Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Ceapa, acest aliment mirific...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ceapa2-640x431.jpg

"Pentru a putea fi consumate, cojile de ceapa si usturoi, se pot usca și apoi măcina pentru a se obține o pudră care apoi se adaugă în salate sau în diferite preparate culinare."

*Doar la vopsit oua de Paste foloseam coji de ceapa dar il folosesc in compost, chiar dimineata voi planta Hrean si deja am adunat coji multe de la tot ce folosim.  In ultima vreme nu sint foarte aratoase cepele in magazine, au si mucegai printre primele frunze, nu le-asi folosi la nimic decat bagat in pamant cu alte coji si foi de varza la plantat.   Poate ca n-ar fi o idee rea, dar nu pe moment.   Am praf de usturoi destul dar si ceapa dezhidratata pentru zile ploioase.   N-am auzit pan-acum de atata economisire in bucatarie.  

https://www.doctorulzilei.ro/de-ce-este-bine-sa-pastram-cojile-de-ceapa-si-usturoi-iata-cat-de-benefice-sunt/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*Onion  

Care sunt beneficiile ce le are această legumă pentru organismul uman atât la interior, cât și la exterior.

Motivul pentru care se lasă o ceapă pe picioare cu puțină vreme înainte de somn. Metoda care elimină o neplăcere uriașă

Motivul pentru care se lasă o ceapă pe picioare cu puțină vreme înainte de somn. Metoda care elimină o neplăcere uriașă care afectează tot mai multe persoane în ultima perioadă. De acum înainte vei scăpa de ea!

https://www.fanatik.ro

*Unde exact ar trebui sa pun o ceapa pe picioare???   Eu nu prea am inteles locul si cum sa-l pun, intreg, necuratat, feliat, prajit, ceapa rosie sau alba???

Pe langa aceste sfaturi noi folosim foarte multa ceapa ca si usturoi, crud sau gatit fara sa intreb pe nimeni ce parere are, ca nu-mi pasa!!!*  

Editat de The Unknown
de ce se ascunde poza frumoasa???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×