Sari la conținut
Forum Roportal
nicoo

HVB ; HVC

Postări Recomandate

Buna seara,

Va multumesc tuturor pentru ca ne impartasiti din experientele prin care ati trecut.

In familie suntem 2 pers. cu hepatita , eu am B si tata C. Am citit multe pe forum, pana acum n-am intervenit, dar parca nu ma lasa constiinta sa nu va impartasesc din experienta mea.

Mi-am depus dosarul ptr. tratament - dupa 15 sept, am TGO ,TGP 110/175 ,fibroza 3, viremie 120.000 u.i.-Hepatita B . Dosarul a trecut de casa judeteana cu bine,urmand ca la inceputul lunii nov. sa se discute la Bucuresti.

Dosarele se aproba in functie de punctajul obtinut, eu am avut 7 puncte ,daca aveam peste 8 intra in sedinta din oct. - la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate Bucuresti .Sedintele se organizeaza de 2 ori /saptamana , dar sunt fff multe dosare.

Am mai aflat ca daca fondurile alocate judetului meu s-au epuizat atunci se redistribuie fonduri din alte judete care au mai putini pacienti,solicitanti de tratament.

Nu disperati, eu n-am cunoscut pe nimeni.Eram terminata cand citeam pe forum ca la fibroza 4 se instaleaza ciroza si de la 3 mai este doar un pas . Am plecat cu incredre la medic si Dumnezeu m-a ajutat sa intalnesc medici (oameni deosebiti) care mi-au redat increderea si speranta ca ma voi face bine.

 

Va rog daca aveti timp si v-ati confruntat cu urmatoarele:

- tratamentul propus : PEGINTERFERON / PEGASYS, doza 180 ../sapt. ; a facut cineva acest tratament si cum s-a simtit in timpul tratamentului ? este tolerabil ?

- ce ati luat pentru a va mentine analizele in limitele normale,pentru a putea continua tratamentul?

- ati putut merge la serviciu, sau este nevoie de concediu medical.

- am citit pe forum ca in unele cazuri cade parul,de fapt si medicul mi-a dat multe sa citesc , oare sunt toate adevarate, sau doar "ne sperie" ca sa nu dam gaura in bugetul CNAS -ului .

- la prima administrare trebuie sa fiu in spital ? cate zile?

Sper ca nu v am plictisit, daca v ati confruntat si cu alte probleme va rog sa-mi spuneti si mie.

 

 

Pentru tatal meu (64 ani impliniti) cu hepatita C, ma simt vinovata, nu l-am incurajat ptr. tratament , are transaminaze mari , fibroza 2 si viremia 1.400.000 .

As vrea un sfat din partea DVs. , sa incep ai intocmi dosarul? Tata mi-a spus ca este de acord cu ce hotarasc eu, nu stiu ce sa fac.

 

Imi cer scuze , sanatate, sa ne ajute Dumnezeu sa distrugem toti virusii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×