Sari la conținut
Forum Roportal
Silentia lunae

Fetele batrane sau eternii burlaci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiecare dintre noi are printre cunostinte cate o femeie trecuta de multisor de varsta - sa-i zicem acceptata- a casatoriei, dar care, din varii motive a ramas singura. Cu siguranta fiecare cunoastem sau am auzit de cate un barbat care a imbatranit lipsit de consoarta. Si ne-am intrebat, probabil, care au fost motivele pentru care acesti oameni n-au procedat la fel ca majoritatea, adica nu si-au pus pirostriile si n-au trait alaturi de un partener, "fericiti, pana la adanci batranete, facand copii si punand muraturi"? :drag:

Exista oare indivizi incompatibili cu institutia casatoriei ? Sa fie de vina deceptiile amoroase? O doza de egoism? Sau, pur si simplu, nu toata lumea vede viata prin prisma izmenelor barbatesti si a scutecelor puse la uscat pe balcon ? :stars:

Va invit sa dezbatem drama, fericirea sau indiferenta oamenilor singuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inainte vreme erau mai rare persoanele necasatorite pentru ca era mai greu sa sup[ravietuiesti singur (femeia in afara casei iar barbatul in intetiorul casei)

 

acum, tot mai multi sunt singuri pentru ca se poate (si ca femeie singura poti sa te descurci in societate, si ca barbat singur poti sa iti organizezi o camera si ceva de mancare...) - daca s-ar fi putut si acum 50 de ani, situatia ar fi fost aceeasi si atunci

 

multi nu isi gasesc perechea din egoism, comoditate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inainte vreme erau mai rare persoanele necasatorite pentru ca era mai greu sa sup[ravietuiesti singur (femeia in afara casei iar barbatul in intetiorul casei)

 

cu ce era mai greu atunci decat acum?

 

Inainte erau mai putine persoane necasatorite pentru ca se platea taxa de burlacie ( sau asa ceva). Exista persoane care se simt mai bine singure , sau altele carora le-au fost inselate sentimentele si nu mai au incredere intr-o alta persoana si atunci se avanta in munca si nu-si dau seama ca durerea nu o mai simt doar ca a trecut timpul pentru a mai incepe o noua viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu mă căsătăroesc pt că nu am cu cine... femeias ideală nu există

Editat de SithLord

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu mă căsătăroesc pt că nu am cu cine... femeias ideală nu există

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal, ii consider neimpliniti pe acei oameni care n-au familie.Adica mai mult pe cei care n-au copii. nu mi-as putea imagina viata fara copii. nu-i am inca, dar as face tot ce imi sta in putinta pentru a-i avea cand va veni momentul. daca barbatul cu care ii voi avea, va ramane pana la adanci batraneti langa mine e mai mult sau mai putin important. deocamdata conteaza foarte mult sa am un partener, si va conta cred ca tot timpul, dar copii vor fi cei care ma vor face sa ma simt implinita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iată de ce oamenii nu se mai căsătoresc. Iată de ce eu nu am colege de facultate care să mă facă să le spun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda... fain copy/paste-ul ! ...dar si trist .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda... fain copy/paste-ul ! ...dar si trist .

....

măi... 2 chestii m-au făcut să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare dintre noi are printre cunostinte cate o femeie trecuta de multisor de varsta - sa-i zicem acceptata- a casatoriei, dar care, din varii motive a ramas singura. Cu siguranta fiecare cunoastem sau am auzit de cate un barbat care a imbatranit lipsit de consoarta. Si ne-am intrebat, probabil, care au fost motivele pentru care acesti oameni n-au procedat la fel ca majoritatea, adica nu si-au pus pirostriile si n-au trait alaturi de un partener, "fericiti, pana la adanci batranete, facand copii si punand muraturi"? :hi:

Exista oare indivizi incompatibili cu institutia casatoriei ? Sa fie de vina deceptiile amoroase? O doza de egoism? Sau, pur si simplu, nu toata lumea vede viata prin prisma izmenelor barbatesti si a scutecelor puse la uscat pe balcon ? :kisses:

Va invit sa dezbatem drama, fericirea sau indiferenta oamenilor singuri!

Cred ca pentru fiecare exista cineva pe lumea asta,dar,depinde de cee ce-si doreste fiecare.

Pote ca unii dintre noi nu vor pur si simplu sa accepte pe cineva in viata lor,pur si simplu.eu cred ca fiecare om normal se simte implinit atunci cand are alaturi persoana langa care isi intemeiaza o familie.

nu este normal sa fi singur toata viata.

la un moment dat apare cineva pt fiecare. Depinde de fiecare din noi cum stim sa pastram acea persoana,pt ca dumnezeu iti da dar nu-ti baga si-n traista.

multi sunt singuri la varsta inaintate pt ca asa si-au dorit sau li s-a intamplat ceva tragic,au pierdut pe cineva drag si nu mai vor sa fie cu altcineva,etc.EXISTA pt fiecare cineva,sunt sigura! :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×