nu t lasi doborata d boala

e important sa ai p cineva alaturi d tine,dar dc nu ai sa sti k aici iti poti gasi un sprijin,o vb buna

imi pare rau k trebuie sa treci prin asa ceva

sper sa mai vb

sa t faci bine

poate esti in prima faza,si o sa t vindeci

m-as bucura sa vina ziua in kre msg-ul tau d p forum sa fie: sunt sanatoasa,m-am vindekt

iti doresc multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-as bucura sa vina ziua in kre msg-ul tau d p forum sa fie: sunt sanatoasa,m-am vindekt

iti doresc multa sanatate

 

 

Sambata am fost la o petrecere unde mereu vedeam un barbat beat din primele clipe.

 

Sotia nu mai stia ce sa faca cu el, cum sa-l traga pana la masina ca el din cateva beri era deja flat.

 

Am auzit ca asta vara au fost acasa si a intrat intr-o coma alcoolica, doctorii nu i-au dat nici o zi de trait.

 

Parca dupa o saptamana s-a trezit si de atunci nu mai bea decat coca-cola, apa, lapte ceai, cafea.

 

I-au spus clar in spital ca ei nu ofera viata, a fost norocos ca intr-un mare local a cazut rece de pe scaun, altfel era ingropat ca nu avea salvare fara interventie medicala urgenta.

 

Putini sint ca el !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×