Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Ceapa, acest aliment mirific...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fie-mea e racita si tuseste foarte uscat noaptea. Heidy mi-a dat o retea de ceai de ceapa. N-am reusit inca sa-l testez, dar am pus in camera la fie-mea o ceapa taiata felii si a dormit toata noaptea fara probleme.

Adevarat, si la cei mari daca mananca ceapa seara ..te apuca un somn.. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceapa aia alba pute si pisca dar aia rosie e suuuper :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lacrimile alea sunt produse datorita iritatiei provocate de niste acizi din ceapa, care in contactul cu ochii se transforma in acid sulfuric. iar ochii, saracii, lacrimeaza in disperare ca sa scape de iritatie.

lacrimile alea, precum am spus, ajuta la "spalarea" straturilor epiteliale oculare si asta NU am spus-o eu ci anumiti oameni specializati pentru a face cercetari

 

gasisem un articol ffffff interesant de pe un site pe care mai bantui eu si va recomand sa-l cititi si voi pentru ca sunt informatii care capteaza atentia:

http://www.infoterapii.ro/modules/news/art....php?storyid=55

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa de ceapa - sofisticata si delicoasa

 

 

Supa de ceapa este un fel de mancare popular inca din timpul romanilor. De-a lungul istoriei, supa de ceapa a fost privita multa vreme ca un fel de mancare al saracilor, intrucat ingredientul principal, ceapa, se gasea din belsug si era usor de cultivat. Versiunea moderna a supei de ceapa provine din Franta, din secolul al 17-lea si este facuta din crutoane de paine, supa de vaca si ceapa caramelizata.

 

Legenda spune ca supa a fost creata de regele Ludovic al XV-lea al Frantei. Intr-o noapte, tarziu, a descoperit ca in cabana sa de vanatoare mai avea doar ceapa, unt si sampanie, asa ca le-a amestecat si a creat prima supa de ceapa franceza.

 

Reteta supei de ceapa nu este foarte complicata:

 

Ingrediente:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place ceapa la gust, dar prietenul meu e lesinat dupa ea. Nicio masa fara ceapa. O mananca asemanator cu un mar (pe aia dulce, de apa). Am auzit ca e foarte sanatoasa, in special impotriva gripei, racelilor etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ceapa e buna la multe si foarte sanatoasa. Sterilitate masculina - ceapa consumata sub forma de salata este un stimulent al activitatii gonadelor la barbati, imbunatatind productia de sperma, dar si de testosteron. Astfel, ceapa este si o speranta in tratamentul efeminarii barbatilor moderni, care au ajuns din cauza tulburarilor endocrine produse de alimentatie, de sedentarism ori de consumul de alcool, sa se confrunte in numar tot mai mare cu obezitatea, celulita, vergeturile, ginecomastia etc.

Editat de Raffaello_Venutti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cartofii prajiti cu ceapa imi plac la nebunie wink.gif

 

si mie imi place la nebunie cartofii prajiti cu ceapa :cheer: ....dar imi mai place fffff mult ceapa rosie...daca o tai rondele si apoi o freci putin cu sare ca sa nu mai piste asa tare:D...e delicioasa :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar da,stiu sigur ca ceapa proaspata are rol de somnifer.

 

Asta n-am auzit inca, insa am constatat ca in zi de vara caniculara te racoreste o ceapa cu sare, lamiie sau un pic de otet, mancat ca o salata, ... cu cilantro e si mai buna!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×