Sari la conținut
Forum Roportal
strumfita

Am fost eliminata 3 zile...dup-aia v-a urma exmatricularea?!

Postări Recomandate

Ma,in primul rand stiti ca-s fata??ganditi si dv putin,sa zicem ca sunteti prof la un liceu nu prea bun si pe deasupra mai predati si la cateva cls de SAM,spuneti-mi dv..........dv,dc incercati metode placute si celor de la SAM o data cu cei de la liceu,ii veti trage pe toti sa fie atenti???la cine va fi castiugul unei atentii venite din partea elevilor??nu a celor de la liceu??cei de la Sam,sunt mai grei de cap si la invatatura si la a intelege ceva,e greu unui prof sa faca sa inteleaga un elev de la sam fata de cel de la liceu,cu mici exceptii,ca si la liceu sunt elevi care mai mult sunt de SAM,......da,v-am zis prof trebuie sa aiba acea daruire fata de aceasta meserie,nu sa vina,sa-si predea lectia,vreo 4-5 pag si apoi sa plece,iar a doua zi ne asculta pe jum din cls,si cum nu ni s-a explicat nimic,va dati seama ca... ,chiar dc am vrea sa invatam,dc nu intelegem sensul lectiei,esentialul,nu-l intelegem nici acasa,si asa e..............si in legatura cu faza ca noi sa le spunem prof cum ne place sa se desfasoare orele,cati din ei vor fi de-acord??V-am zis,multi sunt gen comunisti,eu sunt la liceu de zi la un colegiu de medie 7-8,nu bun,dar totusi,am acolo prof care predau in sila,decat 2-3 sunt care se mai coboar la nivelul; nostru si fac orele mai placute,sa-l asculti pe prof nu gluma,ca am spus ca sunt multi prof care nu-i plac nimeni predau mai mult la pereti,si daia cum eu am si multa energie in mine,ma maturizez greu,dc nu mi se atrage cu ceva atentia spre lectie in cls,incep sa fac galagie,glume si apoi se ajunge la cearta cu prof.......si am pierdut mult din asta,dar va zic eu,nu vom reusii sa schimbam vre-un prof.......am incercat mai multi,nu a mers,apoi am vrut sa ni seschimbe prof de la cls,nu a mers.ce sanse sa mai avem,.......apoi am incercat sa iau in propiile maini acest lucru,am incercat sa-i schimb singura,sincera sa fiu,am incercat,poate ca am si un as in mine cum mi-au spus toti,pot sa-mi dau seama cum e un om,numai dintr-o privire,un gest,ceva si asta a fost care m-a ajutatt cel mai mult..si am reusit,dar a fost in vag,i-am schimbat,dar am remarcat ca i-am schimbat doar pt mine,i-am facut mai buni,incepuse sa predea mai frumos,mai mult pt mine,ca au vazut ca sunt mai speciala fata de ceilalti,si mai ales le-am spus ca\\\\\\\\\\\\\\\"ce ar pierde??ca si asa,cls facea zarva mereu la ei,asta pt ca nu stiau sa se impuna,sa ne atraga atentia\\\\\\\\\\\\\\\",,si au incercat asta......dar va dati dv seama ca,colegii mei erau obisnuiti cu acei prof tantalai,care nimeni nu-i asculta,si nu prea a mers mult timp asta,pt ca era prea tarziu,daia am spus ca e inutil aplicarea metodelor moderne la unele licee..........sper sa intelegeti acum::D(

 

P.S...de ce nu intrati si pe forumul edu?ca acolo sunt prof care vb intre ei,sunt si elevi,cred ca-l stiti nu forumul??e un forum frumos,eu sunt renumita pe acolo,sunt oameni(prof) cumsecade acolo,sincer,meritati sa intrati acolo si sa postati la intrebari,ca se vede ca va meritati aceasta meserie::giveheart:)

Editat de maco_iri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, in primul rand, trebuia sa intelegi un singur lucru....... nu stiu cine v-a complexat pe voi elevii de la SAM ca sunteti mai grei de cap...Aiurea! Nu toata lumea e facuta sa invete carte.....pasiunea pentru o meserie buna te face cu mult mai superior decat orice individ care a tocit pentru zece facultati dar nu e bun de nimic.... Viata te invata sa fii om indiferent de nivelul de cultura pe care il ai! Dupa cate observ eu tie iti cam lipseste increderea in tine si , e clar, ca scoala cu toti profesorii ei roboti de predat materii nesuferite a contribuit mult la asta!

