Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Drama lui Iuda Iscarioteanul - desi s-a cait a ajuns in Iad

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa ce Iuda, orbit fiind de Satana l-a tradat (vandut) pe Iisus marilor preoti iudaici, in speranta ca il va scapa de romani, s-a spanzurat din deznadejde cand a realizat ca prin fapta lui Iisus a ajuns nu sa scape de romani, ci sa fie condamnat la moarte groaznica prin crucificare, tocmai de romani.

 

In timpul cand Iisus propovaduia Evanghelia, unii spuneau despre El ca de fapt ar ridica poporul la rascoala impotriva romanilor. Cu cata cruzime pedepseau romanii revoltele se stie.

Atunci Iuda, auzind aceste vesti s-a gandit ca daca i-L vinde preotilor evrei si va fi acuzat numai pe motive religioase

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mdea ... nu inteleg faza cu Iuda ? ... de ce crezi tu ca a fost orbit de Satan ? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mdea ... nu inteleg faza cu Iuda ? ... de ce crezi tu ca a fost orbit de Satan ? :focus:

 

Ca sa ma exprim mai pe intelesul tuturor, a fost modificat la "script", adica programat invers, virusat.

Lumea in care traim e o iluzie, toti suntem "coordonati" de la doua centre, de Sus (D-zeu Tatal), si de Jos (Satan).

Mai mult de atat, nu cred in conditionare 100% de catre mediul social, cred ca unii se nasc cu scriptul programat sa faca rau celorlalti si evident si lor. Cu cat dau astia de greu, cu atat se inraiesc mai tare. Ceilalti, programati sa faca bine celorlalti sunt cei care au "pacea" in ei, nu problematizeaza totul, nu se ingrijoreaza, sunt stabili psihic si nu acumuleaza circuite reverberante care ulterior necesita multa doctorie de tuse de la bunicu` (ţuiculiţă).

 

Ar trebui sa ne mutam pe rubrica de psihologie ca sa vezi care e substratul material al "posedarii", al orbirii psihice. Si nu e cazul aici. Topicul e despre drama lui Iuda, merita sau nu iertare?

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

voi chiar ati inceput sa credeti ca sunteti roboti,iar cuvantul inteligenta nu exista in unele vocabulare....eu inclin sa cred ca iuda nu a fost cine il prezinta istoria...a fost singurul care a plecat capul in fata lui isus cand aceasta ia intrebat care poate sa stea drept in fata lui fara de pacat , ceva de genu asta..iuda a fost primul dintre toti pe lista pt imparatia vesnica :focus: ...dar de sindromul tapului ispasitor de ce nu zice nimeni? pt ca merem dam vina pe cine nu trebuie si iar credem ca stim cine este vinovatul adevaratii faptasi ramanand iar neatinsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Iuda merita iertarea fiindca s-a cait de fapta lui si fiindca n-a pastrat banii. Omul este supus greselii. Oare sa nu aiba voie omul sa greseasca ?

Dar eu va intreb oare preotii mederni care il vind pe Hristos in fiecare Duminica si aduna bani in buzunarul lor de pe singele lui Hristos aceia oare nu sint mai vinovati decit Iuda ? Fiindca preotii nu se caiesc ci dimpotriva isi cumpara masini de lux si se falesc in fata lumii cu averea lor cistigata pe seama lui Hristos.

 

Iuda s-a cait de fapta lui dar preotii nostri nu se caiesc de greselile lor.

 

Cu cit mai putin merita acestia iertarea decit Iuda ?

 

Asadar de ce sa ne facem noi griji pentru Iuda atita vreme cit intre noi traiesc oameni de o mie de ori mai rai decit fiul iadului ?

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa ne mutam pe rubrica de psihologie ca sa vezi care e substratul material al "posedarii", al orbirii psihice. Si nu e cazul aici. Topicul e despre drama lui Iuda, merita sau nu iertare?

 

Ca om, iti spun nu. Si stiu ca gresesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca Iuda merita iertarea fiindca s-a cait de fapta lui si fiindca n-a pastrat banii. Omul este supus greselii. Oare sa nu aiba voie omul sa greseasca ?

Dar eu va intreb oare preotii mederni care il vind pe Hristos in fiecare Duminica si aduna bani in buzunarul lor de pe singele lui Hristos aceia oare nu sint mai vinovati decit Iuda ? Fiindca preotii nu se caiesc ci dimpotriva isi cumpara masini de lux si se falesc in fata lumii cu averea lor cistigata pe seama lui Hristos.

 

Iuda s-a cait de fapta lui dar preotii nostri nu se caiesc de greselile lor.

 

Cu cit mai putin merita acestia iertarea decit Iuda ?

 

Asadar de ce sa ne facem noi griji pentru Iuda atita vreme cit intre noi traiesc oameni de o mie de ori mai rai decit fiul iadului ?

 

Aici ai pus punctul pe i mai ales daca ma gandesc la sectarii americani care traiesc din "abonamente". Dar vinovat e si statul american ca nu finanteaza 2-3 biserici, altfel nu ar fi aparut atata curvie religioasa cata e in america cu 1000 de secte crestine sau pseudocrestine.

 

E bine sa ne ingrijim de drama lui Iuda ca multi dintre noi o dam in bara ca si el fata de cei dragi din jurul nostru.

 

Ca om, iti spun nu. Si stiu ca gresesc.

 

Da mai, tu ca om nu, dar nici D-zeu nu L-a iertat. Asta e nasol de tot.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce Iuda, orbit fiind de Satana l-a tradat (vandut) pe Iisus marilor preoti iudaici, in speranta ca il va scapa de romani, s-a spanzurat din deznadejde cand a realizat ca prin fapta lui Iisus a ajuns nu sa scape de romani, ci sa fie condamnat la moarte groaznica prin crucificare, tocmai de romani.

 

In timpul cand Iisus propovaduia Evanghelia, unii spuneau despre El ca de fapt ar ridica poporul la rascoala impotriva romanilor. Cu cata cruzime pedepseau romanii revoltele se stie.

Atunci Iuda, auzind aceste vesti s-a gandit ca daca i-L vinde preotilor evrei si va fi acuzat numai pe motive religioase

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai nu s-a cait, s-a spanzurat

 

S-a cait, insa nu si-a marturisit pacatele, nu a avut loc o spovedanie in adevaratul sens, adica marturisire, caina si angajamentul ca pacatul nu se va repeta. A fost doar cainta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-a cait, insa nu si-a marturisit pacatele, nu a avut loc o spovedanie in adevaratul sens, adica marturisire, caina si angajamentul ca pacatul nu se va repeta. A fost doar cainta.

 

asta era raspunsul care il asteptam. aviz amatorilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×