Sari la conținut
Forum Roportal
lory78

Bulimia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ciao! As dori sa propun o noua tema (nu stiu daca s-a mai discutat despre asta pe acest forum) si anume curele de slabire, aprofundand in particular subiectul bulimia. Daca este interesat careva, astept pareri. Grazie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma mai apuc de cate o cura..dar nu reusesc sa duc nici una la capat...de altfel...cred ca dietele astea sunt o mare prostie pe care o fac femeile frustrate de greutatea lor si de faptul ca nu se simt bine in pielea lor...iar consecintele sunt de multe ori foarte grave... mai mult strici decat sa ajuti organismul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nici unul/a din voi nu a tinut o cura de slabire in viata lui/ei????

 

 

 

Numai inainte de operatie de eliminare al fierii !!! am tinut o dieta din apa rece si calduta, un mar si un cartof fiert pe zi !!! impartit in mai multe mese !!! eram caz grav si nu voiam operatie la urgenta sa ma taie pe unde apucau studentii ca ei nu nimeresc deodata locul in cauza.

 

Vineri tin post si maninc doar fructe si beau lichide.

 

De 10 saptamini nu mai maninc paine si evit pastele fainoase dar clatite o sa mai maninc, la asta nu renunt !!! Mi-a iesit painea din cap total dupa ce am mancat cateva paini Ezekiel 4:9, dupa metoda biblica.

 

De vreo 6-8 luni nu folosesc nici zahar sau nimic dulce. O mica exceptie cateodata.

 

Am renuntat si la grasimi, aproape nu maninc nimic animal, lapte zilnic dar oua foarte rar, carne cand poftesc doar, porc niciodata.

 

Toate legumele si fructele din lume ce se pot cumpara pe aici proaspat sau congelat. Nimic din conserve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai inainte de operatie de eliminare al fierii !!! am tinut o dieta din apa rece si calduta, un mar si un cartof fiert pe zi !!! impartit in mai multe mese !!! eram caz grav si nu voiam operatie la urgenta sa ma taie pe unde apucau studentii ca ei nu nimeresc deodata locul in cauza.

 

Vineri tin post si maninc doar fructe si beau lichide.

 

De 10 saptamini nu mai maninc paine si evit pastele fainoase dar clatite o sa mai maninc, la asta nu renunt !!! Mi-a iesit painea din cap total dupa ce am mancat cateva paini Ezekiel 4:9, dupa metoda biblica.

 

De vreo 6-8 luni nu folosesc nici zahar sau nimic dulce. O mica exceptie cateodata.

 

Am renuntat si la grasimi, aproape nu maninc nimic animal, lapte zilnic dar oua foarte rar, carne cand poftesc doar, porc niciodata.

 

Toate legumele si fructele din lume ce se pot cumpara pe aici proaspat sau congelat. Nimic din conserve.

Rezultatele se vad? Si daca da, sunt pe masura sacrificiiflor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rezultatele se vad? Si daca da, sunt pe masura sacrificiiflor?

 

 

Eu nu sacrific NIMIC !!! Fac din placere si initiativa personala pentru o viata mai sanatoasa.

 

Pot sa renunt usor la orice daca este necesar. Rezultatele se vad foarte incet in viata reala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce stim despre aceasta boala? care sint cauzele din care apare si cum se poate trata.sint una din persoanele care trece prin aceasta boala,desi credeam ca pe mine nu ma poate atinge.cauza mea e una foarte sigura si care a aparut din cauza stresului si boala mea se numeste BULIMIE NERVOASA. ea va disparea de la sine cel putin in cazul meu , care cunosc foarte bine cum reactioneaza corpul meu ,doar in cazul in care trec de acest stres.stresul a izbucnit imediat ce m-am inscris la scoala de soferi si va dura luni de zile pina voi reusi sa am carnetul de soferi.problema e ca as vrea sa fac cumva sa opresc aceasta tendinta de a minca necontrolat,e pentru prima data cind nu pot sa am control asupra corpului meu.nu sint o persoana grasa ,dar as putea ajunge daca nu fac cumva intr-un fel sa ma opresc. e o placere necontrolabila,me sperii si eu de cit pot sa maninc la o masa si unde poate sa incapa atita hrana.as dori foarte mult sa-mi impartasiti experientele voastre ,sa-mi spuneti ce alte cauze mai pot duce la bulimie si ce metode eficace exista de a o combate,excluse fiind medicamentele.sau dati-mi vre-un site in care as putea sa ma documentez mai bine .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicina ayurvedica,pe langa alte remedii,spune ca ar trebui sa bem apa fierbinte,si nu rece.Apa rece,incetineste cica digestia,iar cea fierbinte,dimpotriva.In plus,cica apa fierbinte ar ajuta foarte mult la detoxifierea organismului.Ma gandesc sa incerc si eu,acum am citit un articol.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am bulimie...nu gasisem alt topic mai potrivit sa postez despre "cura" asta de slabire,cu apa fierbinte.

M-am ingrasat un pic -nu foarte mult,pentru ca,desi mananc putin si sunt vegetarian,stau mai tot timpul la calculator..pe net.

Cred ca ai dreptate cu explicatia bulimiei.Am mai gasit-o intr-o carte foarte interesanta:Cele 5 rani care ne impiedica sa fim noi insine -iata si o prezentare:

http://www.aimee.ro/Dezvoltare-personala/R...noi-insine.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2 ipoteze

 

Obezitatea sau ingrasarea e de fapt un zid de grasime pe care victima il ridica ca sa se apare de ceea ce e in exterior, sa se izoleze, sa se protejeze. Adica ar fi un fel de somatizare, nu-ti place, nu-ti convine si corpul strange straturi sa te izoleze de disconfortul emotional exterior.

 

Psihanaliza sustine că bulimia e regresia la faza orală a unui loveless-child, care

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×