Sari la conținut
Forum Roportal
_lisa

Sot/tata violent/betiv/nebun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu sincer nu stiu... sa conteze oare mai mult un apartament cu tot ce e in el decat fericirea si linistea copiilor mei?? oi fi io nebuna... :spiteful:

Multi ani mi-am judecat mama pe acelasi principiu.

Sunt multe femei (printre care din nefericire si mama mea) nu au forta de a o lua singure de la capat. Iarasi, in conceptia unei femei provenita din mediul de la tara statutul de femeie divortata nu e tocmai unul bun. Avea tata vitreg, nu avea unde sa se duca. Desi era ea cea care intretinea familia ii era teama de singuratate.

 

A mai suportat si viata asta pt noi, sa nu imparta apartamentul, casa..terenurile.

 

E greu de inteles, nu toate sunt puternice, hotarate sa ia viata in piept singure.

 

Ii inteleg pe toti cei care au avut o copilarie nefericita datorata unui parinte alcoolic, agresiv, e traumatizant pt un viitor adult. Eu am invatat sa imi gasesc singura linistea si oarecum sunt calita. Reusesc sa separ usor binele de rau si incerc sa uit trecutul :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu va contrazic la faza aia, cu ce e mai important.... un apartament...lucru material, sau fericire ( de fapt pacea). E adevarat, dar cum spuneam, o inteleg pe mama mea ca nu vrea sa renunte la lucrurile materiale pt ca ea chiar a trait in mari lipsuri si stie de unde a plecat si cat de greu i-a fost o viata intreaga sa-si adune cele trebuincioase pt un trai decent. Si a facut totul doar din munca ei, nu a ajutat-o nimeni.

Din pacate in cazul nostru.....nu prea exista varianta aia cu " el ramane cu mai mult de un sfert" , decat sa plecam din viata lui si sa mai si avem cat de cat cu ce pleca mai bine distruge tot.E in stare sa si arunce totul in aer.Nu ar fi prima data cand da drumu la gaz.Si cand a mai pomenit mama de divort , tata a zis ok si a inceput sa imparta lucrurile!.......cu foarfeca. asta intelege el din partaj. Ca sa vezi cat e de dus si nimeni nu recunoste asta.

Realizez ca acest caz e prea grav ca sa poate fi rezolvat doar cu o idee doua. Da, se poate termina, dar oricum s-ar termina o sa fie ....urat, f urat.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A mai suportat si viata asta pt noi, sa nu imparta apartamentul, casa..terenurile.

Asta ţine de educaţie şi de mentalitatea rurală. Maică-sa (bunica ta) lua bătaie, bunică-sa lua bătaie, nu era nimic de neconceput

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauana am fost sceptic la povestile astea cu"ea"imbracata in alb si nevinovata ..

Si el intra inca casa si din senin fara nici un motiv se apuca si o agreseaza, intii verbal si dupa aia fizic...si ea ramine dreapta si martira acolo in continuarea aparindu-si nevoile si neamul...

 

c'mon give me a break..!

 

Nu sint de acord cu violenta dar nu pot sa nu constat, ca de fiecare data cind se vorbeste de violenta la adresa femeii ne blocam si NIMENI NU INTREABA O SIMPLA INTREBARE: DE CE ? Astfel in majoritatea cazurilor adevaratele motive care stau la baza asa numitei agresiuni ramin....inafara ...problemei...la intuneric...

 

A cersi mila si compasiunea lumii a fost cu mult mai usor decit sa te porti correct si cu demnitate...

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intotdeauana am fost sceptic la povestile astea cu"ea"imbracata in alb si nevinovata ..

Si el intra inca casa si din senin fara nici un motiv se apuca si o agreseaza, intii verbal si dupa aia fizic...si ea ramine dreapta si martira acolo in continuare ...

Printre lucrurile pe care le-am făcut c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
victime ale acestui .....hmmmm as vrea sa spun om....dar nu pot.....sa zicem acesteii fiinte,uniti-va! Poate impreuna vom gasi o solutie. Pe buletinul meu apare numele unui astfel de personaj(zici ca-i din filme horror) dar mai greu e tatal meu.Cu familia lui se poarta mai urat decat cu ultima carpa. Si as avea multe de zis, prea multe......So, care aveti dictatori in casa si dormiti iepureste?

 

Si tatal meu SE INCADRA in aceeasi categorie, doar ca el nu bea. Imi amintesc ca ajunsesem aproape sa il urasc. Ma tinea inchisa in casa toata ziua fara nici un motiv logic. Am plecat din tara in 2003 fara sa stie. Am sunat dupa 3 saptamani si nu i-am m-ai recunoscut vocea la telefon. Parea bolnav. M-a implorat sa ma intorc acasa...

