Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Drama lui Iuda Iscarioteanul - desi s-a cait a ajuns in Iad

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa ce Iuda, orbit fiind de Satana l-a tradat (vandut) pe Iisus marilor preoti iudaici, in speranta ca il va scapa de romani, s-a spanzurat din deznadejde cand a realizat ca prin fapta lui Iisus a ajuns nu sa scape de romani, ci sa fie condamnat la moarte groaznica prin crucificare, tocmai de romani.

 

................

 

Iuda a fost un tradator. :yes: La fel a fost si Petru. :o:

Daca mergi inapoi sa vezi care este diferenta intre cei doi, ai sa intelegi de ce Iuda s-a cait... degeaba.

 

Exemplificam? :o:

 

E 8 martie. Te gandesti sa iei niste flori frumoase nevestei/iubitei/partenerei . Zis si facut. Ajungi acasa, o feliciti si apoi ii spui, uite, am gasit florile astea... ieftine ieftine... ma gandii sa ti le iau , ca si asa e 8 Martie. Ii vezi reactia, iti dai seama ca ai fost un tantalau, iti pare rau...si mergi sa faci o baie.

Stii cum e parerea ta de rau, in fata iubitei? Zerooooooo ! :yahoo:

 

Cam asa a facut Iuda. :sorry: ''Mda, L'am tradat pe Cristos. Poate nu trebuia sa o fac. Ia mai bine sa termin cu rusinea fata de ucenici si de restul lumii si gata, cu asta basta.'' :focus:

 

:) Evident, speculez, dar pana la urma, mantuirea nu se primeste daca nu o ceri. Si nici parerea de rau nu se tine, daca nu iti ceri iertare.Iar Iuda s-a cait pe jumate. Petru , pe de alta parte, a mers si a plans cu amar pentru fapta comisa. Cred eu ca de aceea Dumnezeu, l-a primit pe Petru. Cu toata rusine s-a dus si si-a cerut iertare. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Petru daca avea putin bun simt isi facea un sepuku. Iuda barem a avut onoarea (aia care i- a mai ramas) sa isi ia glanda. Petru a preferat in schimb sa traiasca in lasitate si ipocrizie, ca sa poata pune astfel bazele viitoarei biserici. Trebuie sa recunoastem ca a facuto aproape perfect........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa recunoastem ca a facuto aproape perfect........

 

Cand il ai pe LUCIFER ca maestru dar si de partea ta ...orice minciuna sau manipulare mincinoasa ... e PERFECTA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand il ai pe LUCIFER ca maestru dar si de partea ta ...orice minciuna sau manipulare mincinoasa ... e PERFECTA!

Ar fi prefecta, daca nu ar folosi cuvinte urate. :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iuda a fost un tradator. :doh: La fel a fost si Petru. :o:

 

Iuda s-a cait pe jumate. Petru , pe de alta parte, a mers si a plans cu amar pentru fapta comisa. Cred eu ca de aceea Dumnezeu, l-a primit pe Petru. Cu toata rusine s-a dus si si-a cerut iertare. :)

Iuda si-a "cait" un lat de gat de deznadejde, in timp ce Petru a smiorcait de doua ori, si-a suflat nasul si s-a dus acasa.

Unul a fost atat de disperat de faptul ca gestul lui a dus la arestarea si condamnarea lui Isus, incat si-a pierdut mintile si s-a sinucis (desi cred mai degraba ca a avut si ajutoare :P ), iar celalalt a strigat in gura mare ca nu-l cunoaste pe Isus, dupa care, cand a auzit cocosul si o voce in cap i-a soptit "vezi, ti-am zis eu!"... a plans. :o:

 

apropo, de unde stiti ca Iuda a ajuns in iad? v-a scris cumva sa va anunte ca se fac rezervari ? :P :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apropo, de unde stiti ca Iuda a ajuns in iad? v-a scris cumva sa va anunte ca se fac rezervari ? :o: :P

on line , desigur ... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apropo, de unde stiti ca Iuda a ajuns in iad? v-a scris cumva sa va anunte ca se fac rezervari ? :o: :P

 

Nu stim :lol2:

Dar scrie ceva, pe undeva, de fiul pierzarii. Asa ca deducem :doh:

 

P.S. Daca Iuda se caia cu adevarat, dupa voia lui Dumnezeu, nu ii lua nimeni mintile :o:

Dar de, in ziua de azi, curajul este lasitate si invers. Eu nici macar nu ma mai mir . :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce Iuda, orbit fiind de Satana l-a tradat (vandut) pe Iisus marilor preoti iudaici, in speranta ca il va scapa de romani, s-a spanzurat din deznadejde cand a realizat ca prin fapta lui Iisus a ajuns nu sa scape de romani, ci sa fie condamnat la moarte groaznica prin crucificare, tocmai de romani.

 

In timpul cand Iisus propovaduia Evanghelia, unii spuneau despre El ca de fapt ar ridica poporul la rascoala impotriva romanilor. Cu cata cruzime pedepseau romanii revoltele se stie.

Atunci Iuda, auzind aceste vesti s-a gandit ca daca i-L vinde preotilor evrei si va fi acuzat numai pe motive religioase

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
concluzionam ca Iuda Iscarioteanul l-a iubit pe Isus pentru sine, o iubire egoista, posesiva care i-a adus 30 de arginti?

 

Si a carui "iubire" a fost mai egoista, a lui Iuda sau Petru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×