Sari la conținut
Forum Roportal
tahionic

Schema egalizator romanesc

Postări Recomandate

Am un egalizator romanesc produs de Intreprinderea Electronica (ceva EQ 100-200, nu mai stiu exact) si nu imi mai functioneaza un canal. Are cineva schema pentru el? ca in teancul de Tehnium-uri de acasa nu am gasit-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai tin bine minte seria egalizatorului, dar daca este vorba de acela in 10 benzi stereo si are in spate un reglajin 3 trepte pentru nivelul de iesire nu prea se gaseste schema. Cel putin eu nu am gasit cand am avut nevoie asta cu cativa ani in urma. Batraneste este cel mai bine sa o iei de la alimentarea canalului, intrarea prin filtraje pana la iesire. Ia un generator de semnal de 1khz sau orice alta sursa de semnal si poti sa o iei usurel de la iesirea egalizatorului sa vezi cam pe unde ai buba. Nu mai tin minte acum daca si ledul de peak de pe fata egalizatorului este legat la iesire sau pe undeva mai spre intrare, dar merita sa vezi de unde ia semnal si poti verifica numai pe canalul respectiv daca dai semnal pe intrarea egalizatorului clipoceste ledul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici o multime de scheme, eu nu ma pricep la electronica, dar am gasit candva site-ul asta, cautand ceva. Mi s-a parut uril sa il pastrez, nu stiu daca te va ajuta, dar macar poti contacta oamenii de acolo, poate te pot ei ajuta. http://www.paius.go.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×