Sari la conținut
Forum Roportal
florc

hepatita B si C

Postări Recomandate

Buna.

In 11.10.2006 am facut poate prostia vietii mele. Am imprumutat o unghera de la un coleg. Pana in acest moment nu am folosit obiectele nimanui.

Dar am uitat unghera mea acasa si mi s-a rupt un colt de unghie.

Am folosit unghera doar pentru a-mi retusa ungia, nu tin minte sa fi curs sange.

In ziua urmatoare am aflat de la o alta colega ca el ar avea hepatita B, iar de la o alta ca i-ar fi spus ca are hepatita C.

Cand l-am intrebat personal a sustinut ca nu are.

Iar de fata cu ele ca le-a spus ca ar avea hepatita pt. ca se simtea obosit. Intre timp sia facut analizele si a reiesit ca are cardiopatie ischemica.

Se poate oare sa ma contaminez asa?

Dar ce ma framanta cel mai tare e ca nu stiu in cat timp se poate vedea acest lucru din analizele de sange.

Si sint disperata si stresata pentru ca tocmai mi-am facut analizele in septembrie si nu aveam nimic si ma pregateam sa raman insarcinata.

Ma poate cineva ajuta cu o astfel de informatie?

Va rog, nu stiu cum o sa rezist 6 luni si nu stiu daca sa raman intre timp insarcinata sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.

In 11.10.2006 am facut poate prostia vietii mele. Am imprumutat o unghera de la un coleg. Pana in acest moment nu am folosit obiectele nimanui.

Dar am uitat unghera mea acasa si mi s-a rupt un colt de unghie.

Am folosit unghera doar pentru a-mi retusa ungia, nu tin minte sa fi curs sange.

In ziua urmatoare am aflat de la o alta colega ca el ar avea hepatita B, iar de la o alta ca i-ar fi spus ca are hepatita C.

Cand l-am intrebat personal a sustinut ca nu are.

Iar de fata cu ele ca le-a spus ca ar avea hepatita pt. ca se simtea obosit. Intre timp sia facut analizele si a reiesit ca are cardiopatie ischemica.

Se poate oare sa ma contaminez asa?

Dar ce ma framanta cel mai tare e ca nu stiu in cat timp se poate vedea acest lucru din analizele de sange.

Si sint disperata si stresata pentru ca tocmai mi-am facut analizele in septembrie si nu aveam nimic si ma pregateam sa raman insarcinata.

Ma poate cineva ajuta cu o astfel de informatie?

Va rog, nu stiu cum o sa rezist 6 luni si nu stiu daca sa raman intre timp insarcinata sau nu.

Stai linistita .

Nu e asa grav cum pare. E destul de greu sa conactezi virusul asa, se transmite prin sange, asa ca daca nu te-ai ranit cu respectivulobiect, nu ai sanse. Si chiar de-ar fi fost asa, ar fi trebut sa fie prezent si sange contaminat.

Pentru linistea ta, iti poti face niste analize, dar daca zici ca nu te-ai taiat ............

Daca respectivul coleg sustine ca nu are, poate chiar asa e sau poate ai fost tu destul de agresiva in a-i cere lamuriri. Si sa stii ca hepatita NU e ciuma.

mULTA SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[/b]Salut !!!Am si eu o intrebare pentru cei care stiu sau care au mai auzit despre hepatita cu virusul B.Eu am hepatita de la 13 ani....acuma am 18 ani....am facut viremia si mi`a iesit 2000...si mi`au zis medicii ca nu am nevoie de interferon sau lamivudina,dar mi`au zis sa iau hepatoprotectoare.Intreabarea mea este dak mai este cineva in situatia mea..?si ia un tratament mai bun decat hepatoproctetoare?sau vriun tratament naturist cu care pot sa scapt de virus? :spiteful: ....rog pe cei care stiu sa-mi spuna si mie !!!

 

sanatate la toti.. !!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai linistita, nu se ia chiar asa de usor cum crezi tu. sotul meu a avut hep C, suntem casatoriti de 10 ani si avem 2 copii,nu am stiut ca el are hep pina acum 2 ani, iar eu nu am nimic, mi-am facut de 2 ori pina cum testele de hep si in ambele cazuri au iesit negative, asa ca nu fi disperata. totusi, pentru linistea fa-ti toate analizele din nou inainte de a ramine insarcinata. e cel mai bine asa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@florc Linisteste-te, nu ai luat de la unghiera hepatita garantat. eu am HC si o am demult fara sa fi stiut de ea si sunt casatorit de 15 ani, sotia mea este perfect sanatoasa. Pentru linistea ta iti spun ca perioada de incubatie este de 6 luni. Oricum daca peste 6 luni ai sa descoperi ca ai HC garantat nu de la acea unghiera ai luat-o. iti spun asta pt ca dupa 90 cand s-au pus la punct metode de depistare a virusului C, multa lume a fost contaminata fara sa stie pt ca boala se manifesta atipic, poti sa ai transaminazele normale si 20 de ani si sa fii contaminat cu virusul C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×