Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Ceapa, acest aliment mirific...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:flowers: ceapa e foarte buna....daca nu ar mirosi asa urat as manca aproape la fiecare masa...si mie mi se intampla sa am dureri de stomac dupa ce o mananc dar merita efortul....la fel si pentru usturoi :cry: mananc ceapa aproape zilnic....exista ceva care sa faca sa ii dispara mirosul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P ceapa e foarte buna ... si mie mi se intampla sa am dureri de stomac dupa ce o mananc ... exista ceva care sa faca sa ii dispara mirosul?

 

 

 

Ce culoare sau soi de ceapa maninci, daca stii ??? Sa-ti cumperi ceapa de apa ca este mai putin iute.

Este mai mare si carnoasa, moale daca il stringi. Soiurile tari sint mai iuti !!!

 

Eu curat ceapa si tai/scobesc la mustati insa partea de sus o las intreg si inca vre 1 cm.

O las pe cava sa se scurga de zeama iute si le pun in pungi mari de plastic cu

fermoar si le tin in frigider pana am nevoie de ele. Si la rece mai pierde din iuteala !!!

 

Usturoiul tin in borcan de plastic, cate 1 kg curatat ca folosesc foarte mult.

 

Patrunjel verde la fel cumpar 1 kg, il spal si-l toc dar nu foarte marunt dupa ce nu mai este ud,

si am mereu la indemana si ma scuteste de treaba repetativa si inutila.

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai mananc orice ceapa imi cade in mana :lol: rosie, alba, iute, dulce...nu am probleme...imi place oricum ar fi....mirosul ala este cam enervant.... :blink: si ce faci tu...e prea mult de lucru...nu stiu daca merita chinul...mai bine mananc seara sau atunci cand nu am de iesit nicaieri :doh: cat despre durerea de stomac...trece repede :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P ceapa e foarte buna....daca nu ar mirosi asa urat as manca aproape la fiecare masa...si mie mi se intampla sa am dureri de stomac dupa ce o mananc dar merita efortul....la fel si pentru usturoi :yahoo: mananc ceapa aproape zilnic....exista ceva care sa faca sa ii dispara mirosul?

 

 

Se mestaeca cateva frunze de patrunjel proaspat si mai dispare un pic mirosul.

 

Cand eram copil imi placea ceapa prajita cu putin sos de tomate si putina sare,pusa pe paine.Pana facea maica-mea mancarea, ramanea fara ceapa prajita.

E buna cruda,dar sa nu fie iute, pe langa slana,nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand mergem la gratar aruncam in jar cepe infasurate in folie de aluminiu ... intotdeauna au succes mai mare decat carnea :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P ceapa e foarte buna....daca nu ar mirosi asa urat as manca aproape la fiecare masa...si mie mi se intampla sa am dureri de stomac dupa ce o mananc dar merita efortul....la fel si pentru usturoi :P mananc ceapa aproape zilnic....exista ceva care sa faca sa ii dispara mirosul?

 

Laptele cald sau rece , baut dupa..neutralizeaza mirosul de ceapa.Dar durerile..pt. astea domn'doctor cred ca are un raspuns mai intelept. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×