Intru pe edu, mai rar, dar intru! ...Sper din tot sufletul sa-ti gasesti menirea, sa poti sa depasesti toate momentele dificile, sa-ti gasesti un rol in viata pe care sa-l joci cu pasiune....si...e greu sa schimb conceptii invechite nu pot eu s-o fac la nivel totalitar...ma bucur insa ca in scoala generala unde predau eu , in mare parte sunt oameni dedicati elevilor, chiar daca salariile sunt asa cum sunt, materialul didactic e slabut, elevii sunt , in primul rand copii si apoi materie prima!

Sa ai parte de un an linistit, plin de realizari si sa fii iubita din plin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai,vedeti cum ati citi in gol,nu cred ca m-ati inteles deloc............am zis eu cumva ca-s la SAM??eu v-am dat un exemplu,dc mai cititi odata ce am scris o sa vedeti ca am zis ca-s la liceu de zi,la un colegiu de medie 7-8...........offffffff,adevarul e altul,eu nu mai am incredere in prof,asta e faza,ca nu merita,oricat ti l-ai face prieten,afli mai tarziu ca te tradeaza(minte).......sunt multe de zis,cat am suferit eu din cauza prof pt ca-s paraciosi,mincinosi,etc....si pe unii chiar regret ca nu-i mai am ,dar unii mi-au distrus viata numai pt ca nu puteau sa-mi faca fata,si nu era decat faza sa stie cum sa-mi vb,sa se impuna in fata mea,dar cum v-am zis multi vin doar sa predea si sa plece.intelegeti ce vreti ca si asa vad ca am scris degeaba......pe edu,presupun ca intrati cu acelasi nume??/si nu ma cunoasteti pe mine???cea care se ia de sireturi cu toti prof,dar nici pe Ckestor nu-l stiti??ca eu am intrat cu mai multe nume pe el,ca ma are d-l Kotai la mana,n-o stiti pe prof ALISSIA??n-are cum.....intrati mai des,ca-i mai marfa ca aici...si eu va doresc un an nou plin de bucuirii si tot ce va doriti dv si familia............pa::focus:)

Editat de maco_iri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai,vedeti cum ati citi in gol,nu cred ca m-ati inteles deloc............am zis eu cumva ca-s la SAM??eu v-am dat un exemplu,dc mai cititi odata ce am scris o sa vedeti ca am zis ca-s la liceu de zi,la un colegiu de medie 7-8...........offffffff,adevarul e altul,eu nu mai am incredere in prof,asta e faza,ca nu merita,oricat ti l-ai face prieten,afli mai tarziu ca te tradeaza(minte).......sunt multe de zis,cat am suferit eu din cauza prof pt ca-s paraciosi,mincinosi,etc....si pe unii chiar regret ca nu-i mai am ,dar unii mi-au distrus viata numai pt ca nu puteau sa-mi faca fata,si nu era decat faza sa stie cum sa-mi vb,sa se impuna in fata mea,dar cum v-am zis multi vin doar sa predea si sa plece.intelegeti ce vreti ca si asa vad ca am scris degeaba......pe edu,presupun ca intrati cu acelasi nume??/si nu ma cunoasteti pe mine???cea care se ia de sireturi cu toti prof,dar nici pe Ckestor nu-l stiti??ca eu am intrat cu mai multe nume pe el,ca ma are d-l Kotai la mana,n-o stiti pe prof ALISSIA??n-are cum.....intrati mai des,ca-i mai marfa ca aici...si eu va doresc un an nou plin de bucuirii si tot ce va doriti dv si familia............pa::))

 

Ma...dv,va exprimati tare confuz d-soara!

