Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Ceapa, acest aliment mirific...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok, sa incep cu inceputul. Cand pap ceapa mi se face somn. Lucru excelent seara, dar mie-mi place la pranz :flowers: E asta efect normal, sau nu?

 

Apoi, am intrat ieri seara in contact cu alimentul asta asezat pe niste sandwichuri calde, din abundenta, coapte vreo 20 de minute.. Ieri dimineata, dureri de stomac, stari de voma, diaree. Iarasi, care e problema?

 

Si in rest, povestiti voi, ce efecte benefice are alimentul. Ne protejeaza doar de gripa/raceala, sau si de alte boli? Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

delicioasa leguma ! servesc din plin. cartofi prajiti cu ceapa si paine alba, ciorbita de fasole cu ceapa - deja imi fac pofta singura ... ceapa prajita si mirosul ei ... stii ce se spune ca daca nu miroase a ceapa prajita cand gatesti inseamna ca nu gatesti cu adevarat :crazy:

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, sa incep cu inceputul. Cand pap ceapa mi se face somn. Lucru excelent seara, dar mie-mi place la pranz :flowers: E asta efect normal, sau nu?

 

Apoi, am intrat ieri seara in contact cu alimentul asta asezat pe niste sandwichuri calde, din abundenta, coapte vreo 20 de minute.. Ieri dimineata, dureri de stomac, stari de voma, diaree. Iarasi, care e problema?

 

Si in rest, povestiti voi, ce efecte benefice are alimentul. Ne protejeaza doar de gripa/raceala, sau si de alte boli? Sanatate.

 

 

 

Pe acele sandwichuri calde a fost si branza precis care s-a topit si niste mezeluri. Branza topita daca nueste mancata cu ceva lichid cald spre fierbinte, iti face probleme la stomac, nu ceapa. S-ar putea sa fie si conservantele din mezeluri care deranjeaza, ceapa este inocent desi e iute si te face sa plangi.

 

Incearca doar slanina felii subtiri, ceapa si ardei gras, ciuperci pe chilfele de sandwiciuri sau branza de casa de la cioban din burduf si sa compari rezultatele.

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Olivia: ma bucur. Cu prima ocazie cand ne vedem, imi gatesti ceva cu ceapa sa nu ma mai doara stomacul? :hug:

 

@Aiko: pranzul il pap cand ajung acasa de la cursuri, ergo nu mai e nici o problema. Altceva?

 

@Olga: Mersi de explicatie :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

măncarea fără ceapă n-ar avea gust...dar crudă nu prea mă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mananc...apoi mestec frunze de patrunjel si boabe de cafea , guma etc si trece mirosul. Mananc mai ales seara! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×