Sari la conținut
Forum Roportal
Gafu

Exista cineva din Australia pe acest forum?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Australia este un "hot spot" in ce priveste emigrarea. Cu o populatie de aproximativ 20 milioane de oameni la o suprafata enorma...si mai mult cu o populatie relativ "imbatranita", are si se pare ca va avea nevoie in viitor de migranti.

 

Australia este o tara prospera cu o economie eficienta, cu oportunitati de afaceri foarte bune si mai ales cu un nivel de trai ridicat. Astfel, in anii trecuti, Melbourne a fost votat alatururi de Vancuver (Canada) ca fiind the "most livable city in the world", iar celelalte orase principale se pare ca sa-au regasit in primele 10 locuri.

 

Clima Australiei este superba de asemeneea. Pentru cei ce doresc veri interminabile si carora le place oceanul, Brisbane si Perth sunt locuri perfecte. Pentru cei ce-si doresc "anotimpuri" mai apropiate de Romania, Melbourne este un loc ideal...evident fara zapada in timpul iernii dar la doar 1 ora distanta de muntii inzapeziti. Se pare insa ca Sydney are clima cea mai echilibrata si stabila...si evident este unul din cele mai frumoase orase din lume...

 

Asadar, Australia este frumoasa (tocmai am avut niste prieteni din USA care sa-au intors ieri "acasa" dupa 3 saptamani in Australia...foarte impresionati si cu dorinta de a reveni), este "afordable" (accesibila in ce priveste posibilitatile de cumparare proprietati) si evident cu oportunitati extradorinare (rata scazuta a somajului, economie eficienta, etc)

 

Desi comunitatea romana este relativ mica comparativ cu alte comunitati in Diaspora, aproximativ 13.000 romani nascuti in Romania la care daca-i mai adaugam pe cei nascuti in Australia probabil ca ajungem la vreo 25.000-30.000, totusi are o comunitate relativ unita. In ce priveste Melbourne orasul "meu" exista o stransa legatura in cadrul comunitatii. Spre exemplu, exista vreo 4 asociatii romanesti, vreo 3 programe de radio in limba romana, un program TV, o biserica ortodoxa, vreo 6-7 biserici evanghelice (penticostale, baptiste, adventiste) care in nenumarate ocazii sa-au adunat impreuna atat la picnic sau BBQ sau la evenimente speciale cum ar fi sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei,etc.

 

Exista oportunitati de imigrare reale in Australia pentru orice indeplineste urmatoarele 3 conditii de baza:

1. Sa aiba varsta sub 45 de ani.

2. Sa aiba o meserie cu cel putin 1 an de experienta.

3. Sa cunoasca limba engleza sufiecient de bine pentru a obtine 5 din 9 la examenul IELTS.

 

APMS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva tipuri de viza pentru Australia pe diverse categorii:

 

FAMILY MIGRATION VISAS

 

Spouse (including defacto relationsips) (309, 100, 820, 801)

Prospective Marriage (300)

Interdependency (310, 110, 826, 814)

Child & Dependent child (101, 802, 445)

Adoption (102)

Orphaned relative (117, 837)

Parent & Aged parent (103, 804)

Contributory Parent (143, 173, 864, 884)

Aged dependent relatives (114, 838)

Remaining relatives (115, 835)

Carer (116, 836)

 

ScaILLED ENTRY VISAS

TEMPORARY VISAS FOR EMPLOYMENT OR RELATED PURPOSES:

Exchange (411)

Foreign Government Agency (415)

Special program (416)

Worcaing holiday (417)

Educational (418)

Visiting Academic (419)

Entertainment (420)

Sport (421)

Medical Practitioner (422)

Media and Film Staff (423)

Public lecturer (424)

Domestic Worcaer (426, 427)

Religious Worcaer (428)

Expatriate (432)

Occupational Trainee (424)

Worca and Holiday (462)

Graduate - Scailled (497)

Temporary Business -Employer Sponsored Option (457)

 

PERMANENT VISAS

Business Scaills (132, 160, 161,162,163,164,165, 845, 846, 890, 891, 892, 893)

Employer Nomination Scheme (121, 856)

Regional Sponsored Scheme (119, 857)

Labour Agreement (120, 855)

Distinguised talent (124, 858)

Scailled-Independent & State/Territory Nominated Independent (136, 137)

Scaill Matching (134)

Scailled-Australian Sponsored & Designated Area Sponsored (138,139)

Scailled-Onsore New Zealand Citizen (861, 862, 863)

Scailled -Overseas Student (880, 881, 882)

 

APMS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OPORTUNITATI DE MIGRARE PENTRU CEI CU RUDE IN AUSTRALIA

 

Exista o categorie speciala de viza pentru cei ce au rude de gradul 1 in Australia si anume: Scailled Designated Area Sponsored (139)

 

Este o viza permanenta pentru care nu trebuiesc acumulate puncte (120 sau 110) ci doar urmatoarele conditii:

 

1. Indeplinirea conditiilor de baza

a. Varsta -sub 45 ani

b. Meserie -educatie si/sau experienata semnificativa in meseria respectiva.