Nu puteau profesorii sa-ti faca fata? :mellow: Hai,lasa-ma...

Tu mai fetito,confunzi profesorul cu psihologul;ori cu duhovnicul;ori cu colega ta ...

Un profesor,are sute de elevi unul mai timpit decit altul si mai are si o familie acasa,Dumnezeu mai stie cu ce probleme...iar el,profesorul,e o fiinta omeneasca cu limite,cu calitati si defecte!

Nu numai ca nu mai are rabdare si putere sa "gidile"sute de cacaciosi plini de ifose democratice,unii chiar sariti de pe fix dar nici nu e dator s-o faca! De ce s-ar consuma?

Pentru o gloata de nulitati care merg la scoala ca sa doarma pe ei in banca,doar sa faca act de prezenta,ori ca sa se distreze in loc sa fie atenti la ore si respectuosi?

Este interesul tau sa inveti si sa mergi la scoala nu al profesorului.Ce sa-ti faca profesorul sa-ti dea ceea ce nu ti-a dat Dumnezeu si parintii tai? Adica,minte, bun simt si educatie!

S-a intors lumea cu susul in jos... :doh:

Mai oameni buni...folositi condom...ca uitati ce iese! :crazy:

 

bv,daemon,am vazut ca ai ajuns moderator,acum ce faci??te dai in petec???nu vezi ca o fac sa inteleaga ca nu toti prof sunt ca ea,si eu am fost eliminata din nou acum la sfarsit,am muncit de m-am rupt,sincer....deci,sunt la subiect,mai cel care e pe lista de ignor la messenger::))...........hai la multi ani!!!

:blink: bv,daemon...vad ca sunteti cunostinte vechi,va trageti de ...sireturi!

Posteaza sub numele de "macro..."dar de fapt cine este perla asta?

Nu de alta dar sa stim si noi...cu ce geniu carpatin avem de-a face,ca e cam greu sa pricepi de la un timp pe "Roportal".Constat ca e la moda postarea sub mai multe nick-uri!

Si...don'soara scimietta...nu-i bai,lista aia despre care vorbesti e o ramasita a mentalitatii turmei feseniste adoptata de instigatori;de cei multi si...slabi!

Nu stii ca "cine-i prieten cu lumea e vrajmas cu Dumnezeu?"

Daca ai fi si tu pe lista aia atunci Daemon ar avea motive de ingrijorare...

Succes la scoala! :o:

 

Da.....deja au chemat-o pe mama la scoala ca n-am vrut sa dau cu matura in curtea scolii,si asa,ca mama nu stie ca am fost eliminata si acum trebuie sa-i spun ca altfel nu ma mai primeste nici dupa cele 3 zile de eliminare,dar nici nu ma gandesc sa dau cu matura,sa curat gumele intarite de pe parchet,si sa dau cu mopul,asta niciodata,chiar dc e regula eu n-o fac,pt ca nu mi se pare ca a fost corect sa ma elimine,ca asta imediat duce si la media scazuta la purtare cu 2 pct,adica si media scazuta si curatatul?????....nici nu ma gandesc,sa le fie de bine,da' dar acum mi-e teama de faptul ca v-a afla mama,si nici nu ma gandesc cum se va simti,cu toate ca nu-i prima oara cand aude ca am gura mare in fata prof....dc prof nu ne respecta,eu de ce i-as respecta???? :spiteful: :cheer: 8)

 

"Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui D-zeu,ce-i al lui D-zeu!"

Pentru ca profesorul e mai mare ca tine si la propriu si la figurat!

