Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

Credeţi că poate fi prevenit abandonul şcolar?

Postări Recomandate

Poate fi prevenit prin legi si motivatii mai bine puse la punct. Prin reguli noi si prin ordine. ce se intampla acum in invatamant e o debandada totala, atat din partea ilustilor cat si din a invataceilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spuneţi, e ceva de făcut sau e boală incurabilă?

 

la romanica nu exista boli incurabile pt ca suntem artisti in a carpi pe ici pe colo si caruta merge merge mai departe. asa facem peste tot si ce de sa nu mearga si in invatamant ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spuneţi, e ceva de făcut sau e boală incurabilă?

atunci cand o familie ii va putea descrie un viitor cat de cat sigur copilului care tine in special de pregatirea din scoala, indiferent la ce stadiu ar fi ea(generala, liceu, universitate), sunt sigur ca abandonul scolar nu va mai creste iar interesul pentru studii va fi mai ridicat, pentru ca numai atunci cand iti sunt rasplatite eforturile, vointa de a merge mai departe intr-un anumit domeniu creste pe masura ce vezi cu proprii ochi unde pot ajunge cei care au invatat ani in sir si acum au un viitor sigur pentru tot restul vietii. Poate stiti cat timp de pregatire ii ia unui student la medicina, cati ani aruncati pe fereastra iar cand intra cu carte de munca se trezesc cu un salariu de mizerie, la fel sunt si alte domenii care duc numai la accentuarea efectului de 'abandon'.

Eu ma numar printre cei care au abandonat si nu mi-e rusine pentru ca nu am vrut in nici un caz sa arunc 4 ani din viata pentru a munci apoi pe un salariu de mizerie, sa nu imi pot permite o casa, sa nu imi pot permite o viata decenta in care la un moment dat sa imi pot intemeia o familie, toate astea sa le muncesc cinstit fara sa fur sau sa calc pe altii in picioare sa imi fie mie bine. De aici pleaca abandonul scolar, parerea mea.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spuneţi, e ceva de făcut sau e boală incurabilă?

 

interesul parintilor pt copiii lor si mai multa implicare.

abandonul e nepasarea copiilor pt ca si parintii sunt nepasatori si nu-i sustin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×