-evaluarea meseriei de catre o agentie din Australia.

c. Limba engleza -sa demonstreze "vocational englis" (nota 5 din 9) sau cel putin "functional englis" (4,5 din 9)

 

2. Sa nominalizeze o meserie recunoscuta in Australia. Pentru lista meseriilor vezi: http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf

 

3. Sa aiba un sponsor care ii este ruda si care locuieste intr-o zona desemnata in Australia (oriunde in Victoria, South Australia, Tasmania, Northern Teritory, sau in anumite zone in NSW, Western Australia sau QLD) Sponsorul trebuie sa ofere un "asurance of support".

 

Acestea sunt conditiile de baza. Cine le indeplineste poate obtine viza de rezidenta permanenta in Australia.

 

Cel mai important pas insa nominarea unei meserii recunoscute in Australia si evaluarea acesteia de o agentie din Australia.

 

Mult succes celor cu rude in Australia!

 

Pentru informatii suplimentare vezi www.dimia.gov.au sau www.migration4you.com

 

APMS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Well, eu am fost in Australia acum 2 ani si mi-a placut foarte mult. Am stat cam 2 luni.

 

Este una dintre cele mai sigure tari din lume... in Sydney nu mi-e frica sa merg pe strada indiferent de ora si de locatie , si este cel mai mare si periculos oras (comparativ vorbind Romania este cu mult mai periculoasa). Australia are unul dintre cele mai bune sisteme de sanatate din lume. Australia are unul dintre cele mai bune sisteme de protectie sociala din lume (si acolo exista vagabonzi, putini, doar pentru ca asa vor ei sa traiasca). Este o tara foarte curata , nici in cele mai rau famate suburbii neexistand gunoaie . Clima este foarte prielnica persoanelor de varsta a treia, acestia au un tratament cu totul aparte din partea autoritatilor si a societatii in general.

Orice australian cu un minimum de creier in bibilica isi permite cam orice vrea pe lumea asta( nu tot timpul insa macar din cand in cand ).

Australienii sunt o natie sportiva prin definitie asa ca terenurile de sport sunt cu nemiluita. In general cam orice teren are si nocturna asa ca indiferent de marime sau locatie se pot folosi pana seara tarziu ( gratis bineinteles ).

 

Oameni care zambesc , tinerii care sunt mai politicosi si mai educati decat generatiile mai in varsta, politistul care se opreste langa o batranica si cheama salvarea pentru ca se innadusa si nu mai poate merge, muncitorii de la caile ferate care seara la 12 sterg balustradele si pe jos cu dezinfectant si fara sa-i vada nimeni ... dupa care ramane un miros de flori foarte placut, muncitorul de la consiliul local care in miezul noptii spala bancile si statiile de autobuz cu furtunul cu presiune fara sa-l supravegheze careva, vanzatoarea care imi da mereu restul corect, portofelul care sta pe jumatate iesit din buzunarul din spate de la pantalon fara sa-i treaca cuiva prin cap sa-l salte, copii de orice varsta care nu stiu ce inseamna cuvantul rusinos si care iti raspund clar si raspicat la orice intrebare le adresezi fie ca e bine sau nu.

 

Serpi si Soparle nu am vazut cu exceptia unor gandaci nemuritori pe care i-am calcat mult si bine.

 

 

E incredibil sa stai in statia de autobuz, langa ocean si sa vezi o balena facand salturi la doar vreo 100 de metri de tarm.

 

 

Ce-am sesizat este ca se bea foarte mult - nu rar mi-a fost dat sa vad fete/femei bine imbracate dar bete pe strada (mai ales de , Craciun, Rev).

 

Pentru teens binge-drinking e sport de performanta. :stars:

 

In Australia DISCRIMINAREA este lege. Chiar si albii sunt discriminati daca stalcesc limba sau n-au accent.

 

Daca ai pana in 40 de ani ....go for it. Australia merita!

 

 

 

012036444c2cd22c4715e.jpg

 

 

EDIT: Un fel de Canada,doar clima difera

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×