 

nu stiu ce schimbari au intervenit... eu aveam un prof de mate in clasa 9 ...(acu 3 ani) chiar ne batea cand nu stiam o formula ...ne insulta cum avea el chef (maimute, prosti , tampiti) ....si avea niste metode de predare foarte aiurea...venea cu un manual foarte vechi dupa care ne preda ... aiurea.... si nu e singurul ..mai sunt o gramada de profesori cu idei comuniste... normal ca elevii trebuie sa-i respecte pe profesori ..da si profesori trebuie sa aiba respect fata de elevi.... s-a terminat comunismul cica....

 

Aia,nu era insulta;era...caracterizare!

Comunismul s-a terminat dar bunul simt si respectul pentru cei mai in virsta ca tine,nu!

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui D-zeu,ce-i al lui D-zeu!"

Pentru ca profesorul e mai mare ca tine si la propriu si la figurat!

Aia,nu era insulta;era...caracterizare!

Comunismul s-a terminat dar bunul simt si respectul pentru cei mai in virsta ca tine,nu!

 

faptul ca profesorul are mai multi ani nu inseamna ca de asta trebuie sa il si respecte. Nu vb de [maco_iri] in particular, ci in general. Iar faptul ca ii face in toate felurile si tu numesti asta caracterizare.... denota clar faptul ca ai prins comunismul in toata splendoarea lui :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai,vedeti cum ati citi in gol,nu cred ca m-ati inteles deloc..........

N-am citit in gol.....dar e o exprimare mai dificila.....

Oare chiar se poate creea intre elevi si profesori o prapastie atat de mare incat sa nu existe nici un pic de comunicare?

Spui ca esti o eleva de 7-8...din punctul asta de vedere ar trebui sa poti intelege tu ceea ce nu vor altii sa inteleaga! Citeam pe un alt topic cum un elev a determinat o profesoara de desen sa il alerge cu matura prin clasa. E jenant ca un dascal sa treaca prin astfel de scene...si oricat de multa bunavointa si deschidere catre comunicare ar avea un profesor in asemenea situatii cade efectiv in domeniul ridicolului si este luat de catre ceilalti daca nu de prost cu siguranta de nebun.

In perioada vacantelor de vara in fiecare an mi-am luat cate un job de vara....anul acesta am lucrat ca vanzator la supermarket(o experienta placuta si relaxanta), acum un an am lucrat in asigurari.....Vreau sa spun ca am fost mult ai respectata acolo decat la catedra.Dar fac meseria asta din pasiune si pot sa spun cu sinceritate ca iubesc copii mai mult decat orice pe lume si stiu ca daca nu acum , cu siguranta dupa ce termina scoala vor capata acel respect si acea dragoste nostalgica fata de profesorii lor(o spun din experienta).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragi forumisti,azi am fost eliminata pt o porcarie,i-am spus d-nului de laborator ca gesticuleaza ca Basescu,si m-a dat afara,am iesit,apoi m-am sprijinit pe o masina,si prof iese sa se duca la toaleta si ma vede ca stateam sprijinita de masoina si incepe sa se ia de mine,"ca e masina lu mata sa stai sprijinita pe ea?",eu nu stiam ca e masina lui,dar nu facusem nimic,decat stateam sprijinita putin de ea.Eu,din cauza ca eram si suparata ca ma daduse afara doar pt o gluma,i-am spus"lasa-ma tataie in pace!",si a inceput sa ma alerge cu matura,eu iesisem din scoala,si s-a dus la director,si directorul cand a auzit,nici n-a mai facut consiliu,direct mi-a zis ca sunt eliminata 3 zile.Asta e ceva grav ceea ce am facut eu???dar alti care isi bat joc in prostie de prof si lor nu li se intampla nimic. :D
:crazy:

toate au inceput de la comportamentul tau ce remarca e asta "gesticuleaza ca Basescu"? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa stiu si eu daca este adevarat ca in cls a-9-a si a-10-a nu este voie sa te exmatriculeze.Asta inseamna ca elevul poate sa terorizeze pur si simplu :clapping: profesorii un an intreg?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×