Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Mantra-e si rugaciuni !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu cred ca un soi de mantra e "Doamne miluieste"

 

Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite , o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad. Pentru ca, prin aceasta cei din vechime au capatat o buna marturie. Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui DUMNEZEU , asa ca tot ce se vede n-a fostfost facut din lucruri care se vad. Prin credinta a adus Abel lui DUMNEZEU o jertfa mai buna decat Cain. Prin ea a capatat el marturia ca este de neprihanit , caci DUMNEZEU a primit darurile lui. Si prin ea vorbeste el inca , macar ca este mort.

Isus Hristos este acelasi de ieri si azi si in veci!!!

Sa nu va lasati amagiti de orice fel de invataturi straine... caci este bine ca inima sa fie intarita prin har , nu prin mancari , cari n-au slujit la nimic celor ce le-au pazit.

Noi n-avem nici o cetate statatoare ,ci santem in cautarea celei viitoare.Prin El sa aducem intotdeauna lui DUMNEZEU o jertfa de lauda, adica rodul buzelor care marturisesc Numele Lui.

Si sa nu dati uitarii binefacerea si darnicia caci lui DUMNEZEU jerfe de acestea ii plac. rugati-va , rugati-va mult.

 

http://www.dindragoste.ro/rugaciuni/index.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mai ajuta nimeni?Peste tot ne intrecem in credinta care mai de care insa esenta credintelor lipseste?Se pare ca numai vorba goala este de noi.La vorbit toti buni insa la practica lasam pe altii.Poate toti repeta "tatal nostru?".Fie atunci.Se pare ca sunt singurul necrestin de prin romania.

"TADYATA GATE GATE PARAGATE

PARASAMGATE BODHI SATVA!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
om mani padme hum ... parca asa era :crazy:

Daca nu ma insel aceasta mantra se foloseste avand un efect major purificand persoana care o rosteste si totul imprejurul ei!Trebuie repetata de cel putin 108 ori pentru a produce efecte.

Incercand sa resuscitez topicul meu am strecurat o eroare in mantra pe care am postat-o inainte.Astept ca cineva sa ma lumineze unde este greseala.Va multumesc.

 

Daca nu vreti sa postati mantra-e atunci postati Yantra-e si Mudra-e.Chiar nimeni nu vrea sa ma ajute sa nu ma mai simt atat de rau plecat de "acasa"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai ... cred ca ar fi bine sa explici mai intai ce-i cu mantrele ... apoi ... am o carte acasa ... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ... cred ca ar fi bine sa explici mai intai ce-i cu mantrele ... apoi ... am o carte acasa ... :crazy:

Mantra este o rugaciune comprimata.Un fel de haiqu al rugaciunii.Nu stiu daca am scris bine termenul pentru tipul japonez de poezie condensata.Oricum efectul mantra este la fel de intens cu al oricarei rugaciuni insa viteza cu care poti spune o mantra este mult mai mare decat o rugaciune.Iar pentru a atinge anumite stari ale constiintei trebuie sa repeti de nenumarate ori.De obicei se incepe usor cu 108 apoi amplifici numarul si totodata starea ta launtrica.Pe bune.Poate incerca fiecare pe propiul corp.Daca ai repeta o rugaciune dupa vreo 50 cred ca incepi sa te balbai iar mintea purtata prin starile induse de etapele si cuvintele rugaciunii nu se poate stabiliza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×