Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Ceapa, acest aliment mirific...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ptr cei cu probleme la stomac gasstrita/ulcer nu e recomandata ceapa ptr ca produce aciditate,

in rest pofta buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si in rest, povestiti voi, ce efecte benefice are alimentul. Ne protejeaza doar de gripa/raceala, sau si de alte boli? Sanatate.

o tai si, in cateva momente, te face sa plangi cand nu poti plange sub nicio forma. :crazy:

 

Imi place fff. mult ceapa

MIE NU!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parca intrebarea era daca e normal sa ti se faca somn de la ceapa?

Ceapa intra in randurile afrodisiacelor.Provoaca somnolenta si starea de liniste.

Asta in cazul in care nu ai probleme cu burtica,acolo... un inceput de gastrita sau o burtica mai sensibila,cand in acest caz pe langa proprietatea de afrodisiac care provoaca somnolenta iti mai provoaca si arsurile pe piept(in denumira populara).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand facea mama fasole cu usturoi si trebuia sa puna ceapa prajita cu bulion deasupra eu aveam gija sa mananc toata ceapa ... evident ca ma durea stomacul apoi dar ce mai conta ??? satisfactia era deplina :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
măncarea fără ceapă n-ar avea gust...dar crudă nu prea mă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceapa da gust aproape oricarei mancari...si cruda e f.buna, mai ales cea verde, primavara, cu ridichi si cas sau telemea...sau in salate....problema ar fi cu mirosul, dar se rezolva cu un Orbit, o boaba de cafea rontaita sau un spalat pe dinti... :flowers:

in concluzie, traiasca ceapa! mie imi place!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×