Sari la conținut
Forum Roportal
strumfita

Am fost eliminata 3 zile...dup-aia v-a urma exmatricularea?!

Postări Recomandate

Da.....deja au chemat-o pe mama la scoala ca n-am vrut sa dau cu matura in curtea scolii,si asa,ca mama nu stie ca am fost eliminata si acum trebuie sa-i spun ca altfel nu ma mai primeste nici dupa cele 3 zile de eliminare,dar nici nu ma gandesc sa dau cu matura,sa curat gumele intarite de pe parchet,si sa dau cu mopul,asta niciodata,chiar dc e regula eu n-o fac,pt ca nu mi se pare ca a fost corect sa ma elimine,ca asta imediat duce si la media scazuta la purtare cu 2 pct,adica si media scazuta si curatatul?????....nici nu ma gandesc,sa le fie de bine,da' dar acum mi-e teama de faptul ca v-a afla mama,si nici nu ma gandesc cum se va simti,cu toate ca nu-i prima oara cand aude ca am gura mare in fata prof....dc prof nu ne respecta,eu de ce i-as respecta???? :o: :doh: :(

Asa cum prezinti tu problema cred ca poti linistita sa "te duci in instanta". Ataca cu o contestatie decizia lor. Si tine-te tare. A, am uitat sa te intreb ceva: in ce cclasa esti si cam care este media generala a notelor tale? Ai absente? Corijente? Esti "olimpica"? Nu te intreb din curiozitate ci pentru ca si asta conteaza foarte mult in decizia celor ce vor hotari viitorul tau fie si pe termen scurt. Dac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draguta Strumfita, eu iti sugerez sa te linistesti si sa/ti amintesti ca menirea ta e sa inveti, nu sa demonstrezi cat tupeu ai in tine! Grow up!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cateva zile in urma,prietena mea imi povestea cum se trecea clasa in Liceul Nichita Stanescu din Bucuresti..Pe vrema cand a fost ea eleva,in liceul respectiv erau doar 2 baieti ...in rest numai fete.Perlele profesorilor sunau cam asa:"Daca imi arati unu din astia doi(era vb.de sani)iti dau nota de trecere"sau"Domnisoara eu iti dau nota de trecere si tu nimic(nu se referea la bani,bautura sau alte cadouri)" si multe alte perle...Sa nu uitam totusi ca Nichita era supranumit"palatul curvelor".. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Flory:

 

Menirea ei este sa absoarba cat mai mult din ce primeste la scoala, indiferent de ce i se ofera. Daca i se ofera putin, macar sa maximizeze. E grav daca menirea cuiva devine sa "invete", acel sec invete care sugereaza toceala, plictis, premianti.

 

Cat despre recomandarea cu grow-up, ai dreptate. Au fost discutii intense, si pe alte subiecte, cu strumfita/garcica/am-revenit - fiind una si aceeasi persoana. Oricum discutia s-a incheiat demult, noi acum dezbatem in gol, doar daca mai vine cineva cu o problema asemanatoare :clapping:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti lume??/sarbatori fericite la toti!!va fost dor de mine???sa va zic ce am mai patit la scola??bine va zic,daemon,vad ca ti-a fost dor de mine,dar nu mai zic de anca/maria modratoare mea preferata,ce mai faceti dna/??am fost eliminata si 5 zile,am 5 mustari si un preaviz,dar vedeti ca inca ma mentin perfect!!::airkiss:),vad ca topicurile mele au ramas in top,eeeeeeeeeeeee....m-am reintors::crazy:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu neg faptul ca elevii din ziua de azi sunt mai putin educati decat cei de alta data, dar nici cu mediul educational de aici din romanica nostra nu imi rusine. Nu s-a schimbat deloc. Profesorii au pretentii de salarii dar nu fac nimic in plus fata de a paractica acelasi tip de pedagogie invechit. Stiu ca nu sunt cel mai in masura sa fac asemenea afirmatii, nu vreau sa jicnesc pe nimeni. Vina sta mult mai sus. Invatamantul are nevoie de fonduri in primul rand pt a implementa un alt tip de pedagogie, decat aceea pe alocuri coercitiva si neconforma lumii in care traim . Dupa care salarii UITE ASA de MARI.

Ma gandeam ...asa.....evident nici eu nu vreau sa te jignesc..... ai vazut vreodata o pedagogie scolara moderna? ca nu toti profesorii o respecta..asta-i altceva! Am citit raspunsurile unor elevi "maltratati psihic" de anume profesori..Se lasa corijenti pe ochi frumosi ......nu stiu de ce am o urma de indoiala! Mai nou in scoli sunt consilieri pedagogici care asculta toate doleantele elevilor in asemenea situatii. Eu, dac-as fi fost elev, as fi invatat carte si m-ar fi lasat corijenta doar pentru ca nu-i place profului de mutra mea nu m-as fi oprit doar la a ma plange pe un forum.

