Sari la conținut
Forum Roportal
minentod

prevenirea consumului de droguri ..un calvar pentru profesorii din scoli sau un ajutor?

Postări Recomandate

Oare profesorii coopereaza pentru a se stopa consumul de droguri sau prin atitudinea lor instiga elevul la o comunicare deficitara in acest domeniu ? credeti ca daca au experienta pe domeniul lor ....chiar nu au nimic de invatat de la cei tineri formati strict pe domeniul drogurilor? Metodele alternative de invatare sunt un impiediment in dezvolatarea emotionala a elevilor? Gandim ca aceste metode conduc la un haos sau se pot controla elevii printr-o buna pregatire psihopedagogica ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare profesorii coopereaza pentru a se stopa consumul de droguri sau prin atitudinea lor instiga elevul la o comunicare deficitara in acest domeniu ? credeti ca daca au experienta pe domeniul lor ....chiar nu au nimic de invatat de la cei tineri formati strict pe domeniul drogurilor? Metodele alternative de invatare sunt un impiediment in dezvolatarea emotionala a elevilor? Gandim ca aceste metode conduc la un haos sau se pot controla elevii printr-o buna pregatire psihopedagogica ?

In mod sigur profesorii trebuie sa colaboreze cu ONG-urile si cu institutiile statului (Politie, Spitale) pentru o informare corecta. De obicei acestia vin atunci cand sunt solicitati. Mai sunt si psihologii scolari. De cele mai multe ori elevii stiu mai multe despre droguri decat profesorii. Informatii se pot insa gasi:

Lectia de dirigentie Antidrog

In ceea ce priveste metodele alternative de invatare, intr-adevar creaza probleme de adaptare intr-o societate in majoritate educata in alt mod. Eu nu am intalnit elevi pregatiti de exemplu in scolile Waldorf, dar alti profesori, inclusiv profesori universitari de pedagogie, spuneau ca la varsta de 18 ani au un nivel de dezvoltare intelectuala comparabil cu un elev de 15-16 ani scolit prin metode traditionale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod sigur profesorii trebuie sa colaboreze cu ONG-urile si cu institutiile statului (Politie, Spitale) pentru o informare corecta. De obicei acestia vin atunci cand sunt solicitati. Mai sunt si psihologii scolari. De cele mai multe ori elevii stiu mai multe despre droguri decat profesorii. Informatii se pot insa gasi:

Lectia de dirigentie Antidrog

In ceea ce priveste metodele alternative de invatare, intr-adevar creaza probleme de adaptare intr-o societate in majoritate educata in alt mod. Eu nu am intalnit elevi pregatiti de exemplu in scolile Waldorf, dar alti profesori, inclusiv profesori universitari de pedagogie, spuneau ca la varsta de 18 ani au un nivel de dezvoltare intelectuala comparabil cu un elev de 15-16 ani scolit prin metode traditionale.

 

Este foarte adevarat ca ar trebui sa colaboreze dar de obicei se ramane doar la acest " ar trebui" si nu la un demers catre aceasta cale.Cei de la ONG vin si chiar daca nu sunt chemati dar ... uneori nu sunt primiti ...sau primiti doar de dragul faptului k oricum intra la cercul de metodik ...altii muncesc si ei isi fac norma .... Copii vor sa stie multe dar ..preezenta profesorului de obicei sau mai bine zis de cele mai multe ori ii inhiba si au o comunicare deficitara datorata acestui factor .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este foarte adevarat ca ar trebui sa colaboreze dar de obicei se ramane doar la acest " ar trebui" si nu la un demers catre aceasta cale.Cei de la ONG vin si chiar daca nu sunt chemati dar ... uneori nu sunt primiti ...sau primiti doar de dragul faptului k oricum intra la cercul de metodik ...altii muncesc si ei isi fac norma .... Copii vor sa stie multe dar ..preezenta profesorului de obicei sau mai bine zis de cele mai multe ori ii inhiba si au o comunicare deficitara datorata acestui factor .

Acest lucru se intampla atunci cand profesorul este vazut doar ca o autoritate, nu ca o persoana apropiata. Dar orice elev poate fi mai atasat de un anumit profesor si atunci poate vorbi cu acesta. De cele mai multe ori intuitia copilului functioneaza si respectivul chiar poate sa-l ajute. Dar asta doar in prima faza a consumului. Apoi profesorul nu poate decat sa constate efectele si eventual sa ia legatura cu cei care stiu mai bine cum sa ajute. La noi in liceu din fericire nu prea sunt probleme dar in fiecare an vin cei de la sectorul 6 si politistul de proximitate si intra la orele de dirigentie. Dar nu toti elevii sunt atenti, unii ignora sfaturile primite. De fapt o persoana straina care iti vorbeste o ora nu te poate influenta la fel ca un "prieten" cu care te vezi in fiecare seara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acest lucru se intampla atunci cand profesorul este vazut doar ca o autoritate, nu ca o persoana apropiata. Dar orice elev poate fi mai atasat de un anumit profesor si atunci poate vorbi cu acesta. De cele mai multe ori intuitia copilului functioneaza si respectivul chiar poate sa-l ajute. Dar asta doar in prima faza a consumului. Apoi profesorul nu poate decat sa constate efectele si eventual sa ia legatura cu cei care stiu mai bine cum sa ajute. La noi in liceu din fericire nu prea sunt probleme dar in fiecare an vin cei de la sectorul 6 si politistul de proximitate si intra la orele de dirigentie. Dar nu toti elevii sunt atenti, unii ignora sfaturile primite. De fapt o persoana straina care iti vorbeste o ora nu te poate influenta la fel ca un "prieten" cu care te vezi in fiecare seara.

