Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Daca totul este o minciuna .. ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?

Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa ?!

 

Daca totul chiar este o reactie chimica intre niste acumulari de subsante chimice (big bang) .. si nu a existat acea scanteie data de D-zeu.

 

Daca totul chiar este o creatie a unui scriitor din acele vremuri ..

 

Sincer nu as vrea sa fie asa pentru ca totul .. pur si simplu' ar fi lipsit de sens. Oameni au murit pentru aceasta cauza, chiar foarte multi...

 

As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceste lucruri si va rog sa nu va simtiti cumva ofensati de acest topic.

Stiu ca daca gandim asa, nu mai avem credinta.. dar totusi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa ?!

DACA NU TE SUPERI ITI RASPUND asa cum am invatat de la unii cu mintea mai limpede pe aici pe forum, drept ptr care mi-am insusit UNELE din ideile lor!

 

daca vrei sa crezi in Adam si Eva esti liber sa o faci e doar democratie si o societate deschisa !

Daca totul chiar este o creatie a unui scriitor din acele vremuri ..

Realitatea exista asa cum o percepem cu simturile noastra ea nu e scrisa de nimeni

Sincer nu as vrea sa fie asa pentru ca totul .. pur si simplu' ar fi lipsit de sens. Oameni au murit pentru aceasta cauza, chiar foarte multi...

Enorm de multi chiar .... dar si mai multi au murit nu pentru aceasta cauza ci DIN ACEASTA CAUZA!

As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceste lucruri si va rog sa nu va simtiti cumva ofensati de acest topic.

Stiu ca daca gandim asa, nu mai avem credinta.. dar totusi..

Nu mai avem o credinta asa ... dar poate avem o credinta altfel...una mai buna si mai superioara prin faptul ca e legata direct de realitate si nu de mincinoasele cuvinte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?

atunci toate sistemele tale : nervos, osos, etc...ar fi doar o gramada de carne, oase si sange... fara "suflarea" divina :cry:

 

Dumnezeu este insusi "Viata" care trece prin noi ... plante, animale, etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?
Nici Mos Craciun nu exista, dar ti-a placut sa crezi in el intr-o vreme, nu-i asa?!?

 

Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa ?!
vrei sa crezi ca parintii tai sunt parintii tai?!?

poti sa incepi de la aceasta intrebare

iar Adam si Eva nu au fost primii oameni, ci doar personaje care au dat spiritualitatii iudaice raspunsurile pe care le cautau la un moment dat

 

Daca totul chiar este o reactie chimica intre niste acumulari de subsante chimice (big bang) .. si nu a existat acea scanteie data de D-zeu.
cum daca? asa si este: "o reactie chimica intre niste acumulari de subsante chimice"... dar "a existat acea scanteie"... numita Dumnezeu

 

Daca totul chiar este o creatie a unui scriitor din acele vremuri ..
ce scrie in Biblie este compozitia mai multora, dar sub inspiratie divina - asa ca totul este dupa cum a inteles fiecare...

 

Sincer nu as vrea sa fie asa pentru ca totul .. pur si simplu' ar fi lipsit de sens. Oameni au murit pentru aceasta cauza, chiar foarte multi...
oameni au murit foarte multi si din multe alte pricini... unele evident lipsite de sens...

 

As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceste lucruri si va rog sa nu va simtiti cumva ofensati de acest topic.

Stiu ca daca gandim asa, nu mai avem credinta.. dar totusi..

nu iti pierzi credinta daca gandesti, ci doar iti depasesti superstitiile, prejudecatile... ceea e s-ar putesa sa jdruncine multre din ideile pe care te sprijini... - dar mai bine acum decat prea tarziu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca vrei sa crezi in Adam si Eva esti liber sa o faci e doar democratie si o societate deschisa !

