Sari la conținut
Forum Roportal
alex_rsb

Recuperarea dupa operatia laparoscopica de vezica biliara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Sotul meu a suferit, ieri dimineata, o interventie chirurgicala laparoscopica, dupa ce a fost diagnosticat cu litiaza veziculara biliara. Operatia s-a derulat fara probleme, a fost tinut la reanimare timp de 8h si adus, apoi, la salon. Dupa o noapte petrecuta in spital, astazi, in jurul pranzului, a fost externat.

Acum acuza dureri la inspiratiile mai profunde, nu poate sta aproape in nicio pozitie fara sa nu-l doara intreaga zona abdominala, ceea ce am auzit ca era de asteptat.

Am inteles ca in timpul operatiei i-a fost introdus un gaz in abdomen, care trebuie eliminat si in felul acesta se va simti mai bine.

Intrebarea mea este daca stiti cat timp dureaza, de obicei, aceasta stare generala proasta dupa o astfel de interventie? Se poate face ceva pentru a grabi ameliorarea?

Multumesc anticipat pt raspunsurile dvs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

Sotul meu a suferit, ieri dimineata, o interventie chirurgicala laparoscopica, dupa ce a fost diagnosticat cu litiaza veziculara biliara. Operatia s-a derulat fara probleme, a fost tinut la reanimare timp de 8h si adus, apoi, la salon. Dupa o noapte petrecuta in spital, astazi, in jurul pranzului, a fost externat.

Acum acuza dureri la inspiratiile mai profunde, nu poate sta aproape in nicio pozitie fara sa nu-l doara intreaga zona abdominala, ceea ce am auzit ca era de asteptat.

Am inteles ca in timpul operatiei i-a fost introdus un gaz in abdomen, care trebuie eliminat si in felul acesta se va simti mai bine.

Intrebarea mea este daca stiti cat timp dureaza, de obicei, aceasta stare generala proasta dupa o astfel de interventie? Se poate face ceva pentru a grabi ameliorarea?Multumesc anticipat pt raspunsurile dvs.

 

 

 

Sa se plimbe mult, nu necesar repede !!! Sa manince putin si alimente usoare de mai multe ori pe zi.

Trece un timp mai lung pana revine la normal care este NORMAL !!! Sa nu manince carne "rosu" adica de vita, oaie, porc ca sint greu de digerat, doar pui bine fiert si peste, ulei putin, si totul foarte bine mestecate.

Insa o dieta din lichide este cea mai indicata !!! Supe si ciorbe, compoturi .... incet sa revina la viata normala cam in 6 luni o sa uite prin ce a trecut. Cel mai important este sa elimine anestezicul si perfuzia din timpul operatiei, lichide sub orice forma !!!! Si eu am trecut prin asta fara nici o inconvenienta !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×