Sari la conținut
Forum Roportal
jenu

rezolutie monitor

Postări Recomandate

mi-am luat un monitor dell p 1130 diagonala de 21.imi poate spune cineva care-i rezolutia recomandata...si daca tot veni vorba ce parere aveti de acest monitor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rezolutia care o recomand la orice monitor care o suporta e 1280x1024 , cat despre monitoarele Dell dupa parerea mea sunt cele mai bune . Am avut si eu unu si acum fac pe dracu'n 4 sa-l recuperez :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rezolutia recomandata e cea mai mare posibila atata timp cat rata de reimprospatare ramane decenta. (decenta in termenii mei ar fi peste 75 / 80 hz)

Aparent modelul de fata suporta 1600 x 1200 at 85 Hz asa ca recomand combinatia asta (ai grija sa-ti setezi rata de reimprospatare la 85).

Daca ti se par prea mici , poti sa faci toate obiectele/pictogramele/fonturile mai mari , da te vei bucura de rezolutia mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am aplicat 1600 x 1200...si am marit frontul,se vede mult mai bine ...dar foarte micut,trebuie sa maresc scrisul tot timpul.exista o modalitate sa pastrez rezolutia dar sa vad totul mai mare fara sa maresc tot timpul?l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dell p 1130 diagonala de 21.

rezolutia nativa pentru modelul asta este 1280 x 1024.

sub / peste aceasta rezolutie, vor fi necesare ajustari.

eu zic ca e foarte bine la rezolutia recomandata de producator.

 

Salutari,

R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am aplicat 1600 x 1200...si am marit frontul,se vede mult mai bine ...dar foarte micut,trebuie sa maresc scrisul tot timpul.exista o modalitate sa pastrez rezolutia dar sa vad totul mai mare fara sa maresc tot timpul?l

 

Aceasi chestiune si la mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Control panel > display > settings > advanced > general > dpi setting = large size (120 dpi) (sau custtom setting si vezi tu).

NU mai trebuie sa maresti fontul manual , peste tot o sa fie mai mare automat.

 

@Rider: aberezi , monitoarele CRT nu au rezolutie nativa.Poate producatorul recomanda o anumita rezolutie dar asta este alta poveste.

 

Native resolution refers to the resolution that the LCD monitor has been designed for, based on the actual number of liquid crystal cells in the display. Unlike CRT monitors, which can easily be switched between a variety of resolutions without noticeable loss in image quality, LCD monitors display best in their native resolution. Switching to nonnative resolutions is possible with LCD monitors as well, but it likely will result in a poorer quality image, or even a reduced use of the screen. ...

 

Cat timp monitorul poate sustine o rata de reimprospatare buna la o anumita rezolutie nu ai de nici un motiv sa ramai la valoarea "recomandata".

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Rider: aberezi , monitoarele CRT nu au rezolutie nativa.Poate producatorul recomanda o anumita rezolutie dar asta este alta poveste.

Cat timp monitorul poate sustine o rata de reimprospatare buna la o anumita rezolutie nu ai de nici un motiv sa ramai la valoarea "recomandata".

Dude :o: , cand pui un monitor de 15" pe 1024*768 scrisul se vede execrabil de mic si de inghesuit.

Cand pui un monitor de 21 la rezolutii astronomice gen 1600*1200, ce vrei sa vezi? Cu cat rezolutia e mai mare, cu atat imaginea (fonturile daca vrei) sufera. Sau mai pe babeste, se fac naibii atat de mici caracterele incat devin imposibil de citit.

 

Rezolutia recomandata este rezolutia nativa, si e recomandata cu un scop.

Cat despre LCD-uri, stiu ce e interpolarea si scaling-ul, no need to explain. :crazy:

Editat de Rider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ori esti incapabil sa citesti un post intreg , ori incapabil sa intelegi de ce exista mai multe rezolutii de fonturi (96, 120 dpi ..etc) . Si foturile vin in pachete de diverse rezolutii pentru a se potrivi cu diversele rezolutii ale displayurilor. Tot asa si mai toate sistemele de operare , inclusiv Ms Windows pot fi configurate cu diverse marimi pentru widgeturi: Control panel > display > appearance > advanced.

Daca iti setezi corect rezolutia , rezolutia fonturilor si marimea widgeturilor te poti bucura de rezolutia mai mare fara sa te zgaiesti la monitor.

Sa nu mai vorbim ca un monitor de 21" este foarte mare iar o rezolutie de 1600x1200 fiind chiar potrivita pentru astfel de monitoare (deci chiar vreau si o sa vad multe).

Imaginea si fonturile nu sufera din cauza unei marimi mai mari. .

Repet rezolutia recomandata nu este rezolutia nativa pentru ca monitoarele CRT NU AU REZOLUTIE NATIVA (ti-am dat si definitia mai sus , da vad ca nici pe aia nu o poti citi).Rezolutia nativa se refera strict la pixelii fizici de pe display, ori un monitor CRT nu are pixelii definiti individual => aberezi.

De monitoarele LCD de pe sistemel sony vaio ce mai zici ? (care au o rezolutie nativa imensa pentru dimenisunile fizice).

 

Ce-ar fi sa aduci niste argumente si eventual sa vezi ce a scris ala pe care il contrazici ?

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi :o: am modificat rezolutia la 1280x1284... am modificat la 120 dpi...fonturi mari si sunt multumit.ce rata de reimprospatare imi recomandati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×