 

iar incepeti sa luati niste expresii pe care le aplicati la modul peste tot si incep sa devina scuze..daca nu iti place schimba canalu, nu te pune nimeni sa te uiti,poti sa alegi, e democratie si o societate deschisa...da de acord dar pana la un punct , se aplica numai pe anumite sisteme si conditii nu mereu

 

Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?

Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa

 

pai ar trebui sa te gandesti la una din regulile universale ale universului si o sa aflii multe raspunsuri....ea spune ca: nimic si nici un lucru nu poate exista fara contrariul sau si deocamdata asta asa e ^^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?

Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa ?!

 

Daca totul chiar este o reactie chimica intre niste acumulari de subsante chimice (big bang) .. si nu a existat acea scanteie data de D-zeu.

 

Daca totul chiar este o creatie a unui scriitor din acele vremuri ..

 

Sincer nu as vrea sa fie asa pentru ca totul .. pur si simplu' ar fi lipsit de sens. Oameni au murit pentru aceasta cauza, chiar foarte multi...

 

As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceste lucruri si va rog sa nu va simtiti cumva ofensati de acest topic.

Stiu ca daca gandim asa, nu mai avem credinta.. dar totusi..

 

Oricui ii place sa riste in vederea unui cistig material sau spiritual. Risca si crede in Dumnezeu. Iubeste pe cel care nu te va dezamagi niciodata daca vei crede in el. Deschide-ti sufletul si viata va fi mai frumoasa, vei gasi in orice o bucurie, vei avea totdeauna o mingiiere.

Daca exista, vei cistiga eternitatea, daca nu exista nu pierzi nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?

Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa ?!

 

Daca totul chiar este o reactie chimica intre niste acumulari de subsante chimice (big bang) .. si nu a existat acea scanteie data de D-zeu.

 

Daca totul chiar este o creatie a unui scriitor din acele vremuri ..

 

Sincer nu as vrea sa fie asa pentru ca totul .. pur si simplu' ar fi lipsit de sens. Oameni au murit pentru aceasta cauza, chiar foarte multi...

 

As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceste lucruri si va rog sa nu va simtiti cumva ofensati de acest topic.

Stiu ca daca gandim asa, nu mai avem credinta.. dar totusi..

Cauta singur, citeste, reflecteaza, nu te baza doar pe ceea ce spun unii sau altii, ce scrie o carte sau alta, reflecteaza din nou, citeste, gandeste.............

Important este sa cauti singur adevarul si nu sa accepti orbeste tot ceea ce ti se spune. Poate la 80 de ani vei ajunge la o certitudine, poate nu, important este sa cauti.............

Si sa continui cautarea...........

Si sa citesti din nou si sa reflectezi......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricui ii place sa riste in vederea unui cistig material sau spiritual. Risca si crede in Dumnezeu. Iubeste pe cel care nu te va dezamagi niciodata daca vei crede in el. Deschide-ti sufletul si viata va fi mai frumoasa, vei gasi in orice o bucurie, vei avea totdeauna o mingiiere.

Daca exista, vei cistiga eternitatea, daca nu exista nu pierzi nimic.

Asa-i zaraza ai dreptate dar ar trebui sa completezi cele scrise de tine cu urmatoarele:

 

Bucura-te de viata ca e dar de la Dumnezeu

Invata cat mai mult si foloseste-ti ratiunea ca de la Dumnezeu o ai

Roaga te din suflet lui Dumnezeu si nu prin popi ca nici popa nu are alte legaturi ca tine cu Dumnezeu si nici Biserica nu e casa Domnului .... De Dumnezeu te poti umple acolo unde este Creatia lui ... adica in NATURA

Dumnezeu nu are nimic cu religia, cu popii sau cu biserica, dar are absolut TOTUL cu sufletul tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da.. aveti dreptate dar cu un lucru nu sunt de acord

 

Daca exista, vei cistiga eternitatea, daca nu exista nu pierzi nimic.

 

Esti sigur/a ca nu pierzi nimic ? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×