Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

aţi votat la mari rom

Postări Recomandate

Am citit tot ce s-a scris pe topicul asta si observ ca si aici, la fel ca si in viata de zi cu zi, romanul nu vrea sa accepte realitatea.

N-am putut sa nu observ ( ma indoiesc ca a scapat atentiei cuiva acest lucru :shout: ) vehementa cu care s-a insistat sa fie votat oricine altcineva decat un om al carui singur cusur cunoscut era ca nu purta un nume neaos romanesc, ca si inversunarea de " a schimba ceva". Intrebarea la care n-am reusit sa gasesc un raspuns care sa ma convinga este : CE?

Rezultatele unui clasament? Mi se pare mult mai putin important cine detine primul loc, pentru mine este in schimb extrem de relevanta diversitatea personajelor propuse pentru acest top ( de valoare reala sau indoielnica ) si numarul de voturi pe care l-au obtinut. Pentru ca poporul roman ( si unora li se umple gura cand spun cuvintele astea) nu este format doar din cei care voteaza ce va iesi pe primul loc. Este format si din cei care l-au considerat "cel mai mare roman al tuturor timpurilor" pe Becali, sau pe CV Tudor, sau pe Madalina Manole, sau pe Florin Piersic etc. Mie mi se pare ca asta spune foarte multe despre nivelul nostru si despre criteriile noastre de valori. Si mi se pare mai cinstit si mai constructiv sa privim lucrurile cu realism decat sa consideram ca am castigat pentru ca Richard Wurmbrand n-a iesit pe primul loc intr-un top care de fapt nu reprezinta nimic si nu schimba cu nimic faptul ca , la nivel global vorbesc , suntem un popor incult .

Si spun asta cu toata tristetea. Ce mi se pare mai trist este ca nici macar nu suntem dispusi sa invatam...

 

P. S. Fara sa vreau mi-am amintit de un sondaj realizat acum cativa ani pe la TVR in centrul Bucurestiului. Trecatorii erau intrebati unde este mormantul lui Eminescu. Din cei cca 20 de romani intrebati nu a stiut niciunul. A raspuns corect un barbat de culoare, dintr-o tara indepartata, venit la studii in Romania... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×