Cat despre liceul Nichita Stanescu......am fost pe acolo in practica pedagogica.....iarasi imi lasa un gust amar sa citesc ca profesorii de acolo faceau asemenea aluzii.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma,am consilier(psiholg_) in scoaladar sti tu,nu te ajuta deloc,nu stiu,nu au experienta suficienta,mai mult radeam de ei,am fost al mai multi,dar nici unul nu mi-a facut fata,dar nu-i faza asta,nu-mi plac prof cum isi predea lectiile,nu se fac placuti,si cum noi treb sa venim la scoala sa invatam,ce invatam??ceea ce nu intelegem de la ei,ca ei ami mult vb la pereti??ei au ramas cu ideile lor comuniste,ceea ce nu suporta generatia de azi,asa ca altceva nu ami am ce zice.......nu zic ca noi nu suntem de vine,dar vrem sa se desfasoare orele mai pe placul nostru::airkiss:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacat consilierul trebuie nu numai sa te ajute, dar sa-ti si redea curajul de a te exprima in fata profesorilor, de a gasi solutii ca materiile pe care le inveti sa-ti placa...si o spun mereu ca dragostea de carte mai mult de jumatate ti-o insufla profesorul ..prin metode diverse, frumoase, facand din invatat un joc de copil chiar si la liceu....Eu sunt consilier si profesor.....si as fi foarte trista daca as afla ca elevii mei ma urasc! Predau istoria si am observat ca se invata foarte bine prin jocuri video, prin rebusuri, prin intrebari cu mai multe variante de raspuns, prin interpretari de texte si documente....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De-ar fi toti prof ca dv ar fi bine,dar de..sunt multi gen comunisti,si care nu-si suporta nimeni,sincer,...si daia,chiar dc noua celor de la liceu nu prea vor sa incerce metode moderne,pt ca stiu ca e inutil,dar dc stiu sa se impuna si sa ne ia astfel incat sa nu-i sarim in cap apoi,ca stiti si dv,ca la multi din noi dc ne si da un deget,noi luam toata mana.dar nu-i nici chiar asa........ca pana la urma cheia succesului e COMUNICAREA.....si daia am ajuns eu asa in groapa rau,mai am un pic si ma vor da afara din liceu,si la invatat nu stau rau,chiar binisor,decat la unele materii o dau in bara,dar asta numai pe nedrept,mi se dau note mici din cauza comportamentului mai mult si dasta,pt ca prof nu stiu sa ne inteleaga si pe noi::airkiss:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. ..si daia,chiar dc noua celor de la liceu nu prea vor sa incerce metode moderne,pt ca stiu ca e inutil,

2.....ca pana la urma cheia succesului e COMUNICAREA....

3.si daia am ajuns eu asa in groapa rau,mai am un pic si ma vor da afara din liceu,si la invatat nu stau rau,chiar binisor,decat la unele materii o dau in bara,dar asta numai pe nedrept,mi se dau note mici din cauza comportamentului mai mult si dasta,pt ca prof nu stiu sa ne inteleaga si pe noi::giveheart:(

deci....s-o luam pe rand...

Mai intai de toate ....numele meu este Dorina...e foarte important in primul sa simti apropierea fata de cel cu care comunici(dvs este un pronume personal de politete ce din start izoleaza comunicarea)

1. de ce ar fi inutile metodele moderne pentru liceu...sunt chiar ideale

2. ai spus cel mai mare adevar.....incearca sa-l sustii si-n fata celorlalti profesori politicos dar ferm

3. un singur lucru trebuie sa intelegi viitorul este al tau ... tineretea trebuie sa-ti dea putere sa-i domini, pentru ca inteligenta nu se numara in anii vechime de la catedra ci in dorinta de sti cat mai multe si asta doar pentru tine. Asa de putin conteaza nota din catalog.....important este sa fie de trecere...cunostintele tale sunt cele mai importante.

Elevii au drepturi ca si responsabilitati. Si unul dintre cele mai importante drepturi este acela de a-l obliga pe profesor sa-i explice lectia pe intelesul sau.

Aveam in primii ani de invatamant pe prima pagina a planificarii juramantul profesorului....dupa vacanta o sa-l caut ...sa-l scrii mare si sa-l afisezi la vizierul clasei poate si-l amintesc si colegii mei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×