Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Acidul folic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum il serviti voi, gravidutelor?

 

Am auzit multe pareri pro si contra. Unele femei spun ca cel mai bine e sa-l luam din zarzavaturi si fructe. Eu sustin ca luat din zarzavat nu este asimilat atat de repede de organism ca cel luat din pastile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pastilute. Una pe zi. La prima sarcina am fost mai constiincioasa cu luatul acidului folic si al vitaminelor, acum o luna da, doua nu...

Cred ca ar trebui sa mananci o tona de zarzavaturi ca sa iti asiguri cantitatea necesara zilnica, asa ca mai usor e din pastile. (Sunt vitaminele Materna, care au inclus si acid folic, sau niste pastilute de fier - tardiferon folic), eu nu am putut lua fier deloc. Oricum, am inteles ca este important mai ales in primele trei luni de sarcina sa iei acid folic.

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am luat la prima sarcina nici un fel de pastilute, atunci cand mi-am intrebat doctorita daca nu imi prescrie nimic, mi-a spus ca e primavara si au aparut fructele si zarzavaturile, asa ca sa dau iama in piata sa ma aprovizionez. Acum iau foarte constiincioasa pastiluta de acid folic si cea de fier pana la sfarsitul sarcinii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:evil: :kisses:

Acum mi-a dat sa iau 3 pastilute de acid folic pe zi, 2 duphastone, 2 no-spa si 1 pastila de vitamina materna de la centrum

 

Mie de ce mi-a dat sa iau asa multe?? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:evil: :kisses:

Acum mi-a dat sa iau 3 pastilute de acid folic pe zi, 2 duphastone, 2 no-spa si 1 pastila de vitamina materna de la centrum

 

Mie de ce mi-a dat sa iau asa multe?? :P

3 pastile pe zi? ale tale or fi mai mici, eu iau una, dar e zdravana :hi: abia se duce jos pe gat. Celelalte nu le cunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 pastile pe zi? ale tale or fi mai mici, eu iau una, dar e zdravana :evil: abia se duce jos pe gat. Celelalte nu le cunosc.

sunt pastilute mici si galbene ..iar aia mare de se duce greu pe gat e vitamina :kisses:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3 pastilute pe zi de acid folic am luat si eu. si se mai recomanda cat mai mult peste (somon sau cod) cand nu se ia acid folic si gelule de peste (ulei de peste). :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicu mi-a zis ca nici un aliment nu poate inlocui indeajuns nevoia organismului de acid folic.

El este vital in dezvoltarea fatului- cel mai important a sinei spinarii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 pastilute pe zi de acid folic am luat si eu. si se mai recomanda cat mai mult peste (somon sau cod) cand nu se ia acid folic si gelule de peste (ulei de peste). :kisses:

Peste mananc odata la 5 ani, nu ma omor dupa el, dar mi s-a facut ieri o poftaaaaa, si m-am dus si am cumparat. Eu, necunoscatoare in materie de peste, am luat ce am vazut mai frumos :evil: si aseara l-am pregatit si... bleah! era sarat ca n-am putut sa mananc nimic din el. Asa ca ma intorc la vegetalele mele.

 

Medicu mi-a zis ca nici un aliment nu poate inlocui indeajuns nevoia organismului de acid folic.

El este vital in dezvoltarea fatului- cel mai important a sinei spinarii

 

Asta asa,eu la inceputul sarcinii am incercat cu produse naturale care contin acid folic, dar cand mi-a spus doctorita ca cel natural este asimilat cam in trei zile de organism m-am indreptat cu incredere spre cel sintetic. Natural, natural dar totusi vreau un copil sanatos :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: :focus:

Acum mi-a dat sa iau 3 pastilute de acid folic pe zi, 2 duphastone, 2 no-spa si 1 pastila de vitamina materna de la centrum

 

Mie de ce mi-a dat sa iau asa multe?? :stars:

 

 

Poate ca te gaseste cam slabutza si fragila !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×