 

 

 

Buna seara ! Sa inteleg ca ori faci parte din randul profesorilor ..ori faci parte din randul elevilor .. as vrea sa ma lamuresti ca sa stiu ce sa-ti raspund ...multumesc frumos ca interactionezi c mine ..si sse pare ca esti un tip destul de informat despre flegelul drogurilor. Daca faci parte din randul profesorilor atunci ma bucur pentru ca sunt putini profesori care pot sa spuna ce ai mentionat tu mai sus si totodata sa aiba puterea sa apeleze la altcineva specializat ..exista mitul precum profesorii sunt oricum pregatiti si un "altul "cu sigurantza nu este .. iar daca faci parte din randul elevilor sunt surprinsa in mod placut dar nu si mirata ..... fac prevenire pe consumul de droguri de 3 ani si stiu ca multi elevi sunt f bine pregatiti si intotdeauna am avut ceva de invatat de la fiecare clasa unde am mers.E adevarat ca o persona straina nu te poate influenta ca un prieten dar demulte ori preferam sa spunem la un strain si nu la un prieten ..strainul nu judeca dar prietenul sau prof prieten... cine stie ...ma gandesc ,,nu se rasfrange asupra activitatii mele scolare ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la un numar foarte foarte mic de profesori le pasa de vietile elevilor... au fost cazuri la mine in liceu ...cand era evident rau de tot ca unii dintre colegi sunt drogati ...si pur si simplu au fost dati afara de la ora....sau mai rau ...nici nu au fost bagati in seama.... apoi beti in liceu ...cu gramada...desi era un colegiu national ...cu renume bun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atitudinea profesorilor vis-a-vis de aceasta problema e,de regula,evaziva;implicarea lor in aceasta problema difera de la zona la zona:unde problemele sunt evidente,iar exemplele multiple,o eschivare printr- un pseudo-interes,e evidenta;in cazul absentei acestei probleme,interesul manifestat e maxim,coroborat cu o aparenta campanie de prevenire.Aparitia problemei in sine,dezvolta o teama,un sentiment de nesiguranta,provocat si de atitudinea celor ce sufera de aceasta problema,cit si de lipsa unei pregatiri in raport direct cu probleme majore......totul e ok. cit timp nu trebuie sa se ajunga si la formarea propriu-zisa a caracterului,mentalitatii si viziunii elevului;scuza,lamentabila,e ca toate aceste indatoriri revin parintilor.Trebuie mentionat ca sunt institutii de scolarizare unde se desfasoara adevarate campanii de prevenire,si instiintare pe aceasta tema-----lucru laudabil---daca initiativa ar fi fost a cadrelor didactice,dar de obicei,sunt "fundatii",sau chiar elevi.

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai .. e normal sa fie asa. Normal, adica firesc, nu si acceptabil neaparat.

 

Cat timp nu ai la tine sub nas o problema, iti permiti sa discuti despre ea, invocand toate cliseele din lecturi si de prin mass-media. Insa in secunda cand un elev chiar are probleme, iti intra pe usa drogat, tot esafodajul construit in mintea profesorului respectiv, se naruie. Cum abordezi o persoana sub influenta narcoticelor, chiar daca la momentul cand o intalnesti e "treaza"? Greu de raspuns, si nimeni nu ne invata asta! Din acest punct de vedere, profesorii stau foarte prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai..nu stiu cam ce altceva pot sa faca profesorii decat sa interzica consumul...fara nici un succes evident. Nu sunt toti psihologi ca sa poata aborda problema la nivel psihologic, emotional sau sa aiba capacitatea de a convinge un elev sa renunte. Sa fim seriosi asta e treaba unui psiholog nu a prefesorului. Daca elevul respectiv a ales sa-si distruga viata prin a consuma droguri nu cred ca profesorii pot face mare lucru. A il certa , pedepsii... ar face poate mai mult rau decat bine starnind o reactie violenta. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu dreptate, dar ..

 

De la a constata un fapt si de a indemna elevul sa mearga la psiholog si psihologul sa se preocupe de un elev (sau alta solutie care sa ceara o minima implicare a profesorului), si pana la a inchide ochii cu nonsalanta, e o cale lunga. Si inchisul ochilor este un sport national, din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×