Sari la conținut
Forum Roportal
dacian i

limba romana in WinXP

Postări Recomandate

Salut!

 

Va rog sa-mi dati cateva idei pentru a reusi sa instalez limba romana (diacritice) in WinXP (o versiune usor modificata).

Am incercat de mai multe ori varianta *normala, standard*: (START, PANOU DE CONTROL, OPTIUNI REGIONALE SI LINGVISTICE, COMPLEX ..............), si imi apare acest mesaj:

*Imposibil de instalat setarile regionale alese. Contactati administratorul de sistem.*

Cred ca au fost dezactivate unele optiuni pt a rula mai usor OS, si nu stiu unde le gasesc.

PS: sunt obisnuit cu diacriticele si acum mi se pare f. aiurea sa nu pot vedea o titrare scrisa corect sau unele pagini HTTP .......... .

 

merci frumos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca n-ai calitati de admin pe acel computer sa pot instala pachetul in limba romana.

Daca asta se intampla la serviciu, n-ai decat sa astepti pana vine adminul. Daca asta se intampla pe PCul de acasa... nu prea e corect. Acea persoana care a instalat SO ar fi trebuit sa-ti lase drepturi de admin, nu de simplu user cum am vazut ca se practica.

 

Incearca totusi la User Accounts sa setezi userul tau ca si admin, daca se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca n-ai calitati de admin pe acel computer sa pot instala pachetul in limba romana.

Daca asta se intampla la serviciu, n-ai decat sa astepti pana vine adminul. Daca asta se intampla pe PCul de acasa... nu prea e corect. Acea persoana care a instalat SO ar fi trebuit sa-ti lase drepturi de admin, nu de simplu user cum am vazut ca se practica.

 

Incearca totusi la User Accounts sa setezi userul tau ca si admin, daca se poate.

 

multumesc, EmmaD!

 

Este vorba despre OS de pe calc. de acasa, dar este o varianta de OS modificata de egyptian hak.

In alte kit-uri am instalat lb. rom fara probleme de multe ori. Am, desigur drepturile de admin.

Am incercat si la User Accounts, nu este acolo problema.

 

multumesc inca o data!

post-59845-1161350173_thumb.jpg

Editat de dacian i

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[...] Va rog sa-mi dati cateva idei pentru a reusi sa instalez limba romana (diacritice) in WinXP (o versiune usor modificata).

Am incercat de mai multe ori varianta *normala, standard*: (START, PANOU DE CONTROL, OPTIUNI REGIONALE SI LINGVISTICE, COMPLEX ..............), si imi apare acest mesaj:

.....................

PS: sunt obisnuit cu diacriticele si acum mi se pare f. aiurea sa nu pot vedea o titrare scrisa corect sau unele pagini HTTP .......... .

E foarte bine că Windows-ul s-a democratizat p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am patit si eu problema ca nu puteam sa adaug alte "limbi" sau "tastaturi" asta si am rezolvat-o in felul urmator:

1. cauta "intl.inf" in directorul windows\inf, vezi ca este ascuns, si sterge-l sau muta-l in alta parte

2. copiaza "intl.inf" de pe un cd original in aceeasi locatie.

3. restarteaza si schimba limba.

 

S-ar putea sa iti trebuiasca cd de pe care ai copiat "intl.inf" pentru a-si copia fisierele care nu exista pe cd tau. :focus:

Sa imi spui daca a mers!

 

O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

Am patit si eu problema ca nu puteam sa adaug alte "limbi" sau "tastaturi" asta si am rezolvat-o in felul urmator:

1. cauta "intl.inf" in directorul windows\inf, vezi ca este ascuns, si sterge-l sau muta-l in alta parte

2. copiaza "intl.inf" de pe un cd original in aceeasi locatie.

3. restarteaza si schimba limba.

 

S-ar putea sa iti trebuiasca cd de pe care ai copiat "intl.inf" pentru a-si copia fisierele care nu exista pe cd tau. :spiteful:

Sa imi spui daca a mers!

 

O zi buna!

 

 

Salut!

 

Se pare ca am avut aceeasi problema pentru ca s-a rezolvat exact cum mi-ai scris!

In cazul meu dupa reboot a fost nevoie sa reactualizez un anume fisier pentru ca nu mai boota windows-ul. S-a rezolvat cu functia repair windows de pe CD-ul de boot WINXP. Se numea ceva de genul: C_852.nls (fisierul cu probleme).

 

 

Merci frumos pentru ajutor!

De asemenea, o zi buna si tie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×