Sari la conținut
Forum Roportal
_lisa

Sot/tata violent/betiv/nebun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce nu te doboara, ori te omoara, ori te face mai puternic, ori te transforma in curva ( indiferent de gen)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow... scopul acestui topic este sa ne readuca in ton cu spiritul Craciunului, sa ne amintim cu drag de mizeriile vietii si sa ne bucuram impreuna...

 

Laudabila initiativa. Thanks, but no thanks.

 

Poate ca unii chiar vrem sa uitam, nu sa NE AMINTIM. Damn! doh.gif

da...multi isi doresc sa uite...dar stii ce e culmea..nu poti uita...poti doar ierta si astfel sufletul iti va fii mai impacat...

insa din pacate nu putem uita...degeaba ne amagim noi cva vrem sa uitam sau zicem ca am uitat ca asta niciodata nu va fii...nu ai cum....

Psssst... secret.gif

asta e un topic din 2006.

mda...dar vezi totusi se mai scrie din cand in cand pe el... blum.gif

 

 

tot mereu va exista cineva care sa vina si sa isi spuna pasul aici....si eu una am trecut pe aici...cand simteam ca voi exploda...din cauza lor....

 

un singur lucru nu putem alege la viata....parintii cu ei ne nastem...si ii vom avea pana la moarte...insa putem sa alegem, sa nu mai fim ca ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori simti o puternica nevoie sa te ridici la lupta si sa elimini ceea ce te deranjeaza - cel/cea ce iti distruge viata merita infrangerea totala... Orice om care actioneaza gresit si distruge vietile celor din jur merita ca un bocanc sa ii afunde fata in noroi, pana renunta... Daca nu renunta, asta e... va ramane singur, si cu fata afundata in noroi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uneori simti o puternica nevoie sa te ridici la lupta si sa elimini ceea ce te deranjeaza - cel/cea ce iti distruge viata merita infrangerea totala... Orice om care actioneaza gresit si distruge vietile celor din jur merita ca un bocanc sa ii afunde fata in noroi, pana renunta... Daca nu renunta, asta e... va ramane singur, si cu fata afundata in noroi.

da asta asa e...simti ca nu mai poti continua....in felul acesta...insa nu poti sa faci asta parintilor tai...pentru ca asa dovedesti ca esti exact ca ei....si culmea e ca iti doresti sa nu fii asa...din contra....sa fii mai bun ca ei....sa le arati ca tu nu vei niciodata asa...

ce poti face e doar sa treci pe langa ei...si sa ii ignori...ignoranta doare cel mai tare

 

off : ce imi place poza de la semnatura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca nu sunt singura, dar nu am crezut ca sunt atat de multe persoane care au un tata " model". Si tatal meu intra exact in aceasta categorie, adica: betiv, violent, tiran! Din fericire pentru noi copii, nu ne-a lovit niciodata, cel putin nu fizic, dar pe mama mea era cat pe ce sa o bage in spital de mai multe ori, noroc ca au sarit vecini! Si daca pe noi nu ne lovea, avea grija sa nu avem nimic, nici macar strictul necesar! Cand aveam nevoie de un caiet la scoala trebuia sa ma rog de el o saptamana sa imi dea bani sa imi cumpar! De excursii nu mai vorbesc, nu am fost in nici una cat am fost la scoala! Era exact ca si ceilalti descrisi de voi, adica, cand scotea salariul, ca si acum de altfel, in cheltuie singur pe bautura si tigari! Noi mancam mamaliga, fasole si cartofi, dar el manca doar paine, salam, pastrama si tot felul de bunatati care pe vremuri se gaseau mai greu!

A fost interesant pentru ca, fata de ceilalti poza in "ingeras" si a durat ceva pana ceilalti sau convins de adevarata lui natura! Bagase teroarea in familie, el statea si noi trebuia sa executam tot ce spunea el, daca nu era vai si amar!... Am fost prima care m-am ridicat impotriva lui si m-am pus intre el si mama. Adica sa nu o mai loveasca, am inceput cu amenintari, ca chem politia, ca o sa putrezeasca in puscarie! Cativa ani m-am certat cu el aproape zilnic, ii reproseam tot ce puteam si se enerva pentru ca stia ca am dreptate! Ce satisfactie aveam cand il vedeam ca se enerveaza, ca urla pentru ca il enervam si eu ramaneam calma!... Nu a avut niciodata o vorba buna pentru noi, indiferent de ceea ce faceam! Cand ceilalti ma admirau pentru o reusita profesionala, el venea cu critici! O multime de chestii... atat de mult il " iubesc" incat spun ca in vorba aceea: tata?!... ce-i aia?

Un timp am fost plecata din tara, am plecat din cauza lui si cand m-am intors, am ajuns noaptea acasa, dar nu l-am salutat, i-am lasat a doua zi dulciuri si ce am mai adus dar nu am stat de vorba cu el, de atunci nu ne mai certam si desi impartim aceeasi casa, vorbim doar strictul necesar.

Uneori ma mai intreaba cand ma marit ( cred ca vrea sa scape de mine) atunci ii spun ceva ce deja i-am repetat de sute de ori: Nu ma marit niciodata, ca sa iti fac tie zile amare cat mai traiesti!

Am avut o copilarie trista, dar asta m-a ajutat sa devin persoana care sunt acum. Dar citind toate aceste postari nu pot sa nu ma gandesc la baza societatii noastre: familia! Ce celula de baza! Ce exemplu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×