 

Cand am venit in Romania era complet schimbat. Mai bine zis mama ii dicta lui ce sa faca. Poate ca faptul ca am plecat de acasa l-a facut sa realizeze ca gresise. Dar nu am incetat nici o secunda sa il iubesc, si acum ,dar si inainte de a pleca. Doar un tata si o mama avem... trebuie sa ii iubim!

 

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU ştii cum e să funcţionezi cu un litru de pălincă pe zi. Nici eu nu ştiu din proprie experienţă, dar i-am văzut cum se comportă după 10 sau 15 ani trăiţi
Editat de crptmnzc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am venit in Romania era complet schimbat. Mai bine zis mama ii dicta lui ce sa faca. Poate ca faptul ca am plecat de acasa l-a facut sa realizeze ca gresise. Dar nu am incetat nici o secunda sa il iubesc, si acum ,dar si inainte de a pleca. Doar un tata si o mama avem... trebuie sa ii iubim!

 

:focus:

 

Ma bucur din tot sufletul pt tine, pt ca intr-un final lucrurile s-au schimbat in bine!Cu un singur lucru am o maaaaaaaaaareeeeeeeeeeeee problema : "Doar un tata si o mama avem... trebuie sa ii iubim!" Probabil ca multa lume o sa ma judece, dar nu sunt deloc de acord cu aceasta afirmatie! Tu unde te simti cel mai in siguranta? Acasa? sau noaptea singura intr-un parc labirintic? Eu aleg a doua varianta! Si cred ca tot pe a doua ar alegea-o si fata care timp de 4 ani a suportat violurile tatalui ei!Asta ca sa nu mai vorbim de iubire in subiectul asta.Nu vreau sa spun mai multe despre ea pt ca i-am promis,chiar daca nu am mai vazut-o de mult timp.

 

Andreea84 scuze, te rog nu o lua personal, a fost o greseala de-a mea si putin din a ta. Nu cred ca tatal tau de inscria in aceeasi categorie daca tu nu ai incetat nici o secunda sa-l iubesti. Asa ca in cazul tau....e alta problema. Parerea mea, nu ai fost prea explicita.

Editat de crptmnzc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A cersi mila si compasiunea lumii a fost cu mult mai usor decit sa te porti correct si cu demnitate...

 

Poate motive intemeiate nu sunt sa iei o bataie crunta.... dar.... nu poate sa imi fie mila de cineva care sta si o incaseaza in continuare, pentru ca solutii exista... si sa va povestesc ceva.

 

O colega de servici cu 2 baieti destul de mari... unul in clasa a 10-a iar altul in primul an de facultate au plecat de acasa din aceleasi motive. Bataia si...foamea. Acel om punea lacat pe frigider... da, LACAT din acela mare cu cheie...

 

La inceputul lunii decembrie anul trecut m'am trezit cu ei la usa. Toti trei batuti mar, invinetiti si flamanzi. Pana atunci si ei spuneau 'Unde sa mergem?? am muncit atat si acum sa las tot in urma?" Uite ca au lasat... i'am primit la noi acasa pana si'au gasit de lucru ( ca pe ea, mama baietilor nici nu o lasa sa lucreze). Au stat pana in ajunul Craciunului. Baiatul cel mare si mama si'au gasit de lucru in Deva, eu fiind din Petrosani, si au plecat acolo. Nu va spun cate scandaluri au fost la usa mea ca venea nebunu' dupa ei... A mai prins'o o data pe colega mea cand venea din oras si a mai batut'o o data bine... sa nu mai spun ca a scos toate lucrurile sotiei si a copiilor in fata blocului lor si le'a dat foc... la tot!! Acum sunt bine in Deva, o duc...decent. Cel putin nu mai sunt batuti si flamanzi. Stau cu chirie, dar nu se plang. Deci se poate :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca se poate numai pe cont propriu, de parca victimele ar fi caini, justitie nu exista, nu face nimic. Tot nu inteleg de ce agresorul are mai multe drepturi decat victima, daca poate sa-mi explice cineva.

 

Tot respectul pt cei ce inteleg acest...fenomen, si ii ajuta cum pot si ei pe cei in nevoie.

 

Odata am fugit de el si ne-a urmarit pana in tramvai.....unde a tras de mama mai sa-i smulga mana ca s-o dea jos, eu trageam de ea s-o tin in tramvai si urlam ca din gura de sarpe. Oamenii....doar priveau.....iar eu aproape ca faceam pe mine de frica. Si culmea , aratam decent, nu ne-ar confunda nimeni cu tiganii, intre care inteleg de ce nu se baga lumea cand fac circ pe strada.(sa nu se inteleaga ca as avea ceva cu etnia roma, intelegeti ce vreau sa zic)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×