Sari la conținut
Forum Roportal
BigDefender

Evanghelia dupa Toma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Evanghelia dupa Toma.......ce atata confuzie, nelamurire, nedumerire....e o scriitura relatata intr-un mod diferit fata de cele 4 Evanghelii canonice .......merita a fi citita intrucat zice numai de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evanghelia dupa Toma.......ce atata confuzie, nelamurire, nedumerire....e o scriitura relatata intr-un mod diferit fata de cele 4 Evanghelii canonice .......merita a fi citita intrucat zice numai de bine.

 

Este Evanghelia după Toma un text gnostic ?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun....am citit cele postate de tine (BisDefender)....acum am o mica intrebare: Sa luam de bun textul din Evanghelia dupa Toma si sa-i atribuim aceeasi importanta ca Evangheliei dupa Luca sau nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa luam de bun textul din Evanghelia dupa Toma si sa-i atribuim aceeasi importanta ca Evangheliei dupa Luca sau nu ?
de ce ai face asta?

sunt multe texte care au circulat printre crestini fara sa intre si in canonul NT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am sustinut nici pro,nici contra,asteptati sa mai aduc precizari dupa cum am mentionat!

 

Putem afirma că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce ai face asta?

sunt multe texte care au circulat printre crestini fara sa intre si in canonul NT

 

Nu stiu la care din intrebari de referi........sa luam de buna sau sa nu o luam de buna ?

Sunt multe texte care circula printre crestini si nu sunt canonice si-n ziua de azi. Unii prin canonice inteleg doar stricta dorinta si vointa si minune a lui D-zeu si atunci cele care nu sunt canonice nu doar printr-o simpla intamplare nu-s in Biblie, ele sunt relativ spurcate, corijabile,defectuoase...merita citite da' nu si puricate.

Eu sunt fan text apocrif !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa luam de buna sau sa nu o luam de buna ?
depinde la ce nivel de "luare" te referi si ce intentii ai...

 

orice apocrifa este de luat in sema la cursurile de teologie unde se studiaza apocrifele

 

in practica vietii de credinta, e de crezut ceea ce crede comunitatea ta de credinta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde la ce nivel de "luare" te referi si ce intentii ai...

 

orice apocrifa este de luat in sema la cursurile de teologie unde se studiaza apocrifele

 

in practica vietii de credinta, e de crezut ceea ce crede comunitatea ta de credinta

 

 

Nivel de "luare"= acordarea de credibilitate in acelasi procent ca-n cazul textului canonic.

 

In comunitatea mea de credinta exista un sg suflet